– Az idei EP-kampány nem volt könnyű. Sőt, az RMDSZ egyik legnehezebb kampányának bizonyult. Nehezebb volt a 2016-os parlamenti és önkormányzati választási kampánynál is. Az előrejelzések 42%-os részvétellel számoltak. Mivel az országos részvétel végül 52%-os volt, az RMDSZ számára komoly kihívást jelentett az 5% elérése. Ha ez nem jött volna össze, annak komoly következményei lehettek volna: ezúttal nem került volna be erdélyi magyar az EP-be, az 1989-es rendszerváltás után pedig először történt volna meg, hogy az RMDSZ nem lép át választási küszöböt. Ez rossz hatással lett volna az RMDSZ-re és az egész erdélyi magyarságra. Kolozs megyében az RMDSZ 2000 szavazattal kapott többet, mint 2016-ban, de nem dőlhetünk hátra – mondta Csoma Botond hozzátéve: olyan körülmények között kapták meg ezt a plusz 2000 szavazatot, hogy a választók erős kritikával illették a szövetséget a Szociáldemokrata Párttal (PSD) való együttműködés miatt.
Hangsúlyozta azt is: Kolozs megyében 85.000-en külön listán szavaztak az EP-választásokkor. A jövő évi önkormányzati választásokon azonban ezek a személyeknek már nem áll módjukban Kolozsváron, Kolozs megyében szavazni. Kifejtette: a megnövekedett szavazási kedv miatt az RMDSZ által elért eredmény alacsonyabb lett, mint amire a magyarok arányára való tekintettel számítani lehetett.
- A választási eredmény kialakulásához három fontos tényező járult hozzá, mindenekelőtt alapszervezeteink hathatós részvétele a kampányban. Sok emberrel beszéltünk, a “door to door” kampány jó eredményt hozott. A másik pozitív tényező az országos kampány volt. Nem emlékszem arra, hogy valaha ilyen profi, kommunikáció szempontjából ennyire egységes kampánya lett volna az RMDSZ-nek. A harmadik tényező Orbán Viktor erdélyi látogatása volt, amit az erdélyi magyarság pozitívan ítélt meg. Ha az elnöki-, az önkormányzati és a parlamenti választáson ugyanakkora lesz az országos részvétel, akkor továbbra is ehhez mérten kell törekednünk kell a jó eredményre – mondta Csoma Botond.
Kifejtette: tisztában van azzal, hogy több fiatal nem szavazott az RMDSZ-re, hanem román pártra adta a voksát. Ha az RMDSZ az etnopolitika mellett kellő figyelmet fordít másra is, például infrastruktúra fejlesztésére, akkor a fiatalok egy része meggyőzhető lesz, hogy az RMDSZ-re szavazzon.
Csoma Botond elmondta: az elmúlt évtizedek tanulsága, hogy egyik román párt sem szereti az RMDSZ-t, de mindig az a kevésbé nacionalista, amelyikkel együttműködik az RMDSZ. Legutóbb a PSD-t támogatta a szövetség, de most már ott is kezdenek ismét előjönni a nacionalista felhangok. Az RMDSZ és a PSD közötti protokollum felmondásával kapcsolatosan Csoma kifejtette: a PSD nem tudta kezelni az uzvölgyi konfliktust, a magyar közösség képviselőjét megbüntették, a randalírozókat viszont nem. A kormánynak óriási felelőssége van ebben, hiszen több állami intézmény kifejtette, hogy törvénytelenség történt.
– Uzvölgye miatt megszavaztuk a kormány elleni bizalmatlanság indítványt. De ez nem azt jelenti, hogy átugrottunk a nacionalista liberálisok hajójába. Az indítvány elbukása azt is jelentette: megdőlt a mítosz, miszerint az RMDSZ tartja életben a kormányt. A bizalmatlansági indítványt 200 személy támogatta, ahhoz, hogy a kormány megbukjon, 233 szavazatra lett volna szükség – magyarázta.
– Az év végi államfő-választásig sem a PNL, sem az USR nem akar kormányozni. Tudják, ha kormányra kerülnek, megkopik népszerűségük. Jelenleg nincs olyan politikai vezető a porondon, aki köré ki tudna épülni egy új többség. Az államfőválasztásig biztosan nem. Az USR PLUS-nak saját jelöltje lesz, és bekerülhet a második fordulóba Iohanisszal szemben. Ez pedig jobb oldali párharcot vetít elő – mondta.
– Fel a fejjel! Nélkülünk nem megy át semmi! A jelenlegi PSD-ALDE-s többség saját törvényeit sem tudja átvinni! – bátorította a jelenlevőket László Attila szenátor, aki szerint az EP-választások örvendetes tanulsága, hogy nem lehet nacionalizmussal választást nyerni. Akik ezzel kísérleteztek, nem érték el az 5%-ot.
Az MKT helyben hagyta Csoma Botond javaslatát, miszerint az ügyvezető elnöki feladatot továbbra is Antal Géza lása el.