Csoma Botond szerint az ellenzék az, amelyik politikai ügyet fabrikál a döntésből, az az ellenzék, amelyik nem is olyan rég még ünnepelte az alkotmánybírósági döntést például a marosvásárhelyi iskola ügyében. Az ellenzéknek akkor is tiszteletben kell tartania a testület határozatát, ha történetesen nincs ínyére – fogalmazott a képviselő.
Két forgatókönyv körvonalazódik: Johannis vagy aláírja Kövesi felmentéséről szóló elnöki rendeletet, ami politikai szempontból nagyon sokba kerülhet neki, vagy továbbra is visszautasítja a rendelet aláírását, ami viszont saját felfüggesztéséhez vezethet. Csoma Botond szerint az Alkotmánybíróság döntése nem opcionális, ez államfőre, parlamentre egyaránt kötelező, ilyen körülmények közt Johannisnak nincs más választása, mint tiszteletben tartani a határozatot.
Tudorel Toader igazságügyi miniszter februárban kezdeményezte Laura Codruta Kövesinek, a DNA főügyészének leváltását, azt állítva, hogy a főügyész önkényesen, hatáskörét túllépve, alkotmánysértő és törvénytelen módon vezeti a DNA-t. Klaus Johannis államfő megalapozatlannak nevezte az előterjesztést, és megtagadta a főügyész elmozdítását.
Az alkotmánybíróság megállapította: Johannis alkotmányos konfliktust idézett elő, amikor felülbírálta az igazságügyi miniszter kezdeményezését.