Fiatal csapattal vág neki az önkormányzati választásoknak a kolozsvári RMDSZ
A pénteki küldöttgyűlésen Székely István, az RMDSZ társadalomszervezésért felelős ügyvezető alelnöke kívánt sok sikert a kampányhoz. Felszólalásában kifejtette: míg a nagy pártok esetében az önkormányzatoknak háttérszerepük van, rajtuk keresztül mobilizálnak, az RMDSZ esetében mások a prioritások. Kiemelte: a politikai célok gyakorlatba ültetése nagy mértékben függ az önkormányzatoktól.
Kolozsvár vonatkozásában elmondta: a városnak van egy nagyon erős helyi magyar közössége. Az RMDSZ-nek ugyanakkor nagy figyelmet kell fordítani a lakótelepek „szórványmagyarságának”, illetve annak a posztmateriális értékeket valló fiatal rétegnek a megszólítására, akik akkor támogatják az RMDSZ törekvéseit, amennyiben az képviselni tudja ezeket az értékeket.
Az RMDSZ kolozsvári szervezetének elnöki beszámolója következett. Az Oláh Emese által felsorolt eseményekből, rendezvényekből kitűnik, a szervezők igyekeztek minél szélesebb körben megszólítani a helyi közösséget. Oláh Emese külön kiemelte a fogadóórák, pályázati felkészítők jelentőségét, kudarcként említette viszont, hogy az államelnöki kampány során nem sikerült teljesíteni a vállalt támogató aláírások összegyűjtését.
A következő pont a napirenden a városi tanácsosok beszámolója volt. Nistor Dánielnek építészként, a városi önkormányzat urbanizációs bizottságának tagjaként kiváló rálátása volt a város fejlődési irányaira. „A kedves kis kincses Kolozsvár megszűnik, helyét egymilliós lakosú európai nagyváros veszi át, fontos, hogy ne elszenvedői, hanem haszonélvezői legyünk ennek a folyamatnak”, mondta. Sajnálatos módon a fiatal szakember nem vállal több mandátumot, bár készségesen felajánlotta segítségét a továbbiakban is.
Rácz Levente viszont újrázik, a fiatal vállalkozótól megtudtuk: szívügye a kolozsvári korcsopálya-projekt, érdeklődve várjuk az ezzel kapcsolatos elképzelések kidolgozását.
A küldöttgyűlésen két további magyar városi tanácsos, Kinizsi Zoltán és Gergely Balázs nem lehetett jelen.
Oláh Emese megtartotta alpolgármesteri beszámolóját is, külön hangsúlyozva, hogy csapatmunka, a tanács RMDSZ-frakciójának a munkájának eredményeiről van szó.
„Európai szintű várossá sikerült Kolozsvárt emelni, ahol mindenki etnikai hovatartozásától függetlenül jól érezheti magát”, fogalmazott. Az elmúlt négy évben kétségtelenül az egyik legnagyobb eredmény Kolozsvár magyar nevének feltüntetése a város bejáratainál elhelyezett településjelző táblákon. Köszönetet mondott a civil szervezeteknek, amelyeknek hathatós hozzájárulása volt e táblák kihelyezésében, ugyanakkor emlékeztetett: politikai egyeztetések eredménye, hogy Emil Boc polgármester végül nem fellebbezett.
Nagy lépés, hogy az önkormányzathoz tartozó több intézmény honlapja magyarul is tájékoztat, magyar szórólapok, jegyautomaták, a városnapok programfüzetének magyar változata, a civil szervezetekkel közös erőfeszítés eredményeként magyarul is kifüggesztett üdvözlő felirat a karácsonyi vásár kapuján - ezek mind az elmúlt négy év megvalósításai, de az eredmények nem merülnek ki ennyiben. Említette az iskolabusz-programot, a bővülő létszámú bölcsődei csoportokat, a magyar iskolák felújítására kiutalt összegeket, a magyar vonatkozású rendezvények támogatását, a tanácsadó központ létrehozását a nők elleni erőszak áldozatai számára.
Saját polgármester-jelölt Kolozsváron 2020-ban is
Az RMDSZ-ben döntés született arról, hogy minden olyan településen, ahol a magyarság számaránya meghaladja a 15 százalékot, indít polgármester-jelöltet. Kolozsváron sem csak a magyarság számaránya indokolja ennek fontosságát, a saját jelölt sokkal nagyobb megnyilvánulási lehetőséget teremt, sokkal nagyobb nyilvánosság előtt jeleníthetők meg az itt élő magyarságot foglalkoztató témák, gondok.
Mint kiderült, polgármester-jelöltnek önként senki sem jelentkezett, ezért Oláh Emese, a városi szervezet elnöke Csoma Botond képviselőt, megyei elnököt kérte fel, aki korábban tíz évig volt városi tanácsos. A jelöltet a küldöttgyűlés egyhangúlag szavazta meg.
Csoma Botond felszólalásában kifejtette: tősgyökeres kolozsváriként maga is szemtanúja volt annak a változásnak, amin ez a város az elmúlt évtizedekben keresztülment.
„Láttam, hogyan gyarapodik, fejlődik, az ország egyik legmagasabb életszínvonalú városává válik. Ez a hirtelen fejlődés azonban hátrányokkal is járt. Új koncepcióra van szükség a városvezetés részéről, az infrastruktúra fejlesztése ugyanis nem tart lépést a város fejlődésével. Olyan közpolitikákra van szükség, amelyek biztosítják, hogy Kolozsvár élhető, környezetbarát várossá váljon. Tízéves önkormányzati tapasztalattal tudom, mire van szüksége a városnak”, fogalmazott.
Elmondta: sok az olyan probléma, ami összeköt bennünket, magyarokat és románokat, de nekünk, magyaroknak vannak specifikus problémáink – kultúránk, identitásunk megőrzése, anyanyelvhasználat közterületeken is – amit a román közösségnek meg kell értenie.
„Szívügyem Kolozsvár, célom egy élhető város, ahol a magyar közösség is meg tudja őrizni identitását”, hangsúlyozta Csoma Botond.
Két hölgy a listán, befutó helyen
Kolozsváron jelenleg öt tanácsosa van az RMDSZ-nek a helyi önkormányzatban, (legalább) ennyire számítanak a továbbiakban is, erről az öt helyről szólt tehát a verseny a tanácsos-jelöltek között. Különösebb tétje nem volt a megmérettetésnek, hiszen jelöltből sem volt több ötnél. A listavezetői hely a szabályzat szerint elvből a helyi szervezet vezetőjének jár, amennyiben igény tart rá. Oláh Emese élt a lehetőséggel, így ő a listavezető. Az elsőnek bemutatkozó Andacs Zsolt, bejelentette: amennyiben a szabályzat lehetővé teszi, ő az utolsó, vagyis az ötödik helyre „rangsorolja” magát. Az óvatosság érthető – bár nem biztos, hogy feltétlenül indokolt - az ifjúsági szervezetek 25 éves jelöltje részéről.
Vélhetően ilyen meggondolásból „kérte” a negyedik helyet Fugel Edina is. A fiatal közgazdász igazoltan hiányzott a rangsoroló gyűlésről, egy nappal előtte második gyermekének, a kis Lilinek adott életet. Precedens nélküli az RMDSZ-es küldöttgyűlések történetében, mondhatnánk. Annak bizonyítéka, hogy a hölgyek életében a gyermek nem akadály, épp ellenkezőleg, nyomós ok a közéleti szerepvállalásra. „Nekem, nekünk fiatal, magyar családoknak a grandiózus jövőtervek, metró mellett most inkább egy emberléptékű, emberközpontú városra van szükségünk. Én ezért vállalok feladatot az RMDSZ városi tanácsosi listáján, az élhető mindennapokért fogok dolgozni”, vallja a jelölt, akinek ezúton is gratulálunk.
Ilyenformán a verseny a második és harmadik helyről szólt. A két jelölt: Rácz Levente, jelenlegi városi tanácsos és névrokona, Rácz Béla pénzügyi szakember, a Babes-Bolyai Tudományegyetem előadó tanára. A szavazás eredményeképp a listán a második hely Rácz Béláé.
„Több erdélyi gazdasági civil-, és egyetemi szakkollégiumi szervezetnek voltam a vezetőségében, és az idén úgy határoztam, hogy a közösségnek tett szolgálatomat kiegészíteném a városi szinttel. Ennek kapcsán döntöttem úgy, hogy elindulok kolozsvári városi tanácsos jelöltnek. Ízig-vérig kolozsvári vagyok, itt születtem és felnőtt életem nagyobb részét is itt töltöttem, mégsem gondolom, hogy ez tenne erre alkalmassá, hanem a bennem mindig buzgó tettvágy és annak igénye, hogy visszaadhassak valamit annak a közösségnek, amelyiktől röpke 32 évem alatt annyi mindent kaptam”, áll a jelölt „credójában”.