Z. B.
- A járvány és a szomszédban zajló háború komoly megpróbáltatás elé állította a gazdaságot és az embereket. Ebben a helyzetben őket most az foglalkoztatja, ki tudják-e fizetni az energiaszámlákat, lesz-e elegendő pénz ételvásárlásra a megnövekedett árak közepette. Melyek azok az intézkedések, amelyeket az RMDSZ azért tett, hogy a családok élete könnyebb legyen?
- Segítünk a mindennapokban. A mi munkánk, ami ezekben az években kiegészült a kormányzással, végső soron arról szól, hogy megkönnyítsük az emberek, a családok hétköznapjait, megoldásokat nyújtsunk számukra. Az energiaárak szabályozásával pont ezt tettük: csökkentettük a családok terheit. A földgáz árának támogatása nélkül kétszer ekkora lenne a gázszámla. Az áramért a kisfogyasztóknak támogatás nélkül háromszor, az átlagos háztartásoknak két és félszer annyit kellene fizetni. Ezek az RMDSZ javaslatai voltak. Arra pedig különösen büszke vagyok, hogy kezdeményezésünkre a legalább három gyermekes családok és azok a szülők, akik egyedül nevelik a gyermekeiket, fogyasztásuktól függetlenül kedvezményes áron fizethetik villanyszámláikat. A kedvezményezettek között vannak azok a fogyatékkal élők is, akik felgyógyulásukhoz elektromos eszközöket használnak.
- Parlamenti képviselőként fogadóóráin rendszeresen találkozik véleményekkel, kritikákkal. Mi az, amit ezekből beleépít munkájába?
- Civilszervezetekkel, kismamákkal, nagycsaládosokkal, nyugdíjasokkal és fogyatékkal élő személyekkel rendszeresen konzultálok. Az egyik legtöbbet tárgyalt téma a bölcsődék. Tudjuk, kevés van. Éppen ezért az RMDSZ országszerte 203 új, környezetbarát bölcsőde megépítésére biztosított forrásokat, építésük el is kezdődött, ezzel 10 ezer családnak segítünk. Emellett újra előjön az a reális kérés, hogy a gyermekpénzt növeljük meg. Egy évvel ezelőtt a 2 évnél kisebb gyermekek és a fogyatékkal élő gyermekek pótlékát 600 lejre, a 2 év feletti gyermekekét 243 lejre emeltük, idén az a célunk, hogy ezt az összeget az infláció növekedéséhez igazítjuk.
Egy másik sikeres történet: sok nevelőszülő, örökbefogadni kívánó keresett meg minket. Egyszerűsítettük az örökbefogadási eljárást, anyagi juttatásokat vezettünk be az örökbefogadó szülőknek, valamint az összeszokási szabadság ideje alatt, amelyet 1 évről 2 évre emeltünk, a gyermeknevelési szabadságnak megfelelő összegre jogosultak ezek a szülők. Minden gyermeknek joga van békés, nyugodt családi környezetben felnőni, Romániában 5 410 gyermek vár arra, hogy családban élhessen.
- Mi várható még?
- Egy válságos környezetben, amit lehetett, azt meg is tettük, viszont nagyon sok tennivalónk van még a családok támogatását illetően. A következő időszakban a nagyszülői GYES bevezetésén dolgozunk. Azok a kismamák, akik a gyermek fél éves kora előtt visszamennek dolgozni, jogosultak az úgynevezett visszailleszkedési pótlékra egészen addig, amíg a gyermek be nem tölti a 2 évet. Ez 1500 lej. Mi azt kezdeményezzük, hogy amennyiben a szülők visszatérnek dolgozni, lemondanak erről a plusz juttatásról, és szívesen bíznák gyermeküket a még dolgozó nagyszülőkre, akkor a nagyszülők is jogosultak legyenek a GYES-re.
Emellett növelni kívánjuk a terhesség alatti ingyenes szűrővizsgálatok számát, távmunka, részmunkaidő lehetőségek bevezetésén dolgozunk a GYES-ről visszatérő anyáknak, ki akarjuk terjeszteni az afterschool-programokat, védőnői hálózatot építenénk ki, s csökkentenénk a gyermek- és felnőtt pelenka TVA-ját 5 százalékkal.
- Javában zajlik az RMDSZ kormányzati konzultációja. Ebben az időszakban az erdélyi magyarok elmondhatják véleményüket a kormányzásról. Miért fontos ez?
- Több mint két éve vagyunk kormányon, érdemes hát a félidőn túl számba venni, amit elvégeztünk, s azt is, ami még előttünk áll. Ennek leghasznosabb módja, ha eredményeinket és terveinket megbeszéljük a közösségünkkel. Ezt tesszük most: találkozókat, fórumokat szervezünk Erdély-szerte, és létrehoztunk egy honlapot is, a kormany.rmdsz.ro oldalt, ahol értékelni lehet az RMDSZ kormányzati munkáját egy rövid kérdőív kitöltésével. Én arra kérek mindenkit, hogy ne tartsa magában a javaslatait. (X)