Nemcsak fedél, hanem elfogadás, megértés, szeretet is kell a gyermeknek
Gyakoribb az önkéntes távozás
A romániai Mentsétek meg a Gyermekeket Egyesület adatai szerint 2023. április 20. és 2024. április 20. között 9902 eltűnést jelentettek országszerte. Ezek közül 97 bejelentés öt év alatti gyermekkel volt kapcsolatos, 163 esetben pedig öt és tíz év közötti gyermekek eltűnését regisztrálták. Jelentősebb számban érkeztek riasztások tíz és tizennégy év közötti gyermekekről, itt pontosan 2300 bejelentés történt; tizennégy év feletti kiskorúak esetében pedig ennél is több, 7342 eltűnésért értesítették a hatóságokat.
Az egyesület kiemeli, hogy az esetek több mint felében az eltűntek önként döntöttek úgy, hogy elhagyják lakhelyüket, tehát nem kényszerítették őket.
Kolozs megyében a Megyei Rendőr-felügyelőség szóvivője, Patricia Socaciu szerint 2019 és 2023 között 2332 eltűnést regisztráltak, ebből 2330 megoldódott. (Arra sajnos nem sikerült fényt deríteni, hogy ezek közül volt-e tragikus kimenetelű.)
A szóvivő hangsúlyozta, hogy a fenti adatok a bejelentések számát tükrözik, nem pedig az eltűnt gyerekekét, ugyanis, ha valaki többször eltűnik, minden jelzést külön rögzítenek.
Kolozs megyében is érvényes: az eltűnt kiskorúak nagy része önként távozott, a gyermekek leggyakrabban gyermekotthonokból szöktek meg. Sok esetben nem megfelelő baráti kör befolyása vagy meggondolatlanság vezetett a szökéshez.
A szóvivő felhívta a figyelmet: abban az esetben, ha iskolák vagy játszóterek közelében gyanús személyt látunk, igyekezzünk minél részletesebben megfigyelni az illető külső jegyeit. Ezt követően hívjuk az 112-es segélyhívót, és osszuk meg a rendőrséggel, mire gyanakodunk, valamint miért keltette fel a figyelmüket a személy viselkedése.
Melyek lehetnek az okok?
A szakemberek tapasztalatai alapján a gyerekek eltűnése mögött sokféle ok húzódik. A kisebbeknél gyakran előfordul, hogy játék közben elkóborolnak, és mivel ebben a korban még nem képesek megfelelően tájékozódni, nem találnak vissza otthonukba. A másik jelentős ok a konfliktusos, bántalmazó környezet. Sok esetben a családon belüli problémás légkör, a bántalmazó vagy a gyermekekre (is) veszélyt jelentő családtagok, a szülők és a gyermek közötti gyakori konfliktusok vezetnek ahhoz, hogy a gyermek elhagyja az otthonát.
Nem ritka azonban az sem, hogy a kiskorúak kalandvágyból vagy rossz társaság befolyásának hatására döntenek a távozás mellett, és gyakoriak az olyan esetek is, amikor gyermekotthonokban nevelkedő fiatalok szöknek meg az intézményekből.
Elengedhetetlen felismerni, hogy a gyermekek és a fiatalkorúak szükségletei nem merülnek ki abban, hogy van családjuk és fedél a fejük fölött. Szükségük van figyelemre, szeretetre. Elhanyagoltságuk, a kommunikáció hiánya, a nem megfelelő felügyelet, a visszaélések, valamint a nagyszülőkre bízott teljes felügyelet – amikor például a szülők külföldön dolgoznak, és nagyon sokan teszik – mind olyan tényezők, amelyek sérülékennyé tehetik a kiskorúakat. Ezek a körülmények arra késztethetik őket, hogy menekülni próbáljanak, ezáltal pedig veszélyes személyek célpontjává váljanak, akik később viszont felelősek lehetnek az eltűnésükért.
Fontos a gyermek felvilágosítása
Bizonyos esetekben azonban a gyermekek eltűnése nem önként történik, hanem bűncselekmény áldozatává válnak. A gyermekvédelmi szervezetek arra figyelmeztetik a szülőket, mennyire fontos a folyamatos bizalmi kapcsolat kialakítása a gyermekkel, hogy a kicsik merjék megosztani, ha félnek valamitől. A szakemberek szerint a bűnmegelőzés szempontjából elengedhetetlen, hogy a gyerekek felvilágosítást kapjanak a csellengés veszélyeiről, hiszen ilyen helyzetekben könnyen kiszolgáltatottá válhatnak, könnyen prostitúcióba, rablásba, drogterjesztésbe keveredhetnek.
Fontos megtanítani a kiskorúakat arra, hogy abban az esetben, ha veszélyt észlelnek, azonnal kérjenek segítséget. Értessük meg velük, miért fontos az, hogy soha ne szálljanak be idegenek autójába, és hogy mindig a legbiztonságosabb útvonalon közlekedjenek az iskola és az otthonuk között. A szülőknek érdemes figyelemmel kísérniük online tevékenységüket: kikkel állnak kapcsolatban, mit osztanak meg magukról, valamint figyelmeztetni kell őket arra, hogy soha ne adjanak ki bizalmas információkat idegeneknek.
Emellett a kisebb gyermekeket is meg kell tanítani, hogy mindig forgalmas útvonalat válasszanak, kerüljék az eldugott helyeket, és ne bízzanak meg senkiben, függetlenül attól, hogy férfi vagy nő az illető. Ha valaki azt állítja, hogy az anyukájuk küldte, akkor sem szabad vele menniük. Ilyen helyzetekben bátran mondjanak nemet, távolodjanak el az idegentől, és kérjenek segítséget másik felnőttől, vagy hívják fel a szüleiket.
Tanítsuk meg a gyerekeket arra, hogy mindig értesítsenek minket, ha elindulnak valahova, és jelezzenek, amikor megérkeztek. Ha figyelemmel kísérjük, mennyi idő alatt érhetnek el egyik helyről a másikra, és azt tapasztaljuk, hogy hosszabb idő elteltével sem adnak életjelet, akkor azonnal intézkedhetünk, és értesíthetjük a hatóságokat, ami nagyban segíthet megakadályozni, hogy tragédia történjen.
Hogyan lehet feldolgozni a gyermek eltűnését?
Szakértők szerint érzelmileg rendkívül nehéz feldolgozni, amikor a gyermek eltűnik, mivel a veszteség feldolgozása a megszokott módokon nem lehetséges. Eltűnt személyt nem lehet úgy tekinteni, mintha meghalt volna, ezért a gyászfolyamat sem tud lezárulni. A veszteség elfogadásához szükség van a lezárásra és a véglegességre, ami ebben az esetben talán soha nem következik be.
A szülőket gyakran gyötri önvád és bűntudat; a remény és a kétségbeesés váltakozik bennük, ezért minden erőforrásukat a gyermek keresésének szentelik. Nemcsak a szülők, hanem a hozzátartozók és a barátok is hasonló érzelmi hullámvölgyeket élnek át. A félelem és szomorúság mellett a remény is jelen van, különösen akkor, ha nincs egyértelmű bizonyíték, például holttest vagy más nyom, ami megerősítené a tragédiát. Ilyen esetekben nehéz elfogadni, hogy a szeretett személy meghalt.
A statisztikák szerint a gyermekeket általában az eltűnésüket követő 24–48 órában találják meg. Minél több idő telik el, annál kisebb az esély a sikerre. Ezért kulcsfontosságú, hogy az eltűnést minél hamarabb jelentsék, és minden rendelkezésre álló információt időben továbbítsanak a hatóságoknak.
Missing Children Europe
Európában minden két percben bejelentik egy gyermek eltűnését. Évente összesen 250 ezer gyermeknek vesztik nyomát. Az eltűnt és szexuálisan kihasznált gyermekek védelmével foglalkozó Missing Children Europe adatai szerint Európa-szinten az eltűnt gyermekek több mint fele valamilyen formájú bántalmazás vagy kizsákmányolás áldozata lesz. A szervezet arra is felhívja a figyelmet, hogy nagyon gyakoriak azok az esetek, amikor éppen valamelyik szülő rabolja el a gyermeket. A statisztikák pedig azt mutatják, hogy ezek az esetek sokszor torkollnak erőszakba. Ez tehát azt jelenti, hogy akkor is komolyan kell venni az esetet, ha éppen valamelyik szülő követi azt el.
A Missing Children Europe felhívja a figyelmet a notfound.org alkalmazásra is. Ennek lényege, hogy cégeket, szervezeteket kérnek meg arra, hogy telepítsék oldalukra ezt az alkalmazást, amelyen keresztül a honlap látogatói eltűnt gyerekek fényképeit és adatait is megláthatják, mégpedig úgy, hogy a ,,404 ERROR – NOT FOUND’’ webhelyeken valamelyik elveszett gyermek fényképe válik láthatóvá. Az oldalon ekkor a következő üzenet olvasható: Az oldal nem található, ahogy XY sem. A program észleli, hogy a felhasználó hol internetezik, és csak a környéken eltűnt, keresett gyermek adatait teszi elérhetővé. A Notfoundot már egyre több országban használják Európában.