Co-vision: kreatív, részvételalapú projekt, amely Európa természeti örökségének történetéről mesél

Művészek közreműködésével fedezték fel a térség természeti értékeit, és térképezték fel a természeti környezethez kapcsolódó helyi kollektív emlékezetet
A Co-vision az Európai Bizottság által, a Kreatív Európa program keretében társfinanszírozott, nagyszabású nemzetközi együttműködési projekt, amely a művészetek segítségével ad hangot korunk akut környezeti problémáinak. A kulturális örökség védelme iránt elkötelezett Transilvania Trust Alapítvány a projekt művészeti partnereként a Kis-Szamos völgyének természeti örökségére összpontosít.

A művészeti alkotások – audiovizuális installációk, videótérképes vetítések, interaktív szobrok és performanszok – Európa állandóan változó, átalakuló természeti örökségének kortárs narratíváját mutatják be. Olyan immerzív, magával ragadó narratívát kínálnak, amely párbeszédre hívja a közönséget, a szakértőket és a művészeket azzal a céllal, hogy mindenki számára elérhető, közös narratívát hozzanak létre.

A felső-franciaországi partmenti erózió, a mandulafenyő fokozatos eltűnése a római tájból, a ragadozó madarak, sokszínű rovarok és halak kihalása a Morva-menti Amazonas erdejéből, a medúzák túlszaporodása a görög partok mentén, a Kis-Szamos völgyének biodiverzitása és ennek fenyegetettsége az éghajlatváltozás következtében, a horvátországi szigetek között rekedt tengeri hullámok ritka jelensége, a Föld legősibb ismert rovarfosszíliájának, a Strudiella devonica-nak a jelentősége, az őshonos és az invazív fajok kölcsönhatása a spanyolországi Ebro-deltában – többek között ezekre a témákra reflektál a projekt.

A Co-vision tehát ambiciózus célt tűzött ki maga elé, hogy felhívja a közvélemény figyelmét Európa természeti örökségének törékenységére, fontosságára és szépségére, amelyet túl gyakran fenyeget a környezetszennyezés és az emberi tevékenység. A művészet így a környezeti nevelés hatásos eszközévé válik, mélyebb elmélkedésre ösztönözve az emberiség és természetes környezete közötti kényes egyensúlyról, valamint arról, hogyan élhetünk harmóniában a minket körülvevő világgal.

A művészetek, tudományok és a természet közötti kapcsolatot feltáró kreatív és közösségi részvételen alapuló folyamat, amely művészek, szakértők és civilek bevonásával interdiszciplináris párbeszéd során jön létre, új tudatosságot teremt az érintett helyi közösségek körében, kiemelve a biológiai sokféleség fontosságát és egyes veszélyeztetett fajok alapvető szerepét az ökoszisztémában.

A Co-Vision ugyanakkor konkrét, kézzelfogható nyomot kíván hagyni a tevékenységek lezárulta után: 2026-tól mindenki – civilek, érdekelt felek vagy intézmények – számára hozzáférhetővé válik a digitális művészeti alkotások archívuma, amely Európa természeti örökségének kollektív emlékezetét hivatott megőrizni. Az archívum egy virtuális ablak, amely rálátást nyújt a különböző természeti tájak jelenlegi állapotára, növény- és állatvilágára, valamint a környezet átalakulására és törékenységére, ugyanakkor dokumentum-értékű, a jövő nemzedékek számára átörökített pillanatkép természeti örökségünkről.

A folyamat 2024-ben kezdődött helyi viták, találkozók szervezésével, amelyek a helyi közösségek és az alkotók közötti párbeszédet voltak hivatottak ösztönözni, lehetővé téve számukra, hogy együtt térképezzék fel a helyi természeti örökséget és az érintett területek környezeti kihívásait. A művészek és a helyi közösség közötti kreatív eszmecsere új ötleteket és megközelítéseket eredményezett, amelyeket a következő hónapokban műalkotások formájában a nyilvánossággal is megosztanak a partnerek.

A kulturális örökség védelme iránt elkötelezett, valamint bonchidai Bánffy-kastély helyreállításáért és újjáélesztéséért felelős Transilvania Trust Alapítvány a projekt művészeti partnereként a Kis-Szamos völgyének természeti örökségére összpontosít: a természeti örökség értékeinek azonosítása és művészi újraértelmezése révén ugyanakkor hangsúlyt fektet az éghajlatváltozás okozta veszélyeztetettségére is.

A 2024 novemberében és 2025 márciusában szervezett helyi viták során a kolozsvári és bonchidai fiatalok és idősek Szabó D. Zoltán biológus (WWF Románia), Diana Drăgan-Chirilă és Daria Langa (kolozsvári Képzőművészeti és Formatervezői Egyetem) helyi művészek, valamint Szigeti G. Csongor nemzetközi művész (budapesti Magyar Képzőművészeti Egyetem és az egri Média és Design Intézet) közreműködésével fedezték fel a térség természeti értékeit, és térképezték fel a természeti környezethez kapcsolódó helyi kollektív emlékezetet személyes történetek és emlékek segítségével. A művészek közös alkotómunkája e közös beszélgetések, viták eredményeire épül, és több digitális elemeket tartalmazó installációt eredményez, amelyek a Kis-Szamos völgyének gazdag természeti örökségére reflektálnak.

A művészeti alkotásokat augusztus 20-án fogják bemutatni a Szabók bástyájában Roots and Routes / Gyökerek és útvonalak című kiállításon a Kolozsvári Magyar Napok programjának részeként. A kiállítás megnyitója mellett előadásokra és kerekasztal-beszélgetésekre is várják az érdeklődő közönséget. Augusztus után az alkotások a bonchidai Bánffy-kastélyba költöznek, ahol a kastély látogatóinak is átadják a helyi természeti örökség sokszínűségének és védelmének fontosságáról szóló üzenetüket.

promedtudo2Hirdetés

Kapcsolódó cikkek

Szabadság, ahol Erdély és a nagyvilág legfrissebb hírei várnak rád

Szabadság, ahol Kolozsvár és Erdély legfrissebb hírei várnak rád