Cioloș a nevéhez fűződő RO100 nevezetű platform által kezdeményezett aláírásgyűjtésen vesz részt, amelynek célja a választási törvény módosítása. Ehhez 100.000 támogató aláírás szükséges országszerte, Cioloș pedig – a jelek szerint – teljes erőbedobással részt vesz a kampányban. A törvénymódosítással azt próbálják elérni, hogy a politikai tisztségek ezentúl ne csak a pártklientúra, hanem az arra alkalmas személyek számára is könnyebben elérhetők legyenek.
A székelyföldi fogadtatás nem bizonyult szívélyesnek. Borboly Csaba, Hargita megye RMDSZ-es tanácselnöke a Facebook-on közzétett nyílt levelében a volt miniszterelnököt teszi felelőssé a Székelyföldön megsokasodott medvetámadásokért. Cioloșék törölték el ugyanis azt a rendeletet, amely a medveállomány szinten tartását szavatolta. Az elszaporodott medvék miatt több mint 30 ember került kórházba, a gazdákat pedig több millió lejes kár érte. A volt kormányfő lelkén szárad a csíksomlyói búcsú elleni „merénylet” is, ezért Borboly megüzente: kérjen elnézést, kövesse meg az erdélyi, a székelyföldi magyarokat.
„Dacian Cioloș ex-miniszterelnök, a Csíksomlyói búcsú elleni merénylet elkövetője Székelyföldre látogat, és csodálja kulturális értékeink. Az általa vezetett kormány gátolta meg azt, hogy a Csíksomlyói búcsút felvegyék az UNESCO szellemi világörökségi listára. Meggátolta, hogy a világ elismerje az erdélyi magyarság ezer éven át teremtett kulturális örökségét”, fogalmazott bejegyzésében Hegedüs Csilla, az RMDSZ kultúráért felelős ügyvezető alelnöke is.
„Vagy amnéziában szenved, vagy hazudik: az általa vezetett kormány volt az, amely 2016. december 1-jén, az egyesülés napján különleges „ajándékkal” lepte meg az erdélyi magyar embereket: megakadályozta, hogy hivatalosan is elismerjék azt, hogy értékalkotó közösség vagyunk, itt élünk, Székelyföldön, Erdélyben, Romániában. Kelemen Hunor szövetségi elnök szerint bizonyítania kellett volna azt, hogy ez nem az ő akaratából történt és azonnal le kellett volna váltania a kulturális miniszterét. Ezt Cioloș nem tette meg, így nyilvánvalóvá vált, hogy tudott a kulturális örökségünk ellen tervezett merényletről, sőt, jóvá is hagyta azt.
S még ha tetézni kellene: miután az RMDSZ minden fórumon, a nemzetközi szakmai szervezetekhez is fordulva tiltakozott a megbélyegzés ellen, a Cioloș kormány azt nyilatkozta, hogy haladéktalanul újra felterjeszti a búcsút a világörökségi listára. Ez pedig nem történt meg.
Vannak bocsánatos bűnök, de ez nem az. Aki ekkorát vétett ellenünk, az ne tetszelegjen kulturális örökségünk tisztelőjeként. Mi a tetteket tiszteljük, és nem a ködös ígéreteket, a kétkulacsos politikát pedig ezer éve megvetjük Székelyföldön”, olvasható Hegedüs Csilla állásfoglalásában.
Cioloș hárít
Csíkszeredában tartott sajtótájékoztatóján Dacian Ciolos válaszolt Borboly Csabának medve-ügyben, véleménye szerint nem a kormányt, hanem elsősorban a helyi hatóságokat terheli a felelősség a helyzet elmérgesedése miatt. Több évtizedes gond ez, nem egyetlen kormányrendelet az okozója, magyarázta.
Ciolos elmondta: annak a fejetlenségnek az eredménye, ahogy ebben az országban évtizedek óta a medveállomány problémájának kezelik. Tíz évvel Románia EU-csatlakozása után sincs pontos felmérése a romániai vadállománynak, ahhoz, hogy meg lehessen állapítani a vadászati kvótákat. Mivel a romániai hatóságok nem voltak képesek egy ilyen terv elkészítésére, emiatt volt szükség arra a kényszermegoldásnak számító kormányrendeletre, amely eltörölte a nagyvadakra vonatkozó beavatkozási kvótát – mondta Ciolos hozzátéve: hogy mekkora a zavar, bizonyítja az is, hogy milyen különbségek vannak a vadászoknak, illetve a környezetvédő szervezeteknek a vadállományra vonatkozó adatbázisa között.
- Értesüléseim szerint jelenleg tart a veszélyeztetett fajnak számító medve- és farkasállomány felmérése európai szinten, a miniszter csakis ennek ismeretében tud majd dönteni a kilövési kvótákról – nyilatkozta.
Kiss Előd-Gergelytől, a Hargita Népe tudósítójától megtudtuk: Dacian Cioloș, aki nyilatkozatai során - a többi román politikustól eltérően- Székelyföldet mondott, nem Hargita és Kovászna megyéket, cáfolta, hogy megakadályozta volna a csíksomlyói búcsú felvételét az UNESCO világörökség listájára.
Kijelentette a világörökséggé nyilvánításhoz szükséges dokumentációt egy korábbi kormány nyújtotta be, amelyet az UNESCO hiánypótlás miatt visszaküldött. A hiányzó iratokat 2019-ig lehet pótolni. Hozzáfűzte: azóta eltelt két év, más van kormányon és semmi előrelépés nem történt az ügyben.
.