Az idei, 99. közgyűlésén Széman Péter, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) elnöke videóüzenetében elmondta: a dalosszövetség és az EMKE kapcsolata az RMD 1994-es újraalakulásától kezdődően nagyon jó volt, és ez a jó kapcsolat az évek során csak erősödött.
– A dalosszövetséggel több eseményt szerveztünk együtt az évek során. Szeretnénk aktívan részt venni a jubileumi programok szervezésében, lebonyolításában is. Felajánljuk, hogy helyet biztosítunk az EMKE honlapján, kezeljük Facebook-oldalukat – mondta üzenetében Széman Péter.
Ugyancsak videoüzenetben köszöntötte a szövetséget Székely Árpád, a Kolozsvári Református Kollégium igazgatója. – Eltelt több mint huszonöt év, amióta Guttman Misi bácsi a Báthory-líceum nagytermében megszervezte a dalosszövetség újraalapítását. Akkor én is jelen voltam, és a Kolozsvári Református Kollégium kórusa szerepelt ezen az eseményen. Éveken át a magyar opera nagytermében tartottuk meg a középiskolások kórustalálkozóját, együtt énekeltünk, éreztük, hogy együvé tartozunk, hogy erdélyi magyarok vagyunk. Tudom, hogy most is működnek erdélyi középiskolás énekkarok, ám az éneket, a rajzot, a tornát sokan másodrangú tantárgynak tekintik. Remélem, hogy ez a felfogás nem fog győzni. Kívánom, hogy a kórusok énekeljenek továbbra is, legyen lehetőség a találkozásra, hangversenyszervezésre. Maradjon meg a dalosszövetség, és mindig legyenek olyan emberek, akik éltetni fogják – hangsúlyozta Székely Árpád.
– Az elmúlt közgyűlések alkalmával a református kollégiumban egymásnak örvendtünk, beszélgettünk, majd a csodálatosan felújított díszteremben beszámoltunk a szövetség tevékenységéről, lélekben azonban most is együtt vagyunk. A dalosszövetség céljai ma is érvényesek: csakis egységes zenei élet, összefogás segíti Erdély fejlődését – kezdte beszámolóját Tóth-Guttman Emese, a a dalosszövetség elnöke. Hozzáfűzte: a kórusok és fúvósegyüttesek számára eddig a szövetség novembertől novemberig felvállalta a hangversenyek megszervezését, a közönség előtt azonban nyitva áll a lehetőség, hogy online tekintse meg az eddigi koncerteket az RMD youtube csatornáján.
– A világjárvány a hangversenyek szervezését negatívan befolyásolta, de a hit és a remény segítségével a legnehezebb időben is optimistán nézünk a jövő elé. Az újabb eszközök segítségével szeretnénk életben tartani, megünnepelni 2021-ben a dalosszövetség létrehozásának századik, jubileumi évfordulóját. Terveink között szerepel hangversenyek, hangversenysorozatok szervezése májusban Brassóban, novemberben Kolozsváron; kiállításokat szeretnénk több helyszínen, ahol bemutatjuk az RMD tevékenységével kapcsolatos tárgyi emlékeket. Szeretnénk konferenciákat szervezni, albumokat, könyveket kiadni. Közkinccsé tesszük a digiteka.ro-n a dalosszövetség által a két világáború között megjelentetett, A magyar dal folyóirat lapszámait, amelyek a kolozsvári egyetemi könyvtárban érhetők el – részletezte Tóth-Guttman Emese.
A fúvós szakosztály tevékenységéről Köllő Ferenc, a református egyházzenei szakosztály eseményeiről Sógor Magda, míg a római katolikus egyházzenei szakosztály tevékenységéről Potyó István beszélt. A beszámolók mindegyikéből kiderült: a járvány miatt több esemény elmaradt, de a szakosztályok igyekeztek kihasználni a nyarat, ami a koncertek megtartását illeti, amelyek nagy sikernek örvendtek.
A szövetség idén négy díjat osztott ki a szokásos hat közül.
- Zsizsmann Rezső-díjban részesült a csíkszentgyörgyi Fejér István karnagy-kántor, az erdélyi magyar egyházzenei kóruskultúrában elért művészi és szervezői munkásságáért (laudált Páll Vilmos Barna főesperes-plébános).
-Jagamas János-díjat kapott a szatmárnémeti Fejér Kálmán zenetanár-karnagy, zeneszerző, az erdélyi magyar kóruskultúrában kifejtett több évtizedes kiemelkedő művészi és kiváló szervezői munkásságáért (laudált: Varga Péter karnagy).
- Rónai Antal-díjjal tüntették ki a sepsiszentgyörgyi Veres István karnagyot a fúvószenekarok fáradhatatlan szervezésében és lelkes oktatásában kifejtett művészi munkásságáért (laudált: Sándor Árpád karnagy-igazgató).
- Guttman Mihály-díjjal jutalmazták a csíkszentmártoni Gergely Andrást, kiváló szervezőt, aktív zenekari tagot az erdélyi fúvószenei mozgalomban kifejtett több évtizedes odaadó művészetpártoló és szervezési munkájáért (laudált Köllő Ferenc karnagy-tanár).
A közgyűlést online kórushangverseny zárta, amelynek során az elmúlt két év közgyűlését követő koncertfelvételekből készült válogatást tekinthettük meg, ahol20–21. századi magyar zeneszerzők művei csendültek fel.