Díjátadó és közgyűlés a Református Kollégiumban
A kolozsvári Református Kollégiumban megtartott közgyűésen Péter Csaba lelkész-tanár áhitata és bevezetője után Széman Péter, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) országos elnöke köszöntötte a résztvevőket.
Tóth-Guttman Emese RMD elnök beszámolt a civil szervezet által hagyományosan megszervezett népdalversenyekről, kórustalálkozókról. Köllő Ferenc a fúvós szakosztály, Sógor Magda a református, míg Potyó István a római katolikus egyházzenei részleg tevékenységéről beszélt.
Tóth-Guttman Emesétől és László-Bakk Anikó nyugalmazott zenetanártól megtudtuk: mivel jövőre ünnepeljük a kolozsvári zeneóvoda megalakulásának hetvenedik évfordulóját, az RMD könyvet szeretne kiadni az erdélyi magyar zeneóvodákról, és ezért adatokat gyűjtenek.
Öt díj a kiváló karnagyoknak
– A Zsizsmann Rezső-díj kitüntetés, de kihívást is jelent. Zsizsmann Rezső örökségének te is részese vagy – laudálta Potyó István karnagy Márton Szabolcs karnagyot, aki több éve tagja a kolozsvári Szent Mihály-plébánia által működtetett Szent Cecília kórusnak, ezen kívül kántori szolgálatot teljesít, gyermekkart vezet. A díjat Zsizsmann Ilona nyugalmazott zenetanár, Zsizsmann Rezső lánya adta át.
– Életem egyik legjobb döntése volt, amikor a kolozsvári magyar egyetemistákat tömörítő Visszhang kórus vezetését átadtam Molnár Botond fizikusnak. Molnár Botond megbízható tenor, fáradhatatlan szervező, akinek a keze alatt a kórus repertoárja és létszáma kibővült. A kórus jövője soha nem volt ilyen ígéretes – mutatta be Ercsey Ravasz Ferenc az idei Jagamas János-díjazottat, Molnár Botond karnagyot, aki főállásban a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) tudományos kutatója és oktatója. A díjat Tóth-Guttman Emese adta át.
Bálint István székelyföldi zenetanár-karnagyot Rónai Antal-díjban részesítették, mivel az elmúlt években több székelyföldi fúvószenekart vezetett. Köllő Ferenc laudációja után Rónai István zongoraművész és Rónai Ádám hegedűművész adta át a díjat. Molnár Katalin gyergyószentmiklósi zenetanárkarnagyot Ványolós András tanár-karnagy laudálta, aki azt kívánta: a díjazott folytassa értékteremtő és értékmentő munkáját. A díjat Márkos Albert hegedűművész adta át. A székelyföldi Dávid Izabella zenetanár-karnagyot Haáz Sándor, a szentegyházi Gyermekfilharmónia karmestere laudálta, aki váratlan, éltető csodának nevezte Dávid Izabellát.
A Guttman Mihály-díjat a 90 éves Sándor Imre vehette át, aki a Kovács András vezette marosvásárhelyi Psalmus énekkar tagja. Ferencz Zsófia laudálásából megtudhattuk: a díjazottat mindig „megtalálták a nagy feladatok, amelyeknek eleget is tett”. A díjat Guttman Mihály gyermekei, Varga Gabriella és Guttmann Szabolcs adta át.
Ízelítő a Birtalan-kórusművekből
Hét erdélyi magyar kórus lépett fel szombaton délután az Egyetemiek Háza nagytermében, ahol kizárólag Birtalan József (1927–2017) erdélyi származású zeneszerző kórusműveit hallgathattuk meg. Lukács Olga, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Református Tanárképző Kara dékánjának köszöntő szavai után a S. Toduţã Zenei Főgimnázium 5. és 8. osztályosainak kórusa (karnagy: Kállay-Miklós Tünde), a Református Kollégium kórusa (karnagy: Székely Árpád), a gyergyószentmiklósi Domokos Pál Péter Dalkör női kara (karnagy: Jakab-Bálint Márta), a kolozsvári Lyceum kamarakórus (karnagy: Halmos Katalin), a sepsiszentgyörgyi Canticorum női kar (karnagy: Dombora Anna), a BBTE Református Tanárképző Kar kamarakórusa (karnagy: Windhager-Geréd Erzsébet) és a kolozsvári Guttman Mihály Pedagóguskórus (karnagy: Bedő Ágnes) adta elő Birtalan József népdal- és egyházi énekfeldolgozásait.
A koncerten felcsendülő zeneművekből egyértelműen levonható az a következtetés, hogy a Birtalan-művek könnyen leénekelhetők, gyerekek, fiatalok, profik és amatőrök egyaránt megszólaltathatják, ugyanakkor a szépet, a jót és az igazat hirdetik.
A koncert végén a színpadon levő két kopjafa készítője, Balázs Antal sepsiszentgyörgyi fafaragó szólalt fel. A nagyobbik kopjafát a Szilágy megyében élő Birtalan-család egyik tagjának adta át, aki majd elszállítja a tiszaújvárosi református temetőbe, ahol Birtalan József zeneszerző nyugszik. A kisebbiket pedig a Romániai Magyar Dalosszövetségnek adományozta a fafaragó.
(Borítókép: Molnár Botond karnagyot - balról - Ercsey-Ravasz Fernc laudálta. Fotó: Rohonyi D. Iván)