Lilly Allen és Paloma Faith brit énekesnők „tragikus veszteségnek” nevezték Cohen halálát. „Ez a hét nem is lehetne rosszabb” – írta Allen, utalva az elnökválasztás eredményére. Erre hivatkozott Sarah Silverman amerikai komikus is, aki szerint Cohen halálával „az embereknek eszükbe jut például Come Healing című dal, amely nagyon jól jön ezekben a napokban”.
Zorán: „emberileg is közel éreztem magamhoz”
Egyedi jelensége volt a 20–21. századi zenei világnak Leonard Cohen, nagyszerű dalokat írt, nem véletlen, hogy ezeket borzasztóan sokan feldolgozták – mondta Zorán az MTI-nek. A magyar énekes, előadóművész a kanadai sztár számos dalát dolgozta fel az elmúlt évtizedekben fivére, Sztevanovity Dusán magyarításában, köztük van a Volt egy tánc (Take This Waltz), a Záróra (Closing Time) és a Míg a szív lejár (Dance Me to the End of Love). A Volt egy tánc talán a legismertebb magyar Cohen-feldolgozás. – Amikor a Volt egy tánc 25 évvel ezelőtt megszületett, az eredeti dal, sőt maga Cohen sem számított még igazán ismertnek Magyarországon. Cohen pályafutása több stációban teljesedett ki, hiszen először szülőhazájában, Kanadában lett népszerű, majd Európában korábban futott be, mint az Egyesült Államokban – idézte fel Zorán.
Zorán másik Cohen-feldolgozása, a Záróra A Vendégek című magyar Cohen-tribute albumon jelent meg 2003-ban, ezen többek között a Kispál és a Borz, Koncz Zsuzsa és Müller Péter Sziámi előadásában is szerepeltek a kanadai szerző dalai. Zorán hozzáfűzte: bár hangi adottságait ritkán dicsérték, rendkívül egyedi, bárki közül felismerhető mély hangja volt. – Zenélt a hangja, abban a mélységben szépen énekelt, még ha ezt gyakran recitativós, beszélős előadásmóddal is váltogatta – hangsúlyozta.
Kitért arra, hogy a jövőben is repertoáron tartja Cohen-feldolgozásait, amelyek a közönség által a legjobban fogadott dalai közé tartoznak. – Attitűdje alapján, életrajzát elolvasva emberileg is közel éreztem magamhoz. Noha soha nem találkoztunk, több koncertjét láttam, először Bécsben, és jó érzés volt látnom, hogy majdnem ugyanolyan felállású zenekarral, női vokalistákkal a mély férfi hang mellett játszott, mint én. Az általa képviselt ülős, mesélős, de kicsit mégis populárisnak mondható motívumokkal teletűzdelt előadásmód az én világom is – tette hozzá Zorán.
Koncerttel emlékeznek Müller Péter Sziámiék
Müller Péter Sziámi és barátai magyarul adják elő Leonard Cohen dalait november 25-én a miskolci Művészetek Házában, tisztelegve ezáltal a művész emléke előtt.
Költői nagyság volt, megérdemelte volna az irodalmi Nobel-díjat – idézi a Miskolci Kulturális Központ közleménye Müller Péter Sziámit, aki szerint a kanadai zenész legutóbbi lemezén, a You Want it Darker-en tulajdonképpen elköszönt a világtól és múzsájától. A miskolci koncerten a legendás művész legismertebb dalai, olykor melankolikus, különleges hangulatot idéző szerzeményei csendülnek fel magyar nyelven Müller Péter Sziámi és művésztársai, Görbe Nóra, Jávori Ferenc Fegya és Kováts Kriszta tolmácsolásában.
„A zene legtermékenyebb látnoka távozott”
Cohen halálhírét kiadója, a Sony Music Canada jelentette be a zenész Facebook-oldalán. „Mély szomorúsággal tudatjuk, hogy a legendás költő, dalszerző és művész, Leonard Cohen már nincs közöttünk” – olvasható az üzenetben, majd hozzáteszik: Cohennel a zene egyik legnagyobb tiszteletben álló és legtermékenyebb látnoka távozott.
A közösségi oldalon közzétett rövid üzenet szerint a művész gyászszertartása Los Angelesben lesz „egy későbbi időpontban”, a család pedig nyugalmat kér, hogy gyászolhasson.
Leonard Cohen Québecben született 1934. szeptember 21-én. Már elismert író és költő volt, amikor 31 évesen, 1966-ban New Yorkba költözött, ahol zenészként is letette névjegyét. Nem telt el sok idő, és erőteljes líraisággal megírt dalszövegei miatt a kritikusok csakhamar az idén irodalmi Nobel-díjjal kitüntetett Bob Dylanhez hasonlították.
Rengeteg zenészt megihletett, sok szerzeményét dolgozták fel mások, neve bekerült a Rock and Roll Hall of Fame-be, és hazája legmagasabb kitüntetését, Kanada Érdemrendjét is elnyerte. Gyakran melankolikus dalai csak ritkán lettek slágerek. Legismertebb dalát viszont, a Hallelujah-t 1984-es megjelenése óta több százan dolgozták már fel.
Pályafutása során több tucat zenei és irodalmi díjat kapott. Mások mellett többször elnyerte a kanadai zenész szakma Juno-díját, kapott Grammy-díjat, amellyel teljes életművét ismerték el, és 2011-ben a szintén kanadai zongoraművészről elnevezett Glenn Gould-díjat is neki ítélték oda. 1967-től összesen 14 stúdióalbumot készített. Utolsó lemeze, a You Want It Darker mindössze három héttel ezelőtt, október 21-én jelent meg.
Szerzeményei érzelmileg súlyos, lírai darabok, közelebb állnak a költészethez, mint a dalhoz. Cohen sokszor inkább csak dallamosan szavalt hitről, magányról, az emberi kapcsolatokról. Hangja jellegzetesen rekedtes, hangterjedelme nem volt túl nagy, de előadásmódja mindezt feledtette, elvarázsolta közönségét. Az életéről szóló könyv 2010-ben jelent meg magyarul Leonard Cohen – Hallelujah címmel.