A nagyváradi születésű, 1945-ben Budapesten elhunyt művészettörténész ez irányú munkásságát a Bánffy-palotában tegnap délben megnyílt kiállítás anyagából ismerhetik meg az érdeklődők. Biró József képzőművészeti öröksége a Franciaországban élő unokaöccse, Adam Biro író, kiadóigazgató jóvoltából, és Lőwy Dániel vegyészkutató, helytörténész hathatós közreműködése folytán került Kolozsvárra. A hagyaték mintegy 51 kis méretű festményt és bekeretezett grafikát, rajzot és karikatúrát, illetve különböző dokumentumokat tartalmaz.
A Művészeti Múzeumban megrendezett kiállítás után a hagyaték teljes anyaga a Kolozsvári Zsidó Hitközség Horea úti új kulturális központjába kerül, ahol a gyűjteményt a Biró József nevét viselő galériában állítják majd ki. Amint azt lapunk június 19-i számában megjelent, Lőwy Dániel által jegyzett cikkben olvashatták, a felsoroltak képzőművészeti alkotások mellett az adományozó, Adam Biro a hitközségnek átadja Biró József levéltárát, könyveit, jegyzetfüzeteit, fényképgyűjteményét, személyes iratait és levelezését is.
A tegnapi kiállításmegnyitón Lőwy Dániel ismételten felhívta a figyelmet arra, hogy a hagyaték hazaszállításában és a Biró József-galéria létrehozásában hathatós támogatást nyújtott Oscar Pfeffermann építészmérnök, aki a kolozsvári műegyetemen kezdte tanulmányait, és továbbra is elkötelezett Kolozsvár iránt.
A tárlatmegnyitón felszólalt Lucian Nastasă-Kovács, a Művészeti Múzeum igazgatója, Iakob Attila, a múzeum munkatársa, Lőwy Dániel, valamint Schwarz Róbert, a kolozsvári zsidó hitközség elnöke.
A kiállítás július 4-ig látogatható a Bánffy-palotában, ezt követően a hagyatékot az idén ősszel megnyitandó kulturális központban helyezik el, ahol egyben felavatják a Biró Józsefről elnevezett galériát is.
(Borítókép: Lucian Nastasă-Kovács, Iakob Attila és Lőwy Dániel a megnyitón. Fotó: Rohonyi D. Iván)