Bezárja brüsszeli gyárát az Audi – az európai ipar leépülését jelképezi

autóipar
Az alkalmazottak nem értik a bezárás melletti döntést, hisz az Audi 2023-ban közel 6,3 milliárd eurós működési nyereséget könyvelhetett el
Az Audi döntése, hogy 2025 februárjában bezárja brüsszeli gyárát, az európai gazdaság általánosabb tendenciáját, azaz az ipar leépülését tükrözi – tájékoztat az Euronews.

Az elektromos modellek csökkenő eladásaira és a magas strukturális költségekre hivatkozva a Volkswagen-csoport leányvállalata úgy döntött, hogy leállítja a Q8 e-tron elektromos SUV gyártását Belgiumban, és azt Mexikóba helyezi át. Ez a döntés 4000 közvetlen és közvetett alkalmazottat hagy bizonytalanságban, különösen azért, mert még nem találtak vevőt a telephelyre.

Az Audi gyár bezárása azonban nem egyedi eset az európai autóiparban, amelyet súlyosan érint a lassú növekedés és a kínai modellek által támasztott fokozott verseny. 2024 eleje óta folyamatosan követik egymást a termeléscsökkentésekről, elbocsátásokról és gyárbezárásokról szóló bejelentések: Stellantis Olaszországban, Michelin Franciaországban, és mindenekelőtt a Volkswagen Németországban, amely története során először tervezi három gyártóüzem bezárását az anyaországban – írja összefoglalójában a hírportál.

Az autóipar jelenlegi válsága egy mélyebb problémát tükröz, amely évtizedek óta megzavarta az európai gazdaságot: az ipari szektor leépülését, avagy a dezindusztralizációt. Ez a kifejezés arra utal, hogy egy országban vagy régióban csökken az ipar részesedése a jólét megteremtésében.  Európában az ipar részesedése a bruttó hazai termékből (GDP) az 1991-es 28,8%-ról 2023-ra 23,7%-ra csökkent, ami a Világbank szerint harminc év alatt közel 18%-os csökkenést jelent. Ezt a jelenséget több tényező magyarázza, többek között az automatizálás, amely csökkenti a munkaerő iránti keresletet, valamint az alacsonyabb költségű országokba történő áttelepülés. 

A szolgáltatásalapú gazdaságra való áttérés, a csökkenő vásárlóerő, az emelkedő energiaköltségek és az olyan gazdaságok, mint Kína és az Egyesült Államok fokozódó versenye szintén megterheli az európai ipart. Az Európai Szakszervezeti Intézet által összeállított adatok szerint ennek következtében 2019 és 2023 között 853 000 ipari munkahely szűnt meg Európában. Eközben Kína és az Egyesült Államok továbbra is óriási összegeket fektet be saját iparágaiba, megszilárdítva pozíciójukat a nemzetközi piacokon, beleértve az európait is.

ELBOCSÁTÁSOKAT TERVEZ EURÓPÁBAN A FORD ÉS A BOSCH

Négyezer munkavállalót tervez elbocsátani 2027 végéig Európában a Ford. Az autógyártó a gazdasági ellenszélre, az elektromos autók vártnál gyengébb eladásaira, és arra a nyomásra hivatkozott, amit az erősödő verseny jelent. A Ford szerdai közleménye szerint a tervezett intézkedések mintegy 2900 munkahelyet érintenek Németországban, 800-at az Egyesült Királyságban és 300-at más országokban. A szakszervezetekkel jelenleg is folynak a tárgyalások, és a végleges döntést akkor hozzák meg, ha azok lezárultak – közölte a vállalat. Emellett a társaság csökkenteni kívánja az Explorer és Capri márkájú elektromos járművek gyártását a kölni gyárban. A Bosch, az autóalkatrészeket gyártó egyik legnagyobb vállalat is bejelentette, hogy 2027-ig 5500 alkalmazottjától válik meg Németországban és más államokban is – írja a Reuters.