Beomlott a tacsi református templom tornya – még azelőtt kimentették az Erdélyben egyedi baziliszkusz-kazettát

Beomlott a tacsi református templom tornya – még azelőtt kimentették az Erdélyben egyedi baziliszkusz-kazettát
Összedőlt a Beszterce-Naszód megyei Tacs használaton kívül álló régi református templomának tornya – a sors fintoraként éppen a műemlékvédelem április 18-i világnapjának előestéjén. Az épület hosszú ideje omlásveszélyes, a mintegy 250 lelkes közösség évekkel ezelőtt megvásárolta a használatlanul álló szász templomot, felújították és ott zajlik a gyülekezeti élet. A tacsi templomban a magyar kormány Teleki alapítványának Rómer Flóris Terve keretén belül mentési munkálatokat végeztek. Ennek köszönhetően még a torony szombati omlása előtt sikerült megmenteni a festett kazettás mennyezetet, amely Erdélyben egyedülálló különlegességet is őriz. Székely Szabolcs tacsi lelkipásztor a mozdítható értékek mentésére összpontosít és az új templom régi tornyának felújítására igyekszik pénzforrást találni.

A Besztercétől 20 km-re délre található Tacson (Tonciu) a 20. század első felében szászok és magyarok éltek, a második világháború után a szászokat kitelepítették, a falut azóta magyarok lakják. A szászok evangélikus és a magyarok református temploma egymás közelében épült fel annakidején, az instabil talaj okozta földmozgások miatt azonban mindkettő megrongálódott. A tacsi reformátusok holland és svájci támogatói úgy ítélték meg, hogy a majdhogynem menthetetlen régi templom felújítása túl költséges lenne, ez is hozzájárult ahhoz, hogy figyelmük a közelben használatlanul álló evangélikus műemléktemplom felé fordult. A református egyház előbb az evangélikus parókiát vásárolta meg és újíttatta fel, majd később az evangélikus templomot is, melynek csupán a tornya maradt meg eredeti állapotában, a többi részét a Neeusteet-i testvérgyülekezet támogatásával és a tacsi gyülekezeti tagok hozzájárulásával újraépítették. Székely Szabolcs tacsi lelkipásztortól megtudtuk, a templomot 2007-re sikerült újraépíteni, a református közösség azóta azt használja.

Tacs református közössége 1691-ben épített a szájhagyomány szerint sövényfalú templomot, melyet 1711-ben kőtemplommá alakított, majd 1800-ban újjáépített. A szentély-hajó-torony térfűzésű templomhoz a későbbiekben portikusz épült – olvasható a magyar kormány által a külhoni műemléképületek állagmegőrzésére, restaurálására, kultúrtörténeti értékeinek kutatására és feltárására 2015-ben elindított Rómer Flóris Terv honlapján. A tacsi műemléktemplom egyedi kultúrtörténeti értékkel bír, legjelentősebb része a hajó 1711-ből származó, növényi ornamentikával és állatalakos ábrázolásokkal díszített festett kazettás mennyezete, ennek különlegessége az egyik kazettán látható baziliszkusz-motívum, amely egyedülálló Erdélyben.

A régi református templom tartószerkezeti károsodások miatt menthetetlenné vált, a toronyalj boltozata 2016 elején beszakadt, a hajófalak megnyíltak, repedezettek. Az értékes famennyezet tartószerkezete meggyengült, faanyaga rovar és gombafertőzött, deszkái jelentős mértékben elváltak a tartógerendáktól. Megmentése érdekében a szakemberek elengedhetetlennek találták a mennyezet lebontását, állagmegóvását és szakszerű raktározását.

A Teleki László Alapítvány megbízásából a famennyezet bontási, állagmegóvási és biztonságos elhelyezési munkálatai során az alábbi műveleteket sikerült elvégezni: a szennyeződés, madárürülék és hulladékréteg letakarítása, fészkek felszámolása, az ásványgyapot és kátránypapír szigetelés eltávolítása a festett famennyezet hátoldaláról, a famennyezet hátoldalának tisztítása, felszabadítása, valamint a mennyezetet tartó gerendák kiszabadítása szellőzés és átláthatóság végett, a famennyezet hátoldalának fertőtlenítése, biológiai fertőzéseket megszüntető és megelőző vegyszeres kezelése.

Székely Szabolcs tacsi református lelkipásztor elmondta: a gyülekezettel együtt sajnálja a történteket, de megtették, amit lehetett. – Bizonyára szép emlékek kötik a tacsiakat a régi templomukhoz, de amikor vállalták, hogy felépítik az új templomot, akkor egyúttal elfogadták, hogy a régi templom előbb-utóbb erre a sorsra jut – mondta kérdésünkre a lelkész.

A festett kazettákat még a torony omlása előtt sikerült megmenteni, az idén egy restaurátor újrafesti őket és a közeljövőben az új templomba kerülnek álmennyezetként. A héten áthordják az új templomba a mozdítható értékeket, így az 1905-beli szószékkoronát, az 1876-os évszámot viselő Mózes-széket és a papné padját is. A nyáron ezeket szakértői irányítással szeretnék csiszolni és újrafesteni. Az orgonát és a harangokat még 2007-ben átszállították az új hajlékba. Önkormányzati segítséggel eltakarítják a törmeléket, felszabadítva a régi szőlősbe vezető földutat. Később megvizsgálják a beomlott torony melletti hajó állapotát, és a presbitériummal döntenek majd arról, lehet-e valamit kezdeni annak anyagából.

Az új tacsi református templom régi tornya is felújításra szorul, most kutatják a forrásokat a munkálatok elkezdéséhez, a Bethlen alaphoz tavaly ősszel benyújtott támogatásukat a keret kiapadása miatt elutasították, most újra pályáznak.

A 255 lelkes református gyülekezetnek csak mintegy 120 tagja él a faluban, a többiek a közeli Besztercén vagy külföldön. Ezzel együtt életképes a kis gyülekezet, Besztercéről hazajárnak a hívek, gyermekeiket is a tacsi gyülekezetbe járatják: tíz vallásórásuk van és az idén ketten konfirmáltak.

Fotó: Kiss Gábor/reformatus.ro, Tóth Zoltán Csaba/Facebook