Igy néznének ki a közepes méretű, 60-70 gyermek befogadásra alkalmas bölcsődék
Cseke Attila hangsúlyozta: az RMDSZ számára a családok támogatása prioritás. „Bátorítani akarjuk a gyermekvállalást, és segíteni akarjuk a fiatal anyákat abban, hogy visszatérjenek dolgozni a gyermeknevelési szabadság lejárta után. Ehhez új bölcsődékre van szükség, hiszen jelenleg a kisgyermekek 4 százalékának sincs helye a meglévőkben”.
A tárcavezető elmondta: három, különböző méretű építmény típust tervez a fejlesztési minisztérium, ezek minden olyan településen felépülhetnek az önkormányzat kérésére, ahol indokolt. A kisebb, 40-50 gyermek befogadására alkalmas 1000 négyzetméteres épület körül legalább 500 négyzetméternyi szabadtéri játszótér lesz. A nagyobb, 100-110 gyermek számára épülő bölcsőde 1800 négyzetméteres, a bemutatott látványterv pedig a közepes méretű, 60-70 gyermek befogadásra alkalmas bölcsődék kicsinyített mása.
Az épületekben játszó- és hálószobák, konyha és mosókonyha, nagyterem, orvosi rendelő és irodák is lesznek, energiahatékonyak, jól szigetelő nyílászárókkal, falakkal és padlóval rendelkeznek, megújuló energiából, a tetőtérre szerelhető napelemekből vagy hőpumpákból származó energiát használnak majd hűtésre és fűtésre.
Cseke Attila rámutatott: azt szeretnék, hogy a program már az idén elinduljon, így a következő két hónapban a minisztérium az Országos Befektetési Társaságon keresztül elkészíti a projekttípusok technikai dokumentációját, ezt követően az önkormányzatok beterjeszthetik igényeiket. Ez utóbbiaknak a megfelelő telket és a közművesítést kell biztosítaniuk, az építési költségeket az állam biztosítja. A miniszter reményét fejezte ki, hogy már ősszel megköthetik az első tervezési és kivitelezési szerződéseket.
Romániában jelenleg 386 bölcsőde működik, ami azt jelenti, hogy egy megyében átlagban mintegy 10 ilyen létesítmény van, de egyes megyékben ennél is kevesebb. A miniszter elmondta, hogy a magyarlakta településeken mindenhol megfogalmazódott az igény a bölcsődék iránt, ezért várják az önkormányzatok pályázatait.
Emlékeztetett: a bölcsődeépítés mellett a fenntartásuk érdekében is intézkedtek, így az RMDSZ törvénytervezetet terjesztett be 2019-ben, amelynek értelmében a bölcsődék fenntartása nem kizárólag az önkormányzatokat terhelné, hanem minden ilyen létesítmény az oktatási minisztériumtól kap úgynevezett fejpénzt minden gyermek után. Ennek a jogszabálynak a gyakorlatba ültetését elhalasztották, de azt akarják, hogy a következő tanévtől már működjön ez az új finanszírozási rendszer.