Erich Türk orgona- és csembalóművész, továbbá Ciprian Câmpean csellóművész neve már egybeforrt a kolozsvári régizene felfedezésével és előadásával. A helyi barokk zenei előadók sorához csatlakozott nemrég Csata István viola da gamba művész. Török Zsolt csellóművész neve már több mint egy évtizede ismert a komolyzene-rajongók körében, hiszen az Arcadia vonósnégyes alapító tagjaként számos koncerten bizonyította be rátermettségét. A kolozsvári előadók mellett a csütörtöki koncerten az olaszországi Simone Vallerotonda gitárművész is fellépett. A fiatal, ám a műsorfüzet szerint sikeres gitárművész jelenleg a bolognai G. B. Martini Konzervatórium egyetemi oktatója.
Műsorukon A. Vivaldi, J. H. Kapsberger, M. Marais, J. S. Bach, L. Boccherini egy-egy alkotása szerepelt, továbbá néhány, a Kájoni Kódexben található táncos jellegű mű. A kamarazene-együttesekben a csellósoknak sokszor meg kell elégedniük a kísérő hangszer hálátlan szerepével, hiszen általában a hegedű a témát bemutató hangszer. A csütörtöki koncert azonban alkalmat teremtett a két csellósnak (is) előadói képességeik megcsillogtatására. Még ha a kolozsváriak az évek során meg is szokták a barokk hangszerek (korhű másolatának) hangzásvilágát, barokk gitárt ritkán hallgathatunk. Ezért úgy vélem, hogy a koncert legérdekesebb műve a barokk gitárra írt Kapsberger-mű volt. Vallerotonda zeneileg és hangszertechnikailag is nagyon jó előadásmóddal örvendeztette meg a közönséget. A zsúfolásig megtelt piarista templom közönsége vastapssal jutalmazta az előadókat. Azzal a kellemes érzéssel hagyhattuk el a helyszínt: jó, hogy van gyönyörű barokk templomunk, és jó, hogy vannak barokk zenét igényesen művelő hangszeres előadóink.
(Vastapssal jutalmazták az előadókat, balról jobbra: Török Zsolt, Erich Türk, Ciprian Câmpean, Simone Vallerotonda és Csata István. Fotó: Bogdan Mesesan)