Szerző: Ozsváth Edina Kristina, magyarnyelv- és irodalomtanár
A tavalyra, a 2020-as évre eső 18. Gyarmathy Zsigáné Alkotó és Helyismereti tábor elmaradása végett a szervezők az idei évben próbálták pótolni a kimaradást, mivel a tábor online felületen nem érte volna el a kitűzött célok mindenikét. Célja, hogy a testvériskolákkal kialakított kapcsolatot fejlessze, elmélyítse és közösséget formáljon, valamint a diákok alkotói és kreatív képességeit fejlessze interaktív módon a környék kultúrájának megismertetésével. A nemzetközi táborban három iskola diákjai vesznek részt: a szervező iskolából, a Kalotaszentkirály-Zentelkei Ady Endre Általános Iskolából közel 50 diák és a két, vele testvérkapcsolatban álló intézmény növendékei - a Bajza Lenke Általános Iskolából 12 diák Szilágyiné Márkus Mária kíséretében, valamint a Szilágylompérti Ady Endre Általános Iskolából 12 diák, László Mihály sporttanár valamint Ozsváth Edina-Kristina magyartanárnő kísérőként. Közel 80 diák és megközelítőleg 20 magyar ajkú pedagógus vett részt a programban, továbbá közel 10 népi mester irányította a diákok munkáját.
Bár jelen pillanatban korlátozottak a tevékenységek, a rendeletek betartására törekedtek szervezők, programvezetők a 2021. július 26-31. között lezajlott táborban.
A gyerekek és kísérő tanárok színes programokon, foglalkozásokon próbálhatták ki magukat. Meglátásom szerint a környék hagyományos mesterségei kerültek fókuszpontba, mindaz, ami a Kalotaszeg tájegységen jellemzően fennmaradt, a folklór színes foltjaiba kaptunk betekintést. A népművészeten kívül a helyismeret is bekerült a programfüzetbe. A programbeosztásnak köszönhetően lehetőség nyílt irodalmi, építészeti téren Kós Károly életrajzához, művészetéhez közelebb kerülni. Ugyancsak a tábor keretében kirándultunk Bonchidára, olyan helyszínekre látogattunk el, amelyeknek kapcsolata van a Bánffy-hagyatékkal.
A 18-19. Gyarmathy Zsigáné Alkotó és Helyismereti tábor ünnepélyes megnyitóját Okos-Rigó Dénes, a fogadó iskola igazgatója tartotta, köszöntötte a résztvevőket majd ismertette és bemutatta az iskolát, valamint a tábor tizennyolc éves múltját. Ezt követően a községközpont néhány nevezetes műemlékét, épületét látogattuk meg Kovács Erzsébet vezetésével. A körsétán egy Bánffy György által építtetett, gazdatiszti házat mutatott be, amely pillanatnyilag az Ady Endre Egyesület tulajdonában van; a Szent István mellszobrot, a helység református templomát és annak kiemelkedő motívumait. Mindezeken kívül, de a templomkertben maradva láthattunk egy Mátyás király korából származó harangot, és Ady emlékére elhelyezett kőtáblát. Az utolsó állomás az Ady-szoba volt.
Ebéd után megismerkedtünk az alkotótermekkel: varrástechnikák – Ambrus-Péter Erzsébet, Török Tímea-Éva és Laczi Júliánna-Zsófia; bogozás – Kolcsár Ildikó és Péter-Jani Debóra és Bianka; rajztechnikák – Laczi Lóránd; csuhézás – Gere Erzsébet; faragás – Laczi Balázs és Balázs Andor; gyöngyfűzés – Böndi Katalin; rongyszőnyeg-szövés, citera oktatás – Nagy István; úszás – Csüdöm Norbert és néptáncoktatás – Bálint Orsolya-Mónika, Póka Tivadar. Az uzsonnát követte a népdaltanulás. Vacsora után a bentlakók használatba vehették a település, de az iskola intézménye által fenntartott uszodát jutalomként, feltöltődésként vagy épp relaxációs célok végett, de mindenképp a testi-lelki egészség megőrzésének érdekében.
A következő napon, kedden a résztvevők a hétfőn megismert tantermek egyikében meghatározott létszámmal folytatták megkezdett kézügyességi munkájukat vagy a citeratanulást. Az iskola adottságait kihasználva, korosztályokra bontva az V-VI. osztály néhány úszástechnikát sajátított el a megnevezett sporttanár segítségével.
Bánffyhunyadon a diákok megkoszorúzták a tábor névadójának, Gyarmathy Zsigánénak a kopjafáját
Szerdán újabb helyismereti túrán vettünk részt, elhagyva Kalotaszentkirályt. Az iskolabusz többszöri fordulással szállított ki minden résztvevőt a bánffyhunyadi pályaudvarra ahonnan vonattal utaztunk Sztánára. Itt elsők között a Kós Károly tervezte épületeket tekinthettünk meg: lánytestvérének, Szidóniának tervezett nyaralót, a Varjúvárat, és a Szentimrei Jenőnek tervezett épületet. A következő állomásra hosszú, de egészséget szolgáló séta vezetett: a Sztánán felavatott Kós Károly-mellszobrot vehettük testközelből szemügyre, a református templomot és a Kós Károly-kiállítást tekinthettük meg. Itt jobban elmélyíthettük ismereteinket a már említett íróról és építészmérnökről. Ezután Zsobokra látogattunk. Itt megismerhettük a református templomot és párhuzamot vonhattunk a kiemelkedő sajátosságok között a települések függvényében. Benk András festőművész körvezetésével betekintést nyerhettünk a Zsobokon megrendezett festőművészek Alkotótáborába. Bánffyhunyadon a tábor névadójának, Gyarmathy Zsigáné kopjafáját a diákok megkoszorúzták. Az esti népdaltanuláson zsámboki népdal került tálcára, onnan érkező diák bemutatásával.
Csütörtökön a VII-VIII. osztályosok sajátíthattak el úszással kapcsolatos ismereteket, a többi diák a megkezdett munkát folytatta. A programot testmozgásos játékok követték, felhasználva a hétfőn megszerzett elméletet. Összesen öt megálló volt, minden megállónál egy kérdés jelentette a belépőt. Versenyszellemben járták végig a hétfői állomásokat, ahol pedagógusok várták őket megtervezett játékokkal. Ezen az estén szilágysági népdalt tanultunk szilágylompérti diák levezetésével és citerakísérettel. A napi felgyűlt feszült energiát néptánc tanulással vezettük le.
A pénteki nap a helyismeret nevében terveződött: a Bánffyak nyomának követését folytatva a Bánffy-kastély épületét csodáltuk meg Bonchidán; továbbá a válaszúti Kallós Zoltán Múzeum és Népművészeti Központot és a gyalui várkastélyt. A napot ünnepélyes bográcsfőzés koronázta meg, ezt pedig tábortűz körüli nyitott beszélgetés zárta. A tábortűz mellett felcsengtek a héten megtanult népdalok, összegeztük élményeinket, tapasztalatainkat.
A szombati nap egyben összegző és búcsút intő volt. A résztvevők bemutathatták az alkotótábor termékeit, saját kezűleg készített munkáikat, a diákok kisfilmjeiket, amelyeken lencsevégre kapták az együtt töltött idő pillanatait. Az egész héten szőtt barátságszőnyeghez mindenki hozzászőtte saját részét. Ezt a szőnyeget három egyenlő részre vágta az iskola igazgatója, Okos-Rigó Dénes a közös munka és az összetartozás jelképeként, és elosztotta a résztvevő iskolák között. A szőnyeget ugyan darabokra lehetett vágni, de remélhetőleg az itt szövődött barátságok hosszútávúak lesznek. A ma tetteinek hatása van a jövőre, a résztvevők életre szóló élményekkel gazdagodtak, átérezték a ránk hagyott gazdag népi kultúra szellemét, tovább adják és annak tudatában élnek.
Zárásképp de nem utolsó sorban köszönet illeti a támogatókat - az Ady Endre Kulturális Egyesületet, a kalotaszentkirályi Ady Endre Általános Iskolát, civil szervezeteket, cégeket, magánszemélyeket - hogy segítették a tábor létrejöttét, Okos-Rigó Dénes igazgató pedig fáradtságot nem ismerve járult hozzá a tábor megszervezéséhez, lebonyolításához.