Bajnokságról bajnokságra: kezdés az angoloknál és a franciáknál

Az európai topligák közül a hétvégén kezdetét vette az angol és a francia labdarúgó pontvadászat, összeállításunkban a Német Kupa néhány részletére is kitérünk.

A Manchester United házigazdaként 4–0-ra győzött a Chelsea ellen az angol labdarúgó-bajnokság első fordulójának vasárnapi zárómérkőzésén. A 18. percben Marcus Rashford büntetőből szerzett vezetést, majd a második félidőben Anthony Martial, ismét Rashford, végül pedig David James volt eredményes. A hazaiak öt, a vendég londoniak viszont hat alkalommal találták el ellenfelük kapuját. A Manchester United legutóbb 1965 márciusában tudta ilyen komoly különbséggel legyőzni a Chelsea-t, az a meccs szintén 4–0-ra végződött.

A londoni kékek jelen pillanatban a tabella utolsó előtti helyén állnak, olyan pedig legutóbb 2000. szeptember 30-án fordult elő a Chelsea-vel, hogy kiesőhelyen álljon a Premier League-ben. A csapat edzője, Frank Lampard amellett, hogy eddigi edzői karrierje legsúlyosabb vereségét szenvedte el, 1978 decembere óta a legnagyobb zakót elszenvedő Chelsea-tréner – akkor a Danny Blanchflower által irányított együttes 7–2-re kapott ki a Middlesbrough-tól.

A román idegenlégiós Florin Andone góllal segítette csapatát, a Brighton & Hove Albiont a Watford ellenni 3–0-s idegenbeli sikeréhez. Andone egy perccel a pályára lépése után, a 65. percben volt eredményes, ekkor már együttese 1–0-ra vezetett.

Eredmények: • FC Liverpool–Norwich City 4–1 • Tottenham Hotspur–Aston Villa 3–1 • Watford–Brighton & Hove Albion 0–3 • Burnley–Southampton 3–0 • Bournemouth–Sheffield United 1–1 • Crystal Palace–Everton 0–0 • West Ham United–Manchester City 0–5 • Leicester City–Wolverhampton Wanderers 0–0 Newcastle United–Arsenal 0–1 • Manchester United–Chelsea 4–0.

Német Kupa

A magyar válogatott Szalai Ádám csapata, az élvonalbeli TSG 1899 Hoffenheim tizenegyespárbajban búcsúztatta harmadosztályú vendéglátóját, a Würzburger Kickerst a labdarúgó Német Kupa első fordulójában. Szalai csapata 1–0-s vezetésénél az első félidő után a szünetben állt be, de hiába vezetett az esélyesebb együttes már 2–0-ra is, a házigazdák hét perc alatt egyenlítettek, és kiharcolták a hosszabbítást. A ráadásban Szalai góljával 3–2-re ismét a Hoffenheimnél volt az előny, de a Würzburger a 114. percben tizenegyespárbajt jelentő találatot szerzett. A párbajban Szalai értékesítette a tizenegyesét, majd csapata a hatodik párt követően 5–4-re bizonyult jobbnak.

A szintén élvonalbeli Freiburg hosszabbítást követően 1–0-s végeredménnyel ejtette ki a harmadosztályú Magdeburgot. A Freiburg magyar válogatott játékosa, Sallai Roland kezdőként kapott lehetőséget, és a 61. percben cserélték le.

A Bundesliga-klubok közül gyorsan búcsúzott az FC Augsburg és a 1. FSV Mainz: előbbi a negyedosztályú Verl otthonában kapott ki 2–1-re, utóbbi a harmadik vonalban lévő 1. FC Kaiserslautern vendégeként 2–0-ra. Alexandru Maxim a mainziaknál a 64. perctől kapott játéklehetőséget.

Kevesebb mint egy héttel a bajnoki rajt előtt az RB Lipcse szűken nyerte meg első tétmérkőzését a Német Kupában. Gulácsi Péter a kispadon ülte végig a találkozót, míg a lipcseiek másik magyar válogatott labdarúgója, Willi Orbán csapatkapitányként végigjátszotta a mérkőzést. Az első félidőben Marcel Sabitzer duplájával, valamint Lukas Klostermann góljával 3–1-es vezetéssel mehetett szünetre az előző Bundesliga-idény harmadik helyén végző csapat. A második játékrész azonban már nem alakult ennyire egyértelműen, sőt, az VfL Osnabrück be is talált, így csak 3–2-es győzelemmel jutott tovább a Lipcse.

Ligue 1

A francia bajnokság nyitófordulójában a bajnoki címvédő Paris Saint-Germain és az Olyimpique Lyon aratta a legmagabiztosabb győzelmet (3–0), s ezzel a tabella élére állt. Monacóban a lyoniaknál a román válogatott Ciprian Tătăruşanu csak a cserepadot koptatta. A bajnoki ezüstérmes OSC Lille 2–1-re nyert az FC Nantes ellen, a házigazdák nem nevezték a román idegenlégiós Virgiliu Postolachit.

Eredmények: • AS Monaco–Olympique Lyon 0–3 • Olympique Marseille–Stade Reims 0–2 • Dijón–Saint-Étienne 1–2 • Nizza/Nice–Amiens 2–1 • Montpellier–Stade Rennes 0–1 • Angers–Grindins Bordeaux 3–1 • Brest–Toulouse 1–1 • OSC Lille–Nantes 2–1 • Racing Strasbourg–Metz 1–1 • Paris Saint-Germain–Nimes 3–0.