Az EB javaslata értelmében 21,6 millió eurót utalnak ki Romániának, 10,9 millió eurót Bulgáriának, 46,5 millió eurót Németországnak, 3,3 millió eurót Észtországnak és 37,4 millió eurót Olaszországnak.
A tájékoztatás szerint az összegek hozzájárulnak azoknak a gazdáknak a kártalanításához, akik a kedvezőtlen időjárás miatt elvesztették termésük és ezzel bevételük egy részét. A támogatás kifejezi az EU szolidaritását az érintett gazdákkal - írják, hozzátéve, hogy hazai forrásokból a támogatást az összeg 200 százalékával egészíthetik ki.
A kedvezményezett államoknak 2025. április 30-ig kell szétosztaniuk a támogatásokat a mezőgazdasági termelők között. Ezt megelőzően, 2024. december 31-ig tájékoztatniuk kell az EB-t az intézkedés gyakorlatba ültetésének részleteiről, a támogatás odaítélésének kritériumairól, az intézkedés várható hatásáról és a kiegészítő támogatások mértékéről. A tájékoztatásnak tartalmaznia kell a versenytorzulás és túlkompenzáció elkerülésére hozott intézkedéseket is.
Az EB javaslatát egyenként megvitatják a tagállamokkal, és október 7-én, a mezőgazdasági piacok közös megszervezésével foglalkozó bizottság ülésén hoznak róla végső döntést.
„Gazdáink nincsenek egyedül az éghajlatváltozás elleni küzdelemben - számíthatnak az Európai Bizottság támogatására a válságkezelésben, az új kihívásokhoz való alkalmazkodásban, valamint gazdaságaik és családjaik jövőjének védelmében” - üzente Janusz Wojciechowski mezőgazdasági biztos.
Az Európai Bizottság közel 120 millió euróval támogatná az árvíz sújtotta gazdákat
Az Európai Bizottság 119,7 millió eurót utal ki mezőgazdasági tartalékalapjából azoknak a bulgáriai, németországi, észtországi, olaszországi és romániai mezőgazdasági termelőknek, akiknek a területein károkat okoztak a kedvezőtlen meteorológiai jelenségek - közölte hétfőn az intézmény.