Az érdekvédelmi szervezet az utóbbi hetekben többször rendezett tiltakozó megmozdulást az egészségügyi dolgozókra nehezedő nyomás miatt: "a kimerültség tüntetésein" a veszélyességi pótlék kiterjesztését, a 2022-re előirányzott béremelés előrehozását, megfelelő védőfelszerelést és a megüresedő állások felszabadítását követelték a koronavírus-járványra hivatkozva.
A Sanitas most a tíz halálos áldozatot követelő karácsonkői (Piatra Neamţ) kórháztűz miatt megszakította bérkövetelő akciósorozatát, de térfoglalását nem mondta le, hanem az egészségügyi rendszer hiányosságainak áldozatairól rendezett megemlékezést.
Ne hagyjátok meghalni az egészségügyet!
A járványügyi intézkedések miatt a megmozduláson csak száz - fehér védőruhába öltözött, fekete léggömböket tartó - aktivista vett részt, Ne hagyjátok meghalni az egészségügyet! feliratú táblákat emelve a magasba. A szakszervezet közleményében arra figyelmeztette a döntéshozókat, hogy a karácsonkői tragédia Románia bármelyik kórházában megismétlődhet a megfelelő orvosi felszerelések hiánya, a romos infrastruktúra és az egészségügyi személyzet túlterheltsége miatt.
A Sanitas szerint az örökös kapkodás, az állandó felszerelés- és szakemberhiány és a túlpolitizált menedzsment krónikus betegségeiben szenvedő egészségügyi rendszer is gyógyításra, átfogó ágazati reformra, átgondolt és végigvitt megújulásra szorul. A szakszervezet szerint kötelessége tiltakozni, mert hallgatása a döntéshozók "cinkosává" tenné az egészségügyi rendszer tönkretételében.
A karácsonkői megyei kórház koronavírusos betegeket ápoló intenzív osztályán szombaton tűz ütött ki, amelynek következtében tíz beteg életét vesztette, hat válságos állapotba került, a betegeit kimenekíteni próbáló ügyeletes orvos pedig súlyos égési sérüléseket szenvedett. Az első feltételezések szerint az automata berendezések egyike kapott lángra, a tűz pedig a dúsított oxigénes környezetben pillanatok alatt továbbterjedt.
A tűzeset kapcsán a média arra hívta fel a figyelmet, hogy az utóbbi 30 évben Romániában nem épültek új állami kórházak, a régiek épületgépészeti hálózatai pedig sokhelyütt tűzveszélyesek, mert nem alakították át őket a korszerű orvosi berendezések igényeinek megfelelően.
(A borítókép illusztráció)