Bécs késedelem nélkül elutasította az európai uniós tisztségviselő által megfogalmazott kérést. „A migrációs számok jelenleg emelkednek Európában, és számos országban kiegészítő határellenőrzésekről tárgyalnak, például a német-lengyel határon is” – jelentette ki Gerhard Karner osztrák belügyminiszter.
„Semmi értelme bővítésről beszélni”
„Jelen pillanatban semmi értelme a schengeni térség bővítéséről beszélni. Több ellenőrzésre van szükségünk, nem kevesebbre” – tette hozzá Gerhard Karner.
Mint ismeretes, Ausztria az európai tanácsbeli vétójogával élve akadályozza Románia és Bulgária schengeni csatlakozását, mert a törvénytelen bevándorlók nagyfokú beáramlásától tart. Az osztrák kormány szerint a Románia és Bulgária nem lenne képes hatékonyan ellenőrizni határait, ugyanis csatlakozásuk esetén a schengeni övezet külső határaivá válnának.
Ursula von der Leyen szerdán hangsúlyozta, hogy Románia és Bulgária mind menekültügyi, mind visszaküldési rendszerükben „a legjobb gyakorlatokat alkalmazzák”, mindkét állam bebizonyította, hogy a schengeni övezetben van a helye.
Az osztrák kormánynak a két ország schengeni csatlakozásától való elzárkózását a jelenleg ellenzékben lévő, liberális NEOS párt is bírálta. „Felszólítjuk a kormányt, hagyjon fel minősíthetetlen és Európa-ellenes vétójával” - jelentette ki az APA hírügynökségnek Claudia Gamon osztrák európai parlamenti képviselő Ursula von der Leyen helyzetértékelő beszéde után.
Rareş Bogdan: az EU vezetői „hazudnak” Romániának
Rareş Bogdan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) európai parlamenti képviselője az EB elnökének beszédét követő felszólalásában meglehetősen kendőzetlen bírálatot fogalmazott meg: azzal vádolta az uniós vezetőket, hogy „hazudnak Romániának”, és „nem képesek” nyomást gyakorolni Karl Nehammer osztrák kancellárra, aki határozottan ellenzi és akadályozza Románia Schengen-csatlakozását. Ursula von der Leyenhez szólva Rareş Bogdan úgy fogalmazott: az osztrák kormányfő „kigúnyolja az uniós politikai rendszert, valamennyi vezetőjével együtt, a Tanácstól kezdve önig, kedves Ursula.”
Bogdan felszólalásában az Európai Parlament elnökéhez, és az Európai Tanács vezetőjéhez sem mulasztott el néhány kemény hangvételű felvetést intézni, ilyenformán: „te, Roberta, és te, Charles Michel ígéretet ígéretre halmoztok, nekünk pedig azt kell végignéznünk, hogy az etnikai és vallási tolerancia mintapéldájának tekinthető, a NATO iránt elkötelezett partnerként fellépő Romániában, az extrémizmus, az Európa-ellenesség szelleme kezd kísérteni.” A Ausztria elutasító magatartása folytán „veszélyesebbekké váltak a szélsőséges pártok az országban” – hívta fel a figyelmet a liberális politikus.