A rendezvény bensőséges hangulatát csak tovább fokozta Koppándi Botond teológiai tanár fohásza, aki nagyon találóan a jelenlevőket körüllengő vers illatra és költészet cseppekre hívta fel a figyelmet a versünnepen. Ugyanakkor rávilágított arra, hogy mindannyian Atlantisz naiv, olykor csilingelő ministránsai, a múzsa csókjának bódultjai vagyunk. Már csak mindannyian fel kell ezt fedeznünk magunkban, a csilingelő vagy éppen hangosan kongató versharangokat.
Solymosi Zsolt unitárius kollégiumi aligazgató, a vetélkedő főszervezője az idei rendezvény tematikája kapcsán elmondta, fontos megtalálni a helyes irányt az éppen aktuális, minket is megérintő szomszédos háborús helyzetben. Megjegyezte, nem a versenyzés az elsődleges szempontja a szavalóversenynek, hanem, hogy a résztvevők meghallgatják egymást a száznál több elhangzó vers tolmácsolása közben. Ezúttal Kosztolányi Dezső Lásd, kisfiam, ezt mind neked adom most és Nemes Nagy Ágnes Istenről című versével kellett készülniük a versenyzőknek. Emellett egy szabadon választott magyar vagy világirodalmi alkotást, a témához illeszkedő modern vagy posztmodern verset, versrészletet is hozniuk kellett.
Az ország tíz megyéjének magyar oktatású középiskolájából érkező 43 verskedvelő diákot idén is színvonalas szakmai zsűri – Visky András író, dramaturg, Váradi Izabella, az Országos Oktatáspolitikai és Értékelési Központ tanácsosa, Kali Andrea és Dimény Áron színművészek és Kocsis Tünde rendező – értékelte. A megnyitón felszólaló Váradi Izabella a líra szerepét boncolgatta. Elmondta: a legegyszerűbb az objektív tényekbe kapaszkodni, de az igazság a legszubjektívebb szövegekben rejlik. A tanácsos a líra igazságának megismerését, megélését kívánta a résztvevő diákoknak. Kerekes Adelhaida Kolozs megyei tanfelügyelő-helyettes is köszöntötte a fiatalokat, sok sikert kívánva számukra.
A megnyitón fellépett a JZsUK Péterffy Gyula Kórusa és zenekara, Ördög Ödön karnagy vezényletével. Rövid ízelítőt kaphattunk a nemsokára induló törökországi turnéjuk repertoárjából, így zenei szempontból (és nem csak) igencsak sokszínűre sikeredett az idei Atlantisz harangoz megnyitója, ahonnan mindenki a szívére hallgatva, a helyes irányba indulhatott tovább.
A szombati versenynap délutánján a zsűri rövid értékelőjét követően kiosztották a díjakat. 9. osztályos kategóriában I. díjas lett Simon Viktória a szilágycsehi Gheorghe Pop de Băsești Technológiai Líceumból, II. díjat érdemelt Nagy Nikoletta a székelykeresztúri Berde Mózes Unitárius Gimnáziumból, III. díjban részesült Balogh Ágnes a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceumból. Dicséretet kapott Kopacz Melánia az aradi Csiky Gergely Főgimnáziumból és Koncsag Eszter a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégiumból. 10. osztályos korcsoportban I. díjat érdemelt Máthé Gyopár Bíborka a székelyudvarhelyi Dr. Palló Imre Művészeti Líceumból, II. díjas lett Szász Iván-Csongor a Marosvásárhelyi Református Kollégiumból, a III. díjat Balogh Áron, a nagybányai Németh László Elméleti Líceum diákja vehette át. Dicséretben részesült Török-Schuller Lilla a JZsUK-ból, Szilágyi Máté a szilágycsehi Gheorghe Pop de Băsești Technológiai Líceumból, és Debreceni Máté a zilahi Gheorghe Șincai Tanítóképzőből. Jancsó Miklós-díjat kapott Szőcs Szilárd a csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Teológiai Líceumból, Balázs Ernő Péter díját pedig Nemes Dávid-Fülöp vehette át a Marosvásárhelyi Református Kollégiumból.
11. Osztályos kategóriában I. díjat érdemelt Fodor Vilmos Márk a segesvári Mircea Eliade Főgimnáziumból, II. díjban részesült Almási Eszter a Csiky Gergely Főgimnáziumból, III. díjat vehetett át Béni Etelka a székelykeresztúri Berde Mózes Unitárius Gimnáziumból. Dicséretben részesült Berei Tamás a székelykeresztúri Orbán Balázs Gimnáziumból, Andrási Rafael az aradi Csiky Gergely Főgimnáziumból és Józsa Anna Barbara a székelyudvarhelyi Benedek Elek Pedagógiai Líceumból. Jancsó Noémi-díjat érdemelt Vargyas Sarolta a csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Teológiai Líceumból. 12. osztályos korcsoportban I. díjat kapott Kupán György Zsolt a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceumból, II. díjat érdemelt Szőcs Noémi a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégiumból, III. díjat ítéltek meg Szakács Katának a Nagyváradi Művészeti Líceumból. Dicséretben részesült Szilágyi Anna és Szentgyörgyi Zselyke a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceumból, és Szász-Barra Boglárka a dévai Téglás Gábor Elméleti Líceumból. Simon Kamill díját Sükösd Zoltán a Kolozsvári Református Kollégium diákja vehette át, míg Magyari Eszter díját Madarász Mónika, a székelyudvarhelyi Dr. Palló Imre Művészeti Líceum diákja érdemelte ki.
A díjkiosztót követően Petőfi live! - Egy vidámhangú vándorszínész ügyesbajos dolgai címmel Laczkó Vass Róbert színművész és Székely Norbert zongorista szerzői- és előadóestje zárta a huszadik versünnepet.
Borítókép: Jancsik Gergő - Nemes Nagy Ágnes Istenről című verse a verselők közös előadásában