Az intézmény névadója értékrendjét szeretné követni

„Ez az épület már méltó helyszíne lehet a magyar népzenei oktatásnak. Olyan tér jött létre, ahol a gyermekek százai ismerkedhetnek meg a népdallal, a hagyománnyal, azzal a szellemiséggel, amely ezer évre meghatározza jelenlétünket Európában” – fogalmazott Balla Ferenc alapítványelnök.
Balla Ferenc felidézte, hogyan indult az útja a Kallós Alapítványnál: 1992 őszén járunk, amikor egy szeptember végi vonatúton megismerkedett Kallós Zoltánnal, akivel később több mint két évtizeden át dolgozott együtt. Hozzátette: elképzeléseik, álmaik áldozatkész, elhivatott csapat nélkül nem valósulhattak volna meg.
„Hálásan köszönöm mindannyiuknak a munkáját, hozzájárulását ehhez a csodálatos eredményhez, amelyet az új népzenei iskola falai között ünnepelhetünk” – mondta.
Megtudtuk, az iskola története 2014-ben kezdődött, ekkor fogalmazódott meg annak a gondolata, hogy olyan helyre lenne szükség, ahol a magyar népzene és népdal tanítása méltó helyet kaphat. Az első években az intézmény az evangélikus egyház jóvoltából kapott helyszínt, azonban később a nem megfelelő körülmények miatt új székhelyet kerestek, amelynek kivitelezését 2014-ben kezdték el. Ez idő alatt az iskola több helyen is működött: a Hagyományok Házában, majd bérelt ingatlanban. Elmondta, a mostani telket félkész tervvel vásárolták meg, az építési engedély megszerzése közel 18 hónap hónapot vett igénybe.
Az elnök köszönetet mondott mindenkinek, aki segítette őket abban, hogy az iskola terve megvalósulhasson. „Köszönöm a zenetanároknak és a munkatársaknak, akik az elmúlt tíz évben több száz gyermekkel szerettették meg a magyar népzenét, s hiszem, hogy e falak között a következő években még több gyermek juthat el az élő hagyomány csodájához” – zárta gondolatait Balla Ferenc.
Székely István politológus Kelemen Hunor RMDSZ-elnök üzenetét tolmácsolta. Elmondta, a választások alatt azt láthattuk, hogy a társadalom kettészakadt. „Ötmillió olyan polgártársunk van, aki gyökeresen más irányba vinnék az országot” – mutatott rá. Úgy véli, kihívás előtt állunk: a gyökeresen változó világban tudunk kell azt, hogy milyen értékekre alapozva mutathatunk újat. A népzeneiskola átadásának kapcsán megfogalmazta, az erdélyi magyaroknak a biztonságérzetet a kultúrával és a népi kultúrával tudjuk megadni. „Kétségtelen, hogy az újratervezés igénye nagyon fontos, hiszen ilyenkor mindig az alapokhoz, a bennünket meghatározó értékekhez kell visszanyúlni”.
Szilágyi Péter, a magyar kormány nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára elmondta, hosszú út vezetett odáig, hogy az alapítvány a népzeneiskola épületét átadhassa. Hozzátette, a Kallós Zoltán által 1992-ben létrehozott alapítvány ezen az úton apró lépésekben, fáradhatatlan kitartással haladt. „Bízunk benne, hogy ami olyan tiszta és önzetlen törekvésből fakad, mint az alapítvány célja, az elnyeri a Gondviselés áldását” – fogalmazott Szilágyi.
Úgy vélte, az alapítvány munkatársai méltó módon őrzik és ápolják Kallós Zoltán emlékét, akinek a szelleme egybeforrt a magyar népi kultúrával. Megjegyezte, olyan intézmény költözhet be új otthonába, amely a magyar kultúra egyik legösszetettebb elemét hivatott megőrizni és átörökíteni. „Örökérvényű Kallós Zoltán azon gondolata, amely így szól: »Addig leszünk magyarok, amíg magyarul énekelünk, és magyarul táncolunk«. Ehhez az kell, hogy legyen magyar népzene. Iskolánk immáron van, ráadásul Kolozsváron, Erdély fővárosában, a Mezőség és Kalotaszeg szomszédságában. Kívánom önöknek, hogy ez az intézmény is az erdélyi szórványmagyarság állhatatos szolgálatában álljon, teljesítve névadója életcélját. (…) Legyen a Kallós Zoltán Alapítvány munkássága még sokszor 33 esztendőre nézve maradandó. Szerte Erdélyben, a Kárpát-medencében és a nagyvilágban”.
Az iskola egyik ötletgazdája, Szép Gyula beszédében elhangzott: a „bőrükön érezték” a népzeneiskola hiányát, mivel nem voltak olyan zenészek, akiket rendezvényre lehetett hívni. Elmondta, a válaszúti alapítvány folyamatos építkezésének hála, szinte minden álom megvalósult, és eljött annak az ideje, hogy a népzeneiskola is létrejöjjön. Az operaigazgató szerint az új épület által a szakembereknek és a fiataloknak minden feltétel adott ahhoz, hogy minőségi munkát végezhessenek.
Az ingatlan hivatalos átadását követően az iskolára Nagy Tibor válaszúti református lelkész mondott áldást.