
Az idei Berlinale Arany Medvéjét egy norvég film, a tanárnőjébe beleszerető kamaszlányról szóló Dreams (Drømmer, r. Dag Johan Haugerud) nyerte el. Az érzelmes felnövéstörténet narráción keresztül, a lány feljegyzéseit megtaláló anyja és nagyanyja tolmácsolásában bontakozik ki, az ő reakciójuk pedig a döbbenet és a szöveg irodalmi értékei iránti csodálat között ingadozik. A Dreams egy trilógia része, a Sex (2024) szintén díjat kapott Berlinben, a Love (2024) bemutatója pedig a velencei fesztiválon volt, de Göteborgban is díjat szerzett. A 24. TIFF mindhárom filmet bemutatja Kolozsváron.
Hasonló a címe, és szintén a Berlinalén mutatkozott be Michel Franco új filmje: a Dreams főszerepét Jessica Chastain alakítja. A mexikói rendező tavaly a kolozsvári zsűri tagja volt, a fesztivál most ezt a hatalmi játszmákról és társadalmi különbségekről szóló provokatív drámáját kínálja a közönségnek. Benne egy fiatal mexikói táncosnő szökik át a határon az Egyesült Államokba, hogy szerelmével, egy modern, gazdag és művészetkedvelő nővel együtt lehessen, érkezése azonban felkavarja az állóvizet, és kegyetlen eseménysort indít el, amelynek során a sértett büszkeség árulást és bosszút szül.
A brit Mike Leigh a Keserű igazságok (Hard Truths) című filmmel tér vissza a TIFF-re. A két nővér kapcsolatát bemutató alkotása film a depresszióról, a dühről és a megbékélésről. A főszerepet alakító Jean-Baptiste színészi alakítását mostanig 15 díjra tartották érdemesnek.
A Familiar Touch 2024-ben hódította meg a velencei fesztivál közönségét: négy díjat nyert, köztük az Orizzonti szekció legjobb rendezőjének és női főszereplőjének járó trófeáit. A generációk közötti kapcsolati dinamikákat kutatja egy memóriavesztéssel küszködő és az idősotthonban új helyét kereső nyolcvanas asszony története apropóján. A film érett és érzékeny rendezése az elsőfilmes Sarah Friedlandnek köszönhető.
Szintén az Orizzonti díjazottjai között volt a Happy Holidays című palesztin-német alkotás, a korábban Oscarra is jelölt palesztin rendező, Scandar Copti legújabb filmje: családi dráma személyes útkeresésekkel, hibás döntésekkel, társadalmi nyomással, és a mindezek által generált akut erkölcsi dilemmákkal, amelyek próbára teszik a szereplők viszonyulását a hagyományos társadalmi szabályokhoz.
A szolidaritásról, a zenéről és önmagunk megtalálásáról szóló keserédes vígjáték a Váratlan dallamok (The Marching Band, r. Emmanuel Courcol). A francia film egy leukémiában szenvedő, híres karmester története: éppen akkor tudja meg, hogy van egy testvére, amikor a legnagyobb szüksége van rá. Bár a két fivér egymás tökéletes ellentéte, találkozásukkor bájos kaland kezdődik Charles Aznavour zenéjére és Ravel Bolerójának ritmusára. A film bemutatója Cannes-ban volt, közönségdíjat nyert San Sebastiánban, és hét Césarra jelölték.
A TIFF vetíti az Undercover (La infiltrada) című, két Goyával díjazott és megtörtént eseményeket feldolgozó, spanyol lélektani thrillert – rendezője, Arantxa Echevarría feminista kiáltványát egy ETA-ba beépülő fiatal rendőrnőről – és az Amikor megtörik a fény (Ljósbrot / When the Light Breaks) című elégiát is a veszteségről, reményről és a gyógyulás törékeny folyamatáról. Utóbbit Rúnar Rúnarsson rendezte, akit korábban Madárkák (Sparrows) és Tűzhányó (Volcano) című alkotásaiért díjazott a TIFF. Az izlandi rendező új nagyjátékfilmjét O című, szintén 2024-es rövidfilmje fogja felvezetni Kolozsváron.
A spanyol Marco, The Invented Truth (r. Aitor Arregi, Jon Garaño) valós eseményekből táplálkozó fikciós alkotás. Főszereplője egy férfi, aki részben önmagát is megtévesztve újratervezte a saját identitását: holokauszttúlélőnek hazudja magát. A film baszk rendezői történelmi és társadalmi mondanivalójukról híresek, itt a valóság olykor akaratlan átformálásának a módszertanát vizsgálják. Az Orizzonti versenyfilmje volt, aztán két Goya-díjat nyert.
Mondhatni Karlovy Varyból érkezik Kolozsvárra a Waves (Vlny), a cseh színész Jiří Mádl harmadik rendezői munkája, a politikai thriller ritmusába szedett filmdráma a csehszlovák bársonyos forradalom idejéről. Ez minden idők második legnézettebb hazai filmje Csehországban, és a csehek idei Oscar-nevezettje.
A Sundance-en rendezői díjjal jutalmazott, francia The Things You Kill (r. Alireza Khatami) lynchi stílusú történet bosszúról és az emberi lélek mélységeiről: a beteg anyja halálának gyanús körülményei által kísértett egyetemi tanár titokzatos kertésze segítségét kéri hidegvérű bosszúterv végrehajtásához.
Fabrice Du Welz első filmje, a Pokoljárás (Calvaire) 2005-ben bekerült a TIFF versenyébe. Az első horror óta eltelt 20 év, és az európai horror belga mesterének legújabb munkáját, a Maldorort is meg lehet most nézni a fesztiválon. A thriller a hírhedt Dutroux-ügyet dolgozza fel, egy sorozatgyilkos történetét, aki a 90-es években rettegésben tartotta Belgiumot. Egy fiatal rendőr megbízást kap, hogy derítsen fényt két lány halálának a körülményeire, ő pedig megszállottként veti bele magát az ügy saját szakállra való felgöngyölítésébe, amikor a nyomozás folytatása jogi akadályokba ütközik. A Velencében bemutatott filmet David Fincher Zodiákusához szokták hasonlítani.
A fesztivál teljes programját hamarosan közzéteszik – ígérték a szervezők a sajtóközleményükben.