A Respekt a The Guardian című brit lappal együttműködve szerezte meg a most nyilvánosságra hozott információkat.
Az StB rendkívül befolyásos emberként tartotta számon Trumpot, akinek komoly politikai ambíciói vannak, mérlegeli az elnökválasztáson való későbbi indulást is - jegyzi meg az újság.
Az Ivana elnevezésű aktát 1978-ban az StB gottwaldovi (ma: Zlín) irodája hozta létre. Később az akta bővítésébe a csehszlovák felderítés is bekapcsolódott.
Az első időkben a csehszlovákok azt szerették volna feltérképezni, milyen kapcsolatai vannak a Trump családnak a korabeli amerikai hatalommal, s milyen gazdasági háttérrel rendelkezik a család.
Az első években a legfőbb információforrás Ivana édesapja, Milos volt, aki együttműködött az StB-vel. A Respekt szerint a szülők évente több alkalommal is ellátogattak Trumpékhoz, s az Egyesült Államokban szerzett ismereteiről az apa mindig részletesen beszámolt az állambiztonságnak.
Az értesülések a nyolcvanas években váltak részletesebbekké, konkrétabbakká, amikor az StB már négy forrásból kapott tájékoztatást Trumpról. Az információk többnyire olyan személyektől származtak, akik ismerték Ivanát vagy a család cseh ágának más tagjait.
Az aktákban található jelentések szerint Donald Trump először 1986-ban mérlegelte az elnökválasztáson való indulást, de ez korára való tekintettel - 41 éves volt akkor - még nem volt reális.
Vlastimil Danek, az StB gottwaldovi irodájának korabeli parancsnoka a Respektnek megerősítte, hogy valóban foglalkoztak Trumppal.
A lap által megszólított történészek azt állították, hogy az aktában nincsenek semmiféle "robbanékony" információk, s nincs szó arról, hogy Trump vagy felesége bármiképpen is együttműködött volna a csehszlovákokkal.
Donald Trumpot 2016-ban választották meg az Egyesült Államok elnökévé a Republikánus Párt színeiben.