– A művészet már önmagában is egyfajta varázslat. De persze varázsolni tudni kell. A tudáshoz pedig eszköz is szükségeltetik. Művésze válogatja, hogy a változatos eszköztárból mit részesít előnyben, milyen technikát kedvel, milyen műfajban talál leginkább önmagára. A festészet és a grafika határterületén egyensúlyozó, a két műfaj között átmenetet képező pasztell jellegénél fogva is közel áll eme varázslat megjelenítéséhez. A kontrasztok, a könnyedség és mélység, a finom, halk művészi minőségek és a mélyen szántó, erőteljes, drámai megnyilatkozások kifejezésére egyaránt alkalmas technika különös népszerűségnek örvend Erdély szerte, s ilyenformán a BMC tagjainak a körében – mondta a tárlatmegnyitón Németh Júlia.
Mint fogalmazott, a jelenleg kiállító öt művész a Nagy István-i hagyományokon nyugvó pasztellművészet jeles képviselői, akik noha egy nyelvet, a pasztell nyelvét beszélik, mind más-más sajátos „nyelvjárást” sajátítottak el. „Azt is mondhatnám: öt homlokegyenest eltérő művészi világ rejtélyeibe nyújt betekintést ez a kiállítás”, közölte a műkritikus. Németh Júlia a kiállító öt művészt külön-külön is méltatta, kiemelve Bordy Margit illékony pillanatait, Forró Ágnes izgatottan vibráló, mozgalmas képi világát, Gally A. Katalin formaőrző és -teremtő művészi képzelőerejét, Horváth Gyöngyvér magabiztos érzelmi kitárulkozásait és Soó Zöld Margit sokoldalúságát, munkáinak gondolati mélységét. „Öt művész, öt egyedi művészi univerzum. Lélektérképekbe fogalmazott pasztellvarázs”, foglalta össze a tárlatot Németh Júlia.
A kiállítás augusztus 31-ig, hétköznapokon 14 és 16 óra között látogatható a Barabás Miklós Céh galériájában (Farkas/Kogalniceanu utca 27. szám).
(Fotó: Horváth László)