Vitályos Ildikó színművészre emlékeztek a Kolozsvár Társaságnál
Demény Péter a moderátor kérdésére válaszolva, elmesélte: a Polis Kiadó gondozásában megjelent Prospero könyvei nevű sorozata kapcsán ismerkedett meg Vitályos Ildikóval, amely ismertségből aztán barátság alakult. A sorozatot Demény Péter szerkesztette, a színésznőről készült életinterjú-kötetet Botházi Mária írta.
– Nagyon kedvesen fogadott, nem játszotta el a primadonnát, nem játszotta el, hogy ő szeszélyes, hogy nehezen kezelhető. Ő egy idős nő volt, hatalmas teljesítménnyel a háta mögött és sok sebbel a szívében – mesélt a színművésznőről Demény Péter, megjegyezve, Vitályos Ildikót legfőképp a jó kedély és a sebzettség kettőssége jellemezte.
Az Ibaba naplója című portréfilm alkotópárosa már több erdélyi színészről készített anyagot, Katona Zs. József megjegyezte: a munkásságuk lassan átalakul a „színészek panteonjává”.
– Nekünk nemes kötelességünk ezt a portréfilmezést folytatni, és értékmentő szándékkal végezni – beszélt munkájukról Xántus Gábor rendező-operatőr.
Vitályos Ildikó 2015-ben töltötte be nyolcvanadik évét, ekkor kereste fel azzal, hogy filmet forgatna róla, amelyet a művésznő örömmel vállalt. – A film készítésekor úgy döntöttünk, nem mozdítjuk ki a megszokott élethelyzetéből, így maradt a helyszín a Farkas utcai lakása, az otthona. Azt szerettük volna, hogy olyan környezetben legyen, amelyben jól érzi magát – jegyezte meg Xántus Gábor.
A forgatás oroszlánrészét Xántus Gábor a fiára, Xántus Áronra bízta, remélve, hogy fiatalos szemszögből készíti majd el a filmet. Ám a forgatás után Xántus Áron mégis visszanyúlt a hagyományos portréfilmek technikájához, úgy érezte, ha másképp közelíti meg a történetet, nem az fog kirajzolódni, amit szeretnének, mondta Xántus Gábor.
(Egy képkocka az Ibaba naplója című filmből. Fotó forrása: Horváth László)