TechFest másodszor Kolozsváron: számítástechnikai seregszemle
A TechFestet beharangozó szerdai sajtótájékoztatón elhangzott: újítást jelent, hogy az idén a hagyományos programok (SmartCity, azaz OkosVáros, Transylvania MegaHack, azaz hekkerek, vagyis a biztonsági rendszerekbe behatolók fóruma, ExpoTech kiállítás stb.) mellett digitális oktatási eszközök bemutatására is lehetőség lesz. Kiderült: a számítástechnikai fejlesztők egyre inkább ilyen irányba mozdulnak el, a virtuális valóság, az applikációk, a digitális eszközök ugyanis hangsúlyosabban vannak jelen a kisdiákok, de az egyetemi hallgatók életében is.
A rendezvénysorozat keretében a számtech cégeket tömörítő ARIES Transilvania díjazza az iparágban legtevékenyebb vállalatokat, de lesznek szakmai előadások, konferenciák, kerekasztal-beszélgetések, különböző kódolási nyelveket bemutató fórumok, illetve úgynevezett kódolási tábor is.
Újdonságnak számít a Francia Kulturális Központ jelenléte is a rendezvényen. De hogyan is kapcsolódhat be egy kulturális intézmény egy számítástechnikai rendezvénysorozatba? – tettük fel azonnal a kérdést a szervezőknek. A Kolozsvárra érkező vagy a kincses városban működő francia cégek képviselői a digitális technológiának az oktatásban betöltött szerepéről fognak értekezni, gyakorlati példákkal szemléltetve mondandójukat. Elhangzott: a vállalatok elsősorban a virtuális valóságot mint didaktikai segédeszközt mutatják be. Ugyanakkor a mesterséges intelligenciának a modern oktatási folyamatban betöltött szerepét ecsetelik majd – közölték a szervezők.
A rendezvényen – áttételesen ugyan, de – a Kolozsvári Polgármesteri Hivatal is jelen lesz. A helyhatóság a Smart City koncepció keretében különböző témájú feladatokra keres számítástechnikai megoldásokat a technológiai konferenciára jelentkezett cégektől és résztvevőktől. Bianca Muntean, a szoftver cégeket tömörítő ARIES egyesület vezetője részletezte: a városháza elsősorban a helyhatóság által nyújtott szolgáltatások digitalizálásában érdekelt. – Jelenleg a külföldi állampolgárokra összpontosítanak. A TechFest keretében az érdekeltek olyan integrált applikáció kifejlesztésére tehetnek javaslatot, amely egy helyen kezeli a külföldieknek a különböző közintézményekkel való kapcsolatát. Pontosabban: ugyanazon programmal intézhessék a tartózkodási, munkavállalási ügyeiket, de az applikáció segítsen nekik például személygépkocsit forgalomba íratni is – mondta Muntean.
Az iparággal kapcsolatos trendekre voltunk kíváncsiak. A TechFest szervezői szerint a jelenlegi irányvonalak azt mutatják, hogy a kolozsvári számítástechnikai cégek egyre inkább igyekeznek áttérni a kiszervezett szolgáltatásokról a saját termékek fejlesztésére. A trend kimutatható az Európai Unió által rendelkezésre bocsátott, vissza nem térítendő kölcsönök kedvezményezett területei, valamint a befektetők által kedvelt irányokból is.
– A romániai számítástechnikai cégek igyekeznek behatolni olyan területekre, amelyeken a technológia még csak moderáltabb formában van jelen. Ilyen például a mezőgazdaság, az oktatás vagy az orvosi iparág. Ezekre a trendekre úgy figyelünk fel, hogy ezeken a területeken jelennek meg a startup kiscégek, de mostanság a finanszírozók is ezeket preferálják. A klasszikus értelemben vett iparban a robotizálás és automatizálás területén veszünk észre növekedést – hangzott el Bianca Mutean részéről.
A banki szektor is képviseltette magát. Călin Cojocaru a BRD – Groupe Société Générale kolozsvári képviselője kijelentette: a tavalyi TechFesten díjazott applikációk némelyikének alkalmazása hasznosnak bizonyult, ugyanis nemsokára be is üzemelik. – Tavaly is azt tapasztaltuk, s szerintem az idén sem lesz másképp: a fiatalok gyakrabban használják s billentyűzetet és az érintőképernyőket, mint a golyóstollat. A banki iparágnak ehhez kell alkalmazkodnia, ezért vagyunk a tavalyi indulástól a TechFest társszervezői – jelentette ki a bankár.