
„Mindennap egy alma az orvost távol tartja” – hangzott el sokszor gyermekkorunk egyik közkedvelt bölcsessége, amelyet a felnőttek a „kés, villa, olló gyermek kezébe nem való” mondókához hasonlóan a tudatunkba neveltek. Társadalmunk egyre nagyobb hangsúlyt fektet az egészségünk megőrzésére. A különböző közösségimédia-tartalmak tömkelegén keresztül sulykolják belénk az egészséges életmód elvét: kiegyensúlyozott étrend, rendszeres testmozgás, az alvás előtérbe helyezése. Vitathatatlan, hogy mindez elengedhetetlen az egészségünk hosszú távú megőrzése érdekében. Mi történik akkor, amikor hirtelen problémánk adódik és orvoshoz kell fordulnunk? A kialakult helyzet önmagában is kellemetlen lehet – hát még akkor, ha idegen városban kell segítséget találnunk. Románia egészségügyi rendszerét számos tekintetben hiányosságok jellemzik – legyen szó az általános higiéniáról, a kórházak rendelkezésére álló eszközeiről vagy magáról az ellátásról. Ez mindenkit érintő téma, összeállításunkban különösen az egyetemisták, a diákok helyzetét szeretnénk kiemelni. A romániai egészségügyről, az oktatásban részt vevő személyeket érintő, valamint az orvosi ellátással kapcsolatos tudnivalókról lapunknak Vajas Tóth Tímea kolozsvári háziorvos mesélt.
– Mi a véleménye a romániai egészségügyi rendszer hiányosságairól? Ön szerint mire lenne szükségük az intézményeknek, orvosoknak azért, hogy a munkájukat végezhessék?
– Sokat segítene az egészségügyi rendszeren, ha átláthatóbb lenne. Nekünk, orvosoknak fontos lenne az, hogy lássuk a különböző szakrendelések, szakvizsgálatok eredményeit. Jelen pillanatban a rendszer úgy működik, hogy – bár elektronikus úton dolgozunk – a kollégáink előzőleges szakrendelése nem áll rendelkezésünkre. Példa erre, ha idős bácsit szeretnénk neurológiai diagnózissal a pszichiátriára küldeni, hatalmas előny lenne számunkra, ha ellenőrizni tudnánk a másik szakorvos által felírt gyógyszereket. Gyakori eset, hogy a beteg nem tudja megmondani, hogy pontosan milyen diagnózissal küldték oda, vagy előzőleg milyen gyógyszereket kapott. Nekem fontos lenne tudnom, hogy milyen gyógyszereket kapott az illető, hogy ellenőrizni tudjam, az kompatibilis-e az előtte felírt gyógyszerrel, vagy szükséges-e azt egyébbel kiegészíteni. Ezenkívül megkönnyítené a munkánkat, ha kevesebb lenne a bürokrácia. A papírmunka elvégzése borzasztó időigényes, mind a kórházakban, mind az ambuláns rendelésnél. 2025-öt írunk, elektronikus úton dolgozunk, így a papírmunkát átvihetnénk az online térbe. Külföldön már így dolgoznak: a család- vagy a szakorvos a rendelés végén kiállítja a receptet, amit feltölt a felhőbe. A konzultáció végén a beteg nem kap kézbe receptet, ezért attól sem kell tartania, hogy elveszíti azt. A gyógyszerek kiváltásához csupán a páciens személyi azonosító száma szükséges, ami alapján az orvos által felírt recept a nyilvántartásban megtalálható.
– Egyetemisták/diákok számára létezik ingyenes vagy pénztárcabarát opció orvosi ellátás, konzultáció esetén?
– Tudni kell, hogy a 19 és 26 év közötti egyetemisták számára az állam küldőpapír alapján teljesen igyenes orvosi ellátást biztosít. Tehát, ha valakinek bármilyen panasza van, valamilyen rendellenességre gyanakszik, azt anyagi okok miatt ne mulassza el kivizsgáltatni. A péciens a panaszaival a háziorvosát keresse fel először, aki kiállítja a beutalót. Így a hallgató bármilyen orvosi szakrendelést vagy konzultációt igényelhet bérmentve. Ugyanez a laboratóriumi vizsgálatok esetében is érvényes, a 27. életévüket be nem töltött egyetemisták a családorvos álltal kiállított beutalóval ingyenes vizsgálatban részesülnek.
Fiatal lányoknak ajánlom az évi egyszeri ekográfiák – különösen a mellekográfiák –, illetve a nőgyógyászati kivizsgálások beiktatását. Esetükben fontos a HPV (humán papillomavírus) tesztelése, illetve a Babeș–Papanicolau (PAP)-vizsgálat elvégzése, amelyek szintén teljesen ingyenesek.
Abban az esetben, ha az illető egyetemista valamilyen gyógyszeres kezelésre szorul, a gyógyszert bármely patikából teljesen ingyen válthatja ki. Megtörténhet, hogy a gyógyszerek kiváltásakor részárat kell majd fizetniük, viszont ez valójában az az összeg, amelyet a gyógyszertárak számolnak fel. Ez az összeg azonban így is lényegesen kevesebb, mint a gyógyszer eredeti ára.
Szeretném felhívni a fiatalok figyelmét arra az újdonságra, miszerint a lányok a méhnyakrák elleni védőoltást már 50%-os kedvezménnyel igényelhetik. Egyébként ez kifejezetten költséges oltás – három oltásról van szó, ami összesen 1800 lejbe kerülne. Illetve – talán kevesen tudják – ezt a védőoltást már a fiúk is igényelhetik – az ő esetükben 14 éves korig adható be. Felmérések alapján férfiaknál a prosztata- és a végbélrák kialakulásának kockázatát csökkenti.
– Milyen tanácsokat adna azoknak az egyetemistáknak, akiknek nem Kolozsvár közelében él a családja és nem tudnak rövid idő alatt hazajutni, ha baj van, kihez forduljanak, mi a teendő? Az olyan esetekre, amelyek nem súlyosak, de elsőbbséget élveznek és a tanulónak nincs lehetősége hazautazni, kihez fordulhat?
– Szerencsére, az állam rájuk, illetve a külföldről érkező diákokra is gondolt. Kolozsváron két intézmény is működik, amely az egyetemistákat állandó orvosi ellátásban részesíti. Ezek az intézmények a Centrul Medical de Permanență néven működnek, és az Aleea Băița / Kérő sétány 9., illetve a Horea/Nagy utca 78. szám alatt találhatók. Ez azért nagyszerű lehetőség, mivel ezek a sűrgősségekhez hasonló létesítmények, ahol a betegeket családorvosok fogadják. Tehát olyan esetekben, amikor nem szükséges mentőt hívni, viszont a beteg mihamarabbi orvosi ellátásra szorul – influenza, hasmenés, láz, virózis és hasonlók –, az egyetemisták és a diákok ide bátran jöhetnek. Mivel ezeket sűrgősségi esetekként kezelik, a betegeket beutaló nélkül fogadják. Az egésznek a lényege az, hogy a páciens időpont és küldőpapír nélkül azonnali ellátásban részesüljön. Természetesen, a sürgősségi kórházakhoz hasonlóan itt is a megérkezési sorrend alapján fogadják őket. Fontos tudni, hogy az említett központok hétköznapokon 18 órától másnap reggel 8-ig, hétvégén pedig 0–24 órában fogadnak betegeket.
– Milyen tanácsokat, tippeket adna a fiataloknak az egészségük megőrzése érdekében?
– Az alapokkal kell kezdeniük: helyes életstílus, kiegyensúlyozott és minőségi táplálkozás. Tudom, hogy nem igazán van idejük rá, de elengedhetetlen a sportolás és a testmozgás, illetve az alvás minőségének és mennyiségének szabályozása. Ezek mellett ajánlom a vitaminok és táplálékkiegészítők fogyasztását, és nem utolsósorban arra szeretném felhívni mindenki figyelmét, hogy legyünk tekintettel egymásra: betegen ne menjünk közösségbe.
Az egészség lelki jóllét nélkül csak fél egészség?
Testünk egészsége azonban nemcsak a fizikai jóllétetünket feltételezi. Mentális egészségünk legalább akkora figyelmet érdemel, mint a testi. Társadalmunk egyre nagyobb hangsúlyt fektet a mentális egészség kérdésére – viszont még mindig nem eleget. Az egészséges életvitel gyakorlásának elengedhetetlen tényezője az elménk, a lelki világunk ápolása is, ahogyan a mondás tartja, „ép testben ép lélek”. A mentális egészség gyakran háttérbe szorul, az emberek hajlamosak elbagatellizálni, sőt figyelmen kívül hagyni az érzelmi és a pszichológiai szükségleteket. Félünk beismerni a kudarcainkat, a fájdalmainkat, a hiányosságainkat. Ebből kifolyólag félünk szembenézni a problémáinkkal, rejtegetjük magunk elől a valóságot – nem valljuk be önmagunknak, hogy mentális problémáink is lehetnek. A mentális probléma hallatán az emberek többsége azonnal a depresszióra, a különböző személyiségzavarokra gondol, miközben ez a fogalom ennél sokkal tágabb. A túlzott félelem, a megfelelési kényszer, az önbizalomhiány és az ebből fakadó szorongás társadalmunkat érintő problémák, amelyeket sokszor nem kezelünk kellő komolysággal.
A Z generációra jellemző az egészséges életmód szorgalmazása és a mentális egészség támogatása. Az Y generációval egyetemben rájuk a legjellemzőbb a gyógyulás és a problémamegoldás igénye. Az okok, amelyek miatt erre a két generációra a legjellemzőbb a szakemberek felkeresése, összetettek: az egyik mérvadó tényező azonban mindenképp a rohamos digitalizáció. A Z generációt érintő mentális problémákról, annak okairól és kezeléseiről Reichenberger Iringó pszichológust kérdeztük.
– A Z generációra fokozottan jellemző a szociális szorongás, a megfelelési kényszer és az önbizalomhiány. Melyek az okok, amelyek miatt ezek kialakulnak?
– A Z generáció valóban fokozottan ki van téve olyan lelki problémáknak, mint a szociális szorongás, a megfelelési kényszer vagy az önbizalomhiány. Ezek hátterében számos összetett, egymással összefonódó tényező áll, amelyeket nem szabad figyelmen kívül hagynunk, ha valódi megoldásokat keresünk. Az egyik legfontosabb tényező a digitális tér szerepe. Ez a generáció az online világban szocializálódott, ahol az összehasonlítás kényszere folyamatosan jelen van. A közösségi médiában látott tökéletesre szerkesztett életek önmagukkal szemben irreális elvárásokat teremtenek. Mindez könnyen azt az érzést keltheti bennük, hogy ők nem elég jók, nem elég sikeresek vagy nem elég érdekesek. Ez az állandó külső visszacsatolásra épülő önértékelés hosszú távon súlyos önbizalom-problémákhoz vezethet. Emellett gyakran találkozom azzal is, hogy a fiatalok túl korán szembesülnek a felnőtt élet kihívásaival: teljesítménykényszer, bizonytalan jövőkép, folyamatos verseny az oktatásban és a munkaerőpiacon. A „légy a legjobb önmagad” típusú pozitív üzenetek sokuk számára nem inspirálóak, hanem szorongáskeltőek.
– Szakemberként milyen tanácsokat tudna adni ezek leküzdésére?
– A megoldás első lépése mindig az önismeret: felismerni, megérteni és elfogadni a saját érzéseinket, gondolatainkat. Ezt követően lehet dolgozni az önbizalom megerősítésén, a belső motiváció kialakításán és azon, hogy a fiatal önmagát ne másokhoz, hanem a saját értékeihez mérje.
– Szakember segítsége nélkül le lehet-e küzdeni ezeket a problémákat?
– Vannak, akik támogató közegben, tudatos önfejlesztéssel és megfelelő információkkal képesek változtatni a hozzáállásukon és leküzdeni a nehézségeket. Ugyanakkor, ha a szorongás már tartósan befolyásolja a mindennapokat, testi tünetekkel jár vagy elszigeteltséghez vezet, akkor kifejezetten ajánlott pszichológushoz fordulni. A segítségkérés nem gyengeség, hanem érett döntés és felelősségvállalás saját jóllétünkért. Hiszem, hogy a Z generációban hatalmas potenciál rejlik. Érzékenyek, nyitottak, gyorsan alkalmazkodnak, de meg kell tanítani őket arra, hogy a belső kritikusuk helyett hogyan legyenek önmaguk szövetségesei. Ehhez a szakemberektől, a pedagógusoktól, a szülőktől és egymástól is idő, türelem és hiteles támogatás szükséges.
– Hogyan befolyásolja ezen mentális problémák kialakulását a szülőkkel ápolt viszony?
– A családi minták nem végzetesek. A szülőkkel való kapcsolat akár felnőttként is gyógyítható, újraírható. A fiataloknak segíteni kell abban, hogy felismerjék, az önértékelésük függetleníthető mások elvárásaitól, akár szülői, akár társadalmi szinten.
– Ön szerint hogyan kellene jó kapcsolatot ápolnunk a szüleinkkel?
– A jó kapcsolat a szülőkkel nem egyenlő a konfliktusmentességgel, és nem is feltétlenül azt jelenti, hogy mindenben egyetértünk velük. Sokkal inkább arról szól, hogy önazonosnak maradunk olyan kapcsolati térben, ahol a szeretet, a kölcsönös tisztelet és az odafigyelés a legfontosabb alapértékek. Fontos felismernünk, hogy a szüleink is emberek – saját történettel, korlátokkal, hozott mintáikkal. Ha nem is tudunk mindig azonosulni a nézőpontjukkal, törekedhetünk arra, hogy megértsük őket. Ez segít átlépni a generációs különbségeken és együttérzőbbé válni. A jó kapcsolat mindig kétirányú. Nemcsak arról szól, hogy a szülő mit ad a gyermeknek, hanem arról is, hogy a gyermek – akár felnőttként – a szülő életében hogyan tud jelen lenni. A közösen megélt séta, az őszinte beszélgetés vagy az egyszerű „hogy, vagy?” is meglepően mély hatású lehet.
Hová, mikor, hogyan?
Mihamarabbi orvosi ellátásra szoruló egyetemisták az Aleea Băița / Kérő sétány 9., illetve a Horea/Nagy utca 78. szám alatt található Centrul Medical de Permanență központokba fordulhatnak segítségért. A vizsgálat teljesen ingyenes, a konzultációkhoz pedig nem szükséges időpontfoglalás, sem háziorvos által kiállított beutaló. Hétfőtől péntekig 18 órától másnap reggel 8-ig, szombaton és vasárnap azonban 24 órában fogadnak betegeket. Emellett a Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) honlapján (ubbcluj.ro) is találtok információt az orvosi ellátással, orvosokkal, rendelőkkel és az órarenddel kapcsolatban, mint írják, „a Babeș–Bolyai Tudományegyetem hallgatói orvosi ellátásban részesülhetnek a Iuliu Haţieganu sportparkban található orvosi rendelőkben, amelyek a Pandurilor/Feketepalló utca 7. szám alatt, a sportbentlakás épületében találhatók”.
További fontos tudnivalók
• Az utolsó konzultáció időpontja legkésőbb fél órával a rendelő zárása előttre ütemezhető.
• A sürgősségi esetek ellátása külön ütemezés nélkül történik.
• Kérik, hogy konzultációra az egyes karoknál megadott telefonszámokon jelentkezzenek be, a megadott órarend alapján.
• A Babeș–Bolyai Tudományegyetem hallgatói ingyenes fogorvosi vizsgálatra jelentkezhetnek a Iuliu Haţieganu sportparkban található Sport XXI – Flavia Rusu bentlakás földszinti rendelőnél. (Pandurilor/ Feketepalló utca 7. szám), amelynek bejárata a Plopilor/Nyárfasor utca felől (a villamosmegálló mellett) érhető el.
• Kérik a hallgatókat, hogy sürgősségi esetben, a megadott fogadóórákon kívül menjenek a Clinicilor/Mikó utca 1–3. szám alatti sürgősségi osztályra, vagy a szakrendelőkbe, illetve hívják az 112-es sürgősségi számot.
• Kérik a hallgatókat, hogy az egyetemi orvosi vizsgálatokra és az ingyenes fogorvosi ellátás érdekében vigyék magukkal az érvényes diákigazolványukat.
• Telefonszám: 0732-400406; e-mail-cím: cabinetemedicale@dasmclujnapoca.ro.
Mindenki figyelmét felhívjuk, hogy ne vonakodjanak szakemberhez fordulni már a legelőször észlelt furcsaság, rendellenesség esetén. A rendszeres orvosi kivizsgálások, a szűrések az egészségünk megőrzésének alappillérei. Ne féljünk szakember segítségét kérni a problémáink kezelésében.