Nyugdíjbiztosítás vagy önkéntes nyugdíjpénztár? Melyiket érdemes választani?

Idős pár kézenfogva sétál
Ők vajon a nyugdíjbiztosítást vagy az önkéntes nyugdíjpénztárat választották?

A biztos anyagi háttér időskorban is elengedhetetlen, ennek megalapozásához szerencsére minden szükséges eszköz a rendelkezésedre áll. Azt azonban nagyon alaposan meg kell fontolnod, vajon a nyugdíjbiztosítás, az önkéntes nyugdíjpénztár, netán inkább valamilyen más konstrukció a legmegfelelőbb számodra. 

Egy dolog azonban szinte biztos, méghozzá az, hogy valamilyen nyugdíjcélú öngondoskodásra szükséged lesz. Hazánk korfája folyamatos elöregedést mutat, ami egyben azt is jelenti, hogy csökken a járulékbefizetők aránya és nő az eltartottak száma. Ennek okán a társadalombiztosítási rendszer komoly kihívások elé néz, ezt pedig már ma is a saját bőrünkön tapasztalhatjuk, akár az egészségügy helyzetét, akár a nyugellátás reálértékét nézzük. Utóbbi esetében egy nyugdíjbiztosítási számla, vagy épp a pénztári megtakarítás is hatalmas segítséget jelenthet.  Ugyanakkor egyáltalán nem mindegy, pontosan melyik alternatíva mellett is határozol végül, ezért is kulcsfontosságú megismerned a nyugdíj előtakarékossági formák legfőbb tulajdonságait. 

Milyen lehetőségek közül választhatsz?

Ideális esetben több, mint négy évtizedet töltesz el a munka világában, így aztán papíron ennyi idő áll a rendelkezésedre ahhoz, hogy privát nyugdíjat építs fel magadnak. Ám a húszas, harmincas évek jellemzően komoly kiadásokat tartogatnak, ott a családalapítás, vagy épp a házvásárlás, így aztán a nyugdíj kérdésére általában egyáltalán nem kerül hangsúly. Pedig ez a hosszú futamidő hatalmas segítséget jelenthet, ezért érdemes mihamarább elkezdeni félretenni, még ha csak kisebb összeget is havonta. Erre a célra rengeteg eszköz közül választhatsz, akár állampapírba is fektethetsz, ám a legszerencsésebb, ha valamelyik nyugdíjcélú előtakarékossági formát választod. Ilyen a nyugdíjbiztosítás, az önkéntes nyugdíjpénztár, valamint a nyugdíj-előtakarékossági számla. Ezek a konstrukciók rendelkeznek egy óriási előnnyel, hiszen mindegyikre igénybe vehetsz állami támogatást, méghozzá adójóváírás formájában. Ez összességében akár évi 280 ezer forint pluszt is jelenthet, ami évtizedes távlatot nézve komoly tőkét eredményezhet. Ehhez azonban párhuzamosan kell alkalmaznod mindhárom módozatot, azaz egy jól megtervezett megtakarítási portfólióra lesz szükséged. Ez ugyan önállóan is lehetséges, ám a biztos eredmény érdekében feltétlenül tanácsos kikérned egy független pénzügyi tanácsadó útmutatását is.

Nyugdíjbiztosítás, önkéntes nyugdíjpénztár, vagy NYESZ? Melyiket válaszd?

Tudniillik az adójóváírást leszámítva ez a három, nyugdíjcélú öngondoskodási forma jelentősen eltér, akár az elérhető hozamokat, akár a hozzáférhetőséget vizsgáljuk. A nyugdíjbiztosítás mellett szól például, hogy ez az egyetlen ebből a trióból, aminél a kifizetés időpontja a szerződéskötéskor érvényben lévő nyugdíjkorhatárhoz van rögzítve. Az önkéntes nyugdíjpénztár, illetve a NYESZ esetében a menet közben bekövetkező emelések hatással vannak a futamidődre, ami akár azt is jelentheti, hogy a vártnál csak évekkel később férhetsz majd hozzá pénzedhez. Jól látszik tehát, hogy a nyugdíjbiztosítás mellé tökéletesen illik egy ÖNYP a portfóliódba. Ám nem csak erre kell odafigyelned. Legalább ilyen fontos az is, hány éved van még hátra a nyugdíjig, ahogy az is döntő befolyással bír, mennyire vagy jártas a pénzügyi világ területén és te magad kívánod-e meghozni a későbbiekben a befektetési döntéseket. Ugyancsak jelentős tényező az is, milyen költségekkel kell számolnod, hiszen ez is nagy hatással van az elérhető hozamok mértékére. Jól látszik tehát, mennyire fontos, hogy döntésedet a kellő információk birtokában, szakmai segítség mellett hozd majd meg, hiszen csak így érheted el a kívánt eredményt.