Három magyar és négy román érem született a torna Eb-n
Időrendi sorrendben pénteken este született meg a legnagyobb magyar bravúr Kolozsvárott: Kovács Zsófia második lett egyéni összetettben.
Az aranyérmet a brit Elissa Downie nyerte, aki a 2015-ös montpellier-i kontinensviadalon harmadik volt. A bronzérmet a francia Melanie De Jesus Dos Santos szerezte meg.
Kovács az ugrás, a felemáskorlát és a gerenda után is vezetett, de a legalacsonyabb pontszámot éppen az utolsó gyakorlatára, talajon kapta, az utolsó pillanatban pedig Downie remek teljesítménnyel megelőzte. A magyar tornász 55,432, brit riválisa pedig 55,755 ponttal zárt.
A sportág történetében magyar női versenyző Európa-bajnokságon egyéni összetettben ilyen jó eredményt még nem ért el. A magyar női versenyzők korábban két arany- és öt bronzérmet nyertek a kontinensviadalokon, ez az első ezüst.
A Magyar Olimpiai Bizottság honlapján Kovács Zsófia nagyon elégedetten nyilatkozott az eredményhirdetés után. Mint kifejtette, nagyon jó érzés, hogy a dobogó második fokára állhatott, hiszen ilyen még nem volt a magyar tornasport történetében.
„Ugrással kezdtem, azzal a produkciómmal nagyon elégedett vagyok. A korlátgyakorlatom talán tegnap egy kicsit jobb volt, de a pontszámok alapján a mai is jónak számított. Gerendán volt egy nagyobb megingásom, de annak a gyakorlatomnak is örültem, a talajgyakorlatom pedig kisebb elszökkenésekkel volt meg” – tette hozzá.
A pénteki finálé másik magyar résztvevője, Dévai Boglárka az utolsó, 24. helyen végzett.
A Romániát képviselő Ioana Crișan 51,032 ponttal a 18. helyen zárta az egyéni összetett viadal fináléját. A másik döntőbe jutott román versenyző, Olivia Câmpian a 23. helyen zárt 50,106 ponttal, miután felemáskorlát-gyakorlata közben leesett.
Korábban a korláton olimpiai bajnok ukrán Oleg Vernyajev nyerte a férfiak egyéni összetett versenyét. Vernyajev a tavalyi, Rio de Janeiró-i ötkarikás játékokon egyéni összetettben ezüstérmes volt.
A pénteki döntő magyar résztvevői közül Kardos Botond 18., Babos Ádám pedig 22. helyen végzett. A magyar szövetség beszámolójában Sóvágó Lajos szövetségi kapitány elmondta, egy-egy súlyos hiba mindkettőjüknek becsúszott – Kardos korláton, Babos nyújtón rontott –, de már az is nagy jelentőséggel bír, hogy két magyar tornász volt a legjobbak között. „Mindketten előreléptek, és több helyet javítottak a selejtezőben elért pozíciójukon” – tette hozzá a szakvezető.
Román résztvevő nem volt a férfi egyéni összetettben.
Eredmények (az európai szövetség honlapja szerint):
Egyéni összetett, férfiak: 1. Oleg Vernyajev (Ukrajna) 85,866 pont, 2. Artur Dalalojan (Oroszország) 85,498, 3. James Hall (Nagy-Britannia) 84,664, ..., 18. KARDOS BOTOND 78,531, ..., 22. BABOS ÁDÁM 77,265.
Egyéni összetett, nők: 1. Elissa Downie (Nagy-Britannia) 55,755 pont, 2. KOVÁCS ZSÓFIA 55,432, 3. Melanie de Jesus dos Santos (Franciaország) 55,065, ..., 18. IOANA CRIŞAN 51,032, ..., 23. OLIVIA CÂMPIAN 50,106, 24. DÉVAI BOGLÁRKA 49,198.
Szerenkénti döntők: Drăgulescu aranyérme, Berki fájó ezüstje, Dévai bronzérme
Aranyérmet nyert talajon Marian Drăgulescu a torna Eb szerenkénti döntőjében. Ez a román csapat első aranyérme.
A 36 éves, többszörös világ- és Európa-bajnok sportoló gyakorlatát 14,500 pontra értékelték a bírók.
A dobogó második fokára az Oroszországot képviselő Dmitrij Lankin állhatott (14,466 pont), a bronzérmet pedig az izraeli Alexander Satilov (14,400 pont) nyerte.
„Ez a legértékesebb érmem, amit valaha nyertem, mert itthon, 7000 szurkoló előtt sikerült megszereznem. Európa-bajnokságon szerzett éremgyűjteményem ezzel 10 arany-, 5 ezüst- és 2 bronzérem — bármikor nyithatok egy múzeumot” – nyilatkozta Drăgulescu.
Lólengésben az orosz David Beliavszki végzett az első helyen, a magyar Berki Krisztián és az örmény Harutiun Merdinian előtt.
A legnagyobb jegyet a döntőbe első helyen kerülő Berki Krisztián kapta (15,200), ám ebből a bírók 0,300 pontos, úgynevezett semleges levonást eszközöltek, mert a hatszoros Európa-bajnok nem kezdte meg gyakorlatát a szólítása után rendelkezésére álló 30 másodpercen belül. A magyar küldöttség írásban fellebbezett, mert szerintük az indítóóra és a gyakorlat idejét mérő óra nem volt szinkronban.
*
Berki Krisztián lólengésben ezüst-, Dévai Boglárka ugrásban bronzérmes lett a szerenkénti döntők szombati versenynapján.
A hatszoros Európa-bajnok Berki a selejtező után a döntőben is a 6,2-es kiinduló pontszámú gyakorlatát mutatta be. Produkciója ezúttal is remek volt, a zsűritől 15,200 pontot kapott, ezzel aranyérmet nyert volna, de mivel háromtizedes büntetéssel – úgynevezett semleges levonással – sújtották, az így kialakult 14,900 pont csak az ezüsthöz volt elég számára.
A 2012-es londoni olimpia bajnokát azért büntették meg, mert nem kezdte el harminc másodpercen belül a gyakorlatát. Mivel csupán két-három másodperccel lépte túl az előírt időhatárt, Sóvágó Lajos szövetségi kapitány szóbeli óvással élt, amit elutasítottak, de a magyar küldöttség írásban is fellebbezett a döntéssel szemben. A felvételek visszajátszása alapján biztossá vált, hogy az indítóóra és a gyakorlat idejét mérő óra nem volt szinkronban. A szervezők magyarázata szerint mindez a televízió-közvetítés miatt történt.
Berki úgy nyilatkozott, elégedett a gyakorlatával, örül az újabb éremnek, de szeretett volna nyerni. „Boldog vagyok, mert mélypontról jöttem vissza, és újra itt vagyok a dobogón, amire nem sokan képesek” – fogalmazott az UTE tornásza.
A büntetéséről elmondta, szokatlanul gyorsan szólították, és csak a gyakorlata végrehajtása után vette észre, hogy három tizedet levontak tőle időtúllépés miatt.
„Ilyen hibát még életemben nem követtem el” – mondta önkritikusan.
Berkinek pályafutása során ez a harmadik Európa-bajnoki ezüstérme. Az előző két kontinensviadalon sérülése miatt nem indult, 2013-ban és 2014-ben pedig egyformán másodikként zárt.
A nők ugrásdöntőjében a brit Ellie Downie-t harmadikként szólították, és két gyakorlatának bemutatása után átvette a vezetést. Őt követte a szombathelyi Haladás VSE 17 éves versenyzője, Dévai Boglárka, aki egészen az utolsóként szólított francia Coline Devillard produkciójáig a második volt, végül egy helyet hátracsúszott.
Ezen a szeren magyar tornásznő legutóbb 1998-ban állt dobogón kontinensviadalon. A döntő másik magyar résztvevője, Kovács Zsófia hatodikként zárt.
A szombati program folytatásában Kovács a felemáskorlát döntőjében is érdekelt volt, de volt egy komoly rontása – leesett a szerről –, így a hatodik lett.
Romániának nem voltak képviselői a női döntőkben.
Eredmények:
Férfiak:
Lólengés: 1. David Beljavszkij (Oroszország) 15,100 pont, 2. BERKI KRISZTIÁN (MAGYARORSZÁG) 14,900, 3. Harutyun Merdinyan (Örményország) 14,833.Talaj: 1. MARIAN DRĂGULESCU (ROMÁNIA) 14,500 PONT, 2. Dmitrij Lankin (Oroszország) 14,466, 3. Alexander Satilov (Izrael) 14,400.Gyűrű: 1. Eleftherios Petrounias (Görögország) 15,433 pont, 2. Courtney Tulloch (Nagy-Britannia) 15,066, 3. Igor Ragyivilov (Ukrajna) 15,033.Nők:Ugrás: 1. Coline Devillard (Franciaország) 14,466 pont, 2. Ellie Downie (Nagy-Britannia) 14,350, 3. DÉVAI BOGLÁRKA (MAGYARORSZÁG) 14,316, ..., 6. KOVÁCS ZSÓFIA (MAGYARORSZÁG) 14,199Felemáskorlát: 1. Nina Derwael (Belgium) 14,633, 2. Jelena Jeremina (Oroszország) 14,300, 3. Ellie Downie (Nagy-Britannia) és Elisabeth Seitz (Németország) 14,133, …, 6. Kovács Zsófia 13,100.
A második óvást is elutasították Berki ügyében
A magyar küldöttség második óvását is elutasították szombaton a tornászok Kolozsváron zajló Európa-bajnokságán, így Berki Krisztián lólengésben szerzett ezüstérme véglegessé vált.
A szakszövetség beszámolója szerint a háromtizedes büntetést a magyar delegáció ezt nem hagyta annyiban, mert a zöld jelzés – amikor az orosz vezetőbíró elindította az órát – és a szólítás között 7-10 másodperc telt el, így Berkinek a szokásos harminc másodperc helyett kevesebb ideje maradt a gyakorlat elkezdésére.
Sóvágó Lajos szövetségi kapitány szerint a szervezők hibáztak, hiszen nem hangolták össze a hangosbemondót és az óra indítását. Az orosz vezetőbíró arra hivatkozott, azért nem engedte a hangos szólítást, mert – állítása szerint – a nemzetközi televízió-közvetítés miatt erre nem kapott jelzést. Ilyen a kolozsvári Európa-bajnokságon eddig csak Berkinél fordult elő.
A magyarok első – szóbeli – óvását elutasították arra hivatkozva, hogy nem a szólítást, hanem a vizuális zöld jelzést kell figyelni. A küldöttség ezek után írásban is beadta az óvást, amelyet – jóval az eredményhirdetés után – szintén elutasítottak.
„Most, hogy itt lóg az ezüstérem a nyakamban, érzem egy kicsit, hogy nem vagyok igazán boldog. Az egyik szemem sír, hogy nem aranyérmem van, de a másik nevet, mert tudom, hogy az enyém volt a legjobb gyakorlat. A feleségem fogalmazta meg jól, csak ilyen módon tudtak megverni” – nyilatkozta Berki Krisztián.
Mint elmesélte, szinte mindenki gratulált neki, és azt mondta, az övé volt a legjobb gyakorlat.
„Az volt a célunk, hogy két hibátlan gyakorlatom legyen az Európa-bajnokságon, és ez összejött. Huszonnyolc éve tornázom, egyszer sem léptem túl az időt. Persze, túléljük ezt is” – tette hozzá.
Magyar Zoltán, a magyar szövetség elnöke hangsúlyozta: valóban előbb indították az órát, de a tornászoknak fél szemmel mindig figyelniük kell az időt.
„Nagyon sajnálom, mert kiváló gyakorlata volt Krisztiánnak, az egyik kezünkben ott volt az aranyérem, a másikkal viszont elengedtük” – vélekedett a sportvezető.
Altorjai Sándor csapatvezető azt mondta, egyelőre nem tudják, hogy továbblépnek-e az ügyben.
Román éremeső a zárónapon
Ezüstérmet nyert vasárnap ugrásban Marian Drăgulescu a szerenkénti döntőben. Az aranyérmet az orosz Artur Dalalojan nyerte, a bronz az ukrán Oleg Vernyajevnek jutott.
Két román lány gerendán remekelt: Cătălina Ponor Európa-bajnok lett, Larisa Iordache bronzérmes ugyanezen a szeren a Kolozsváron zajló torna Európa-bajnokság szerenkénti döntőjében. Az ezüstérmet a holland Eythora Thorsdottir szerezte meg.
Kovács Zsófia hatodik lett szintén gerendán a vasárnapi versenynapon. A Dunaferr SE 17 éves tornásza tartalékból lépett előre, eredetileg nem jutott a szer döntőjébe.
Eredmények:
Férfiak:Ugrás: 1. Artur Dalalojan (Oroszország) 14,933 pont, 2. MARIAN DRĂGULESCU (ROMÁNIA) 14,733, 3. Oleg Vernyajev (Ukrajna) 14,649.Korlát: 1. Oleg Vernyajev (Ukrajna) 15,466 pont, 2. Lukas Dauser (Németország) 15,366, 3. Nyikita Nagornyij (Oroszország) 15,266.Nyújtó: 1. Pablo Brägger (Svájc) 14,933 pont, 2. Oliver Hegi (Svájc) 14,500, 3. David Beljavszkij (Oroszország) 14,366.Nők:Gerenda: 1. CĂTĂLINA PONOR (ROMÁNIA) 14,566 PONT, 2. Eythora Thorsdottir (Hollandia) 14,066, 3. LARISA IORDACHE (ROMÁNIA) 13,966, ..., 6. KOVÁCS ZSÓFIA 13,133.