Mint ismeretes, a végrehajtó hatalom vezetője pihenőszabadságra ment.
Az Alkotmányra hivatkozva Johannis azt állítja az államfőnek kellett volna rendelettel kineveznie az ügyvivőt.
Johannis alkotmányossági kifogása szerint az alaptörvényben az szerepel, hogy „Ha a miniszterelnök a 106. szakaszban említett helyzetek egyikében van, a visszahívás kivételével, vagy akadályoztatott feladatkörének a gyakorlásában, Románia Elnökének egy másik kormánytagot kell kijelölnie ideiglenes miniszterelnöknek, hogy az új kormány megalakításáig ellássa a miniszterelnök feladatkörét. Ha a miniszterelnök újra ellátja feladatait a kormány keretében, a feladatköre gyakorlásában való akadályoztatás időszakára bevezetett ideiglenes tisztségbetöltés megszűnik” (107. szakasz (3) pont).
Ugyanerről rendelkezik a 2001/90-es törvény is.
Johannis leszögezi: a miniszterelnöknek nem áll jogában megnevezni az ügyvivőjét.
Július 31-én jelent meg a Hivatalos Közlönyben az a rendelkezés, amely szerint Viorica Dăncilă miniszterelnök augusztus 6–13. között vesz ki pihenőszabadságot, és ebben az időszakban jogkörét Paul Stănescu miniszterelnök-helyettes veszi át.
Hasonló helyzetben korábbi miniszterelnökök is átruházták jogkörüket, amikor szabadságra mentek. Az egyik példa a legutóbbi kormányfő, Mihai Tudose, aki miniszterelnöki felelősségeit négy napra Mihai Ciolacu miniszterelnök-helyettesre testálta, 2017. augusztus 11–15. között.