Az október közepén kezdődő 38. Varsói Nemzetközi Filmfesztivál a nemzetközi produceri szövetség minősítése szerint Berlin, Cannes és Velence mellett a tizennégy A-kategóriás filmfesztivál egyike.
A Ki kutyája vagyok én című dokumentumfilm társadalmi szatíra, amely kutyaproblémák metaforáján keresztül – tenyésztési programok, pásztorkutyák evolúciója, ősi magyar fajok helyzete – szól az erdélyi magyar identitásról és társadalmi kérdésekről. A film a Nemzeti Filmintézet, a Román Filmközpont és a Kreatív Európa program támogatásával készült, magyar producere Balogh Rita, román részről pedig a berlini Arany Medvével elismert alkotásokat is jegyző Ada és Alexandru Solomon. A Ki kutyája vagyok én ősztől látható a magyarországi mozikban.
„Szerettem volna elmondani a véleményem olyan társadalmi és politikai problémákról, amelyek befolyásolják az életem, de amelyekről már szinte senki sem hallgat meg senkit, csak tolja a magáét. Ezért inkább az alteregóm, Talpas kutya és az ő világának problémáiról készítettem filmet, hátha az ugatás nagyobb empátiát és figyelmet képes ébreszteni” – idézte a közlemény a Lakatos Róbert rendezőt. A kolozsvári alkotó, aki Bahrtalo! című dokumentumfilmjéért Karlovy Varyban 2008-ban Europa Cinemas Label díjat nyert, a Sapientia EMTE Fotóművészet, filmművészet, média szakának tanszékvezető-helyettese.
A varsói filmfesztivál Discovery című válogatásában látható Szakonyi Noémi Veronika mozifilmje, a nyílt örökbefogadás témáját feldolgozó Hat hét. Az alkotást már láthatta a nemzetközi közönség a szarajevói filmfesztiválon és nemrég elnyerte a miskolci CineFest nagydíját.
(Borítókép: Ki kutyája vagyok én jelenetkép, Lakatos Róberttel. Fotó forrása: nfi.hu)