Az rmdsz.ro honlapon összegyűjtötték a leggyakrabban előforduló kérdéseket az energiakártyával kapcsolatban, az alábbiakban az ezekre adott válaszokat közöljük.
Mi az energiakártya?
Az energiakártyát a nehéz helyzetben lévő és kis jövedelemmel rendelkező állampolgárok kapják. A kártyán lévő pénzsegéllyel a számlákat lehet kifizetni. A támogatás összesen 1.400 lej, és két részletben utalják ki, az elsőt februárban, a másodikat szeptemberben.
Milyen számlát lehet kifizetni a kártyával?
Villany, gáz és központi fűtésszámlák, gázpalack, tűzifa, fűtőolaj, fapellet és egyéb fűtőanyagok kifizetésére használható a támogatás. Az energiakártyával aktuális vagy elmaradt számlákat lehet fizetni.
Kik kapnak kártyát?
- nyugdíjasok (60 év fölöttiek), akiknek 2.000 lej alatti a jövedelmük;
- rokkantnyugdíjasok, akiknek 2.000 lej alatti a jövedelmük;
- súlyos vagy közepesen súlyos fogyatékkal élő személyek, akiknek 2.000 lej alatti a jövedelmük;
- családtámogatásban részesülő családok;
- szociális segélyben részesülő családok/személyek.
Fontos! A háztartásban az egy főre eső nettó jövedelem nem haladhatja meg a 2000 lejt.
Hogyan állítják össze a támogatottak végleges listáját?
- a Munkaügyi és Szociális Védelmi Minisztérium létrehoz egy listát, amelyen a fent említett kategóriába tartozó összes állampolgár szerepel;
- ellenőrzik a jövedelmeiket;
- ellenőrzik, hogy hányan laknak a jogosulttal egy háztartásban;
- kiszámolják az átlagjövedelmet és ellenőrzik, hogy az összeg nem lépi-e át a 2.000 lejes küszöböt.
Milyen lépésekből áll a folyamat a kártya kézbevételétől a számla kifizetéséig?
- Február 1-28. között a támogatott postai úton megkapja a kártyát.
- Miután megkapták a kártyát, azok a tömbházlakók, akiknek távfűtésük van, fel kell hogy keressék a tulajdonosi/bérlői társulást (asociația de proprietari/locatari), amelyikhez tartoznak. Kérnek egy adósságérvényesítő igazolást (certificat de validare a datoriei), ami szükséges lesz a kifizetéshez.
- A támogatott február 20-tól mehet fizetni a postahivatalba, vagy megvárhatja a postást, akinél szintén fizethet.
- A támogatott a fizetéshez magával kell vigye a postára:
- a személyi igazolványát
- a számlát
- az energiakártyáját
- a távhőszolgáltatóra kapcsolt tömbházlakók esetében az adósságérvényesítő igazolást.
Hányszor lehet fizetni a kártyával?
Egy kártyával többször is lehet fizetni, maximum 8-szor, több energiaszolgáltatónak, egészen addig, amíg el nem fogy a kártyáról a pénz. Az energiatámogatás nem számít jövedelemnek, ezért nem befolyásolja a támogatott személynek járó többi segélyt.
Mi történik, ha valaki nem kap kártyát, de jogosult lenne rá?
Amennyiben valaki nem kapja meg a kártyát, de úgy érzi, jogosult lenne rá, hívja a postai call center számát: 0319966, ahol tájékoztatják arról, hogy mi a teendő.
Részesülhet-e valaki többször a támogatásban?
Azok, akik egynél több kategóriába tartoznak, csak egyszer kapják meg a támogatást.
Amikor egy háztartásban több jogosult lakik, a támogatás háztartásonként csak egyszer jár. Ha egy háztartásban több támogatott lakik, mindannyiuk neve felkerül a kártyára (így bármelyikük felhasználhatja). A kártya szólhat a támogatott személy nevén kívül más nevére is. Viszont csak olyan személy nevére szólhat a kártya, aki a támogatott személlyel egy háztartásban lakik.
Mikor és hogyan kapják meg a kártyákat a támogatottak?
A kártyát a Román Posta kézbesíti mindenkinek személyesen, 2023. február 1. és 28. között, automatikusan, tehát ezt nem kell külön igényelni. Az átvételkor minden támogatott aláír egy nyilatkozatot, hogy megkapta a kártyát.
Mikor jár le az energiakártya?
Minden kártya lejár 2024. január 1-én, függetlenül attól, hogy maradt-e rajta pénz vagy sem.
Milyen dokumentumok kellenek a fizetéshez?
– energiakártya,
– a támogatott személyi igazolványa,
– ha valaki más fizet be a támogatott helyett, a támogatott személy ír egy felhatalmazást arra a személyre, aki befizet. Ilyenkor a felhatalmazás mellett a felhatalmazott felmutatja személyi igazolványát is,
– a befizetendő számla vagy egyéb fizetést indokló dokumentum (fizetési felszólítás vagy a tulajdonosi/bérlői társulás adosságérvényesítő igazolása).
Hogyan és hol lehet fizetni?
Fizetni a Román Postánál vagy a postásnál lehet. A fizetéskor fel kell mutatni a szükséges dokumentumokat (energiakártya, személyi igazolvány, befizetendő számla) és ki kell tölteni egy postai utalványt az energiaszolgáltatónak címezve. Ezután a támogatott megkapja a fizetési bizonylatot, amelyre ráírják, hogy mennyi pénz maradt a kártyán, mekkora összeget fizetett be és ki(k)nek fizetett. Azoknak, akiknek nincs lehetőségük elmenni a postára, a helyi postásnál is befizethetnek. Ebben az esetben is szükséges az energiakártya, a személyi igazolvány és a befizetendő számla (vagy tömbház esetében az adósságérvényesítő igazolás).
Mi az az adósságérvényesítő igazolás?
Azok a támogatottak, akik tömbházban laknak és távhővel fűtenek, adósságérvényesítő igazolást kell kérniük attól a tulajdonosi társulástól (asociația de proprietari/locatari), amelyikhez tartoznak. Ezt az igazolást a befizetéskor meg kell mutatni a postán az energiakártyával és a személyi igazolvánnyal együtt.
Lehet-e készpénzt felvenni a kártyákról?
Az energiakártyáról nem lehet készpénzt felvenni, és csak energiaköltségekre lehet használni. A kártyát nem lehet eladni, sem eladományozni. Minden eladási kísérlet érvényteleníti a kártyát, illetve 42.000-60.000 lej közötti bírsággal jár. Ha a kártyával megpróbálnak mást fizetni, mint energiaköltséget, szintén 4.500-6.000 lej közötti pénzbüntetés jár.
Mi a saját felelősségre kitöltött nyilatkozat, és milyen esetben használják?
Ha nem egyértelmű, hogy hányan laknak a támogatott személlyel egy háztartásban, akkor a támogatott kitölt egy saját felelősségű nyilatkozatot. Ebbe a nyilatkozatba a támogatott beírja, hogy valójában hányan élnek vele egy háztartásban. A posta legfeljebb 3 napon belül begyűjti a nyilatkozatokat, amelyeknek alapján újra kiszámítják az átlagbéreket és frissítik a támogatottak listáját.
Mi az a szociális ankét, és mikor van rá szükség?
Előfordulhatnak olyan helyzetek, amikor egy fogyasztási helyen (háztartásban) a már nem ott élő, de az okmányokban szereplő személy jövedelmét veszik figyelembe, és az illető személyt nem lehet törölni a lakcímről. Ebben az esetben szociális ankétot lehet kérni a polgármesteri hivatalnál, hogy meghatározzák kik élnek ténylegesen a fogyasztási helyen (háztartásban). Az eredményt elküldik a postára és frissítik a támogatottak listáját.
Borítókép: A Román Posta bélyeggyára a napokban kezdte meg a kártyák nyomtatását