Ukrán háború - Iohannis: Románia támogatja Ukrajna uniós csatlakozását

Ukrán háború - Iohannis: Románia támogatja  Ukrajna uniós csatlakozását
Klaus Iohannis államfő kedden bejelentette, hogy Bukarest támogatja Ukrajna, a Moldovai Köztársaság és Georgia csatlakozását az Európai Unióhoz (EU). Az elnök az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban fejtette ki álláspontját az egyik közösségi oldalon.

Pár soros bejegyzésében közölte, Románia teljes mellszélességgel támogatja a három ország EU-integrációját, hiszen „az EU mindhárom keleti partnerének az európai közösség családjában van a helye.” „Románia minden tőle telhetőt megtesz azért, hogy ez a célkitűzés valósággá váljék” – írta Iohannis.

Ugyanerről Bogdan Aurescu külügyminiszter is nyilatkozott hétfőn egy késő esti televíziós műsorban. Emlékeztetett, hogy Románia ratifikálta elsőként a három kelet-európai ország EU-val kötött társulási szerződését és szabadkereskedelmi egyezményét.

Aurescu úgy vélte, a háború okozta rendkívüli válsághelyzetben meg kell erősíteni a három ország európai perspektíváját, ugyanakkor hozzátette: a nagyon gyors csatlakozás aligha lehetséges, hiszen Románia saját tapasztalatából tudja, hogy az integráció az eljárások szempontjából bonyolult folyamat, amely mélyreható reformokat igényel a tagjelölt államoktól, de az EU részéről is erőfeszítések szükségesek. A román diplomácia vezetője reményét fejezte ki, hogy az EU napirendre tűzi a kérdés megvitatását.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn aláírta Ukrajna európai uniós csatlakozási kérelmét, ezen felül az elnök, valamint Denisz Smihal miniszterelnök és Ruszlan Sztefancsuk házelnök egy közös nyilatkozatot is szignózott. A dokumentumokat elküldték Brüsszelbe.

Iohannis ugyanakkor a Legfelső Védelmi Tanács keddi ülését követően bejelentette: növelni fogják az ország védelmére szánt összegeket, és törekedni fognak arra, hogy Románia energetikai szempontból függetlenné váljon.

“Mindenekelőtt, erősíteni kell az állam védekezőképességét, ennek megfelelően, növeljük a védelmi tárca költségvetését – a tárca jelenleg a GDP 2%-ában részesül, ezt az arányt 2,5 %-ra emeljük. Ugyanakkor kiemelten fontos, hogy Románia energiaügyileg önállóvá váljon, főként az újrahasznosítható energiaforrások, és az atomenergiai létesítmények fejlesztése által” – fejtette ki Iohannis.

Mint megállapította, ezeknek a stratégiai céloknak az eléréséhez politikai döntés szükséges, majd az illetékes intézmények szintjén konkrét akcióterveket kell végrehajtani.

Kijelentette: az Ukrajna elleni orosz katonai támadás végkimenetelétől függetlenül a háború győztese az ukrán nép. Szerinte Románia NATO- és EU-tagsága, valamint az Amerikai Egyesült Államokkal kötött stratégiai partnersége az elmúlt 30 év legnagyobb nyereségét jelenti az ország számára.

Magyarország is kiáll az európai integráció mellett

Magyarország támogatja azt a kezdeményezést, amelyet nyolc európai uniós tagállam indított Ukrajna európai integrációjának elősegítéséért – közölte a magyar külgazdasági és külügyminiszter kedden Facebook-oldalán.

A magyar emberek nem akarnak háborút, ezért Magyarország minden olyan segítséget megad Ukrajnának, amely elősegíti a békét – mondta, kiemelve: Magyarország ezért támogatja ezt a kezdeményezést, és sürgeti a brüsszeli intézményeket, hogy vegyék napirendre az indítványt.

A miniszter az orosz-ukrán háború hatodik napján hangsúlyozta: a kormány mindent megtesz, hogy megvédje Magyarországot és a magyar embereket a háborús konfliktustól, és azért, hogy Magyarország „ne sodródhasson bele ebbe a háborúba”.

Magyarország azonban szolidáris Ukrajnával, kiáll Ukrajna szuverenitása és területi integritása mellett, befogadja és ellátja az Ukrajnából érkező, a háború elől menekülőket, továbbá szorgalmazza az ukránok és az oroszok között hétfőn kezdődött tárgyalásokat.

Orbán Viktor magyar miniszterelnök a nemzetbiztonsági operatív törzs hétfői ülése után kijelentette: „Háborús helyzetben vagyunk, ilyenkor nyugalomra van szükség”. Hangsúlyozta: a magyar emberek érdeke, hogy Magyarország kimaradjon ebből a háborúból, ezért Magyarország nem küld sem fegyvert, sem katonákat a háborús övezetbe – jelentette ki. Elmondta: arról is dönteniük kellett, hogy átengednek-e fegyverszállítmányokat a magyar-ukrán határon. „Úgy döntöttünk, hogy nem engedünk át ilyen szállítmányokat” – közölte, hozzátéve: azért, mert Kárpátalján magyarok élnek „és egyetlen olyan lépést sem támogathatunk, amely veszélyeztetheti az ő biztonságukat”.

VMSZ: MÁRKI-ZAY NEKIMENT A HÁBORÚBÓL MENEKÜLNI KÉNYSZERÜLŐ MAGYAROKNAK  A magyarok a magyarok pártján állnak, s háborúban a magyarok pártján állni azt jelenti, hogy a nemzettársaik oldalán állnak, segítve, befogadva, támogatva őket – fogalmazott a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) keddi közleményében, amelyben arra reagál, hogy Márki-Zay Péter ellenzéki miniszterelnök-jelölt szerint a háború elől menekülő kárpátaljai emberek közül sokan oroszpártiak, és könnyebben tudnak majd a Fideszre szavazni április 3-án. Márki-Zay Péter állítása szerint, míg korábban a magyar állampolgársággal rendelkező kárpátaljaiaknak át kellett jönniük a határon, ha szavazni akartak, most már nem kell, hiszen már az országban vannak. Korábban a miniszterelnök-jelölt megerősítette, hogy fegyvereket és katonákat is küldene az ukrán hadszíntérre. A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ)is felháborítónak tartja és mélységesen elítéli az anyaországi ellenzéki pártoknak az ukrajnai háború kapcsán folytatott kampányát, amelynek kereszttüzébe a kárpátaljai magyarok kerültek – fogalmazott kedden közzétett nyilatkozatában a szövetség elnöksége.

 

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

Az orosz hadsereg több különböző típusú – közöttük egy interkontinentális ballisztikus – rakétával támadta csütörtök reggel Dnyipro városának ipari és közmű-infrastruktúráját – közölte az ukrán légierő. Kilenc rakétát indítottak el az ukrán erők ellenőrizte területek felé, az interkontinentális rakétát az Orosz Föderáció Asztrahányi területéről. Az amerikai védelmi minisztérium szerdán bejelentette: az Egyesült Államok mintegy 275 millió dollár értékben további katonai felszerelést és hadianyagot biztosít Ukrajnának.
Külpol
“Határozottan elítéljük Oroszország azon döntését, hogy büntetőeljárást indít újságírók, köztük Mircea Barbu ellen azért, mert tudósítottak Kurszkból. Ez a sajtószabadság és az alapvető jogok elleni nyílt támadás. Az újságírókat védeni kell, nem pedig elhallgattatni” – üzente az X platformon a külügyi tárca.
Külpol