Az Agerpres hírügynökség által idézett tárcavezető sajtótájékoztatóján elmondta: az ukrán állampolgárok 90 napig tartózkodhatnak Románia területén turistaként, és ez idő alatt igénybe vehetik az egészségügyi szolgáltatást. Ha időközben vagy a 90 nap lejártával menedékérelmet nyújtanak be, a menekültekre vonatkozó törvények hatálya alá kerülnek.
Rafila beszélt arról is, hogy az egészségügyi igazgatóságok képviselői valamennyi érintett határátkelőhelyen és a menekültközpontban is jelen vannak, szükség esetén állapotfelmérést végeznek. A határátkelőknél nem tesztelik az embereket, kérésre azonban biztosítják a hatóságok a koronavírus-szűrést és a koronavírus elleni oltást is. A különféle betegségekkel – például daganatos betegségek vagy AIDS – küzdő, esetleg dialízisre szoruló menekültek megfelelő szakorvosi ellátásban részesülhetnek – szögezte le a miniszter.Azok a menekültek, akik nem nyújtottak be menedékkérelmet, a szovjet utódállam állampolgáraiként egy 1961-től érvényes megállapodás alapján jogosultak egészségügyi ellátásra Románia területén – magyarázta Rafila. Hozzátette, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár külön nyilvántartást vezet majd az Ukrajnából érkezett páciensekről, és nem lesznek problémák az általuk igénybe vett szolgáltatások díjának elszámolásakor. A miniszter elmondta azt is, meghosszabbították azoknak a vérközpontoknak a nyitva tartási idejét, ahol vért lehet adni az ukrajnai sérülteknek. A tárcavezető szerint országszerte legalább 42 helyszínen lehet jelentkezni véradásra.
Több ezer kórházi ágy a sérültek számára
Az egészségügyi minisztérium 3152 olyan kórházi ágyat jelölt ki különböző osztályokon, amelyeket a szomszédos országban zajló fegyveres konfliktusban megsérült ukrán állampolgárok – akár civilek, akár katonák – foglalhatnak el – tájékoztatott kedden Alexandru Rafila.
A miniszter a tárca székhelyén tartott sajtótájékoztatón elmondta, a közegészségügyi igazgatóságok vezetőivel és a kórházigazgatókkal egyeztetett az ukrajnai sérültek romániai kórházi ellátásának lehetőségeiről.
Összesen 3152 ágyat jelöltek ki erre a célra a különböző kórházi osztályokon. Emellett a katonai kórházak is készen állnak, de azokra más rendszer vonatkozik – szögezte le Rafila.
A legtöbb helyet a román-ukrán határ mentén fekvő megyék – Szatmár, Máramaros, Suceava, Iaşi és Vaslui – kórházaiban, illetve a nagy egyetemi központokban biztosítják. A fővárosban például 570 ágyat különítenek el az ukrajnai sérültek számára.
(Borítókép: Kiss Olivér)