Tudose megkívánta az Air Force One-t

Tudose megkívánta az Air Force One-t
Mihai Tudose kormányfő is nagyon szeretné, ha ismét lenne elnöki különgépünk, amelyre nagybetűvel rá legyen írva: Románia. A miniszterelnök a Mediafaxnak elmondta: erről ugyan még nem született semmiféle konkrét döntés a szállításügyi minisztériumban, de arra kérte a tárca illetékeseit, derítsék ki, milyen körülmények között engedhet-e meg Románia légiflottája magának egy ilyen speciális gépet. Ha összejön a dolog, azt nem csak Románia elnöke, hanem a kormánytagok, parlamenti küldöttségek is igénybe vehetik – ígérte Tudose.

Már tavaly a Ciolos-kormány idején is felmerült, hogy a költségvetés kiegészítéskor 20 millió eurót különítsenek el erre a célra. (Mellesleg Dacian Ciolos előszeretettel használta a menetrend szerinti járatokat külföldi útjai alkalmával költségtakarékossági szempontok miatt, többen ezt ajánlják államfőinkek is.) Az elnöki hivatal tájékoztatása szerint Johannis nem támasztott különösebb igényeket a különgéppel kapcsolatban, csupán annyit, feleljen meg az európai normáknak.

Romániának korábban volt különgépe, Nicolae Ceausescu repülőjét örökölték meg Románia elnökei. Ez 2010-re annyira lehurbolódott, hogy el kellett adni, a 36 évig szolgált 707-es Boinget 2 millió euróért az amerikai Omega Airt vette meg. Traian Băsescu idején a Ponta-kormány szállításügyi minisztere a költségekre hivatkozva pazarlásnak minősítette elnöki különgép bérlését. Bejelentését hangos botrány követte az akkori államfő és a korrupciós ügyei miatt ma börtönbüntetését töltő Relu Fenechiu között.

 

 

promedtudo2Hirdetés

Kapcsolódó cikkek

A kormány deficitcsökkentő intézkedései, mindenekelőtt az áfa növelése nagymértékben kihat nemcsak a könyvkiadók, hanem a hagyományos média (napi- és hetilapok, szakmai vagy gyermeklapok, folyóiratok stb.) működésére, fenntartására, további létére. Arról, hogyan érintik ezek a gazdasági döntések a kiadókat, lapunk Nagy Pétert, a kolozsvári Exit Kiadó ügyvezető igazgatóját kérdezte, aki szerint az emberek először „a kultúrát fogják vissza, amikor kevesebb pénzük van”. Az ügyben a Romániai Magyar Újságírók Egyesülete is aggodalmának adott hangot korábban, kiemelve, hogy az ilyen típusú pénzügyi intézkedések helyett sokkal fontosabb és hasznosabb lenne a minőségi sajtó piaci helyzetén javítani kormányzati intézkedések által, hiszen sok esetben ezek a médiatermékek közfeladatot látnak el. A Romániai Kiadók Egyesülete is tiltakozott, hogy a kormányintézkedések a kultúrafogyasztást csökkentik, nem a költségvetési hiányt.
Közhír