Tragédia a Tóközben: robbanás egy panziónál, egy személy meghalt

„Azt hittem, meteorit csapódott be, olyan hangos volt a detonáció”

Tragédia a Tóközben: robbanás egy panziónál, egy személy meghalt
Robbanás történt péntek hajnalban a kolozsvári Tóköz lakónegyed egyik panziójában. A katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) tájékoztatása szerint egy Temes megyei illetőségű harminchét éves nő meghalt, két Hargita megyei férfi pedig égési sérüléseket szenvedett. Az ISU közölte: a nagy erejű, gázszivárgás miatt bekövetkezett detonáció a Duna/Dunării utcában történt, a robbanás következtében a panzió épülete kigyulladt, az oltáshoz három tűzoltóegységet vezényeltek ki. A robbanást követően további három személyt láttak el a mentősök, könnyebb sérüléseik okán nem szorulnak kórházi kezelésre. A légnyomás több környékbeli ház és tömbházlakás ablakát betörte, és a közelben parkoló személygépkocsikban is kárt okoztak a detonáció következtében leszakadt épületdarabok. Helyszíni terepszemlénk során a környék lakóit kérdeztük a robbanás körülményeiről, akiket láthatóan sokkoltak a történtek.

*** A videóösszeállítás ide kattintva tekinthető meg. ***

Hatalmas robbanás rázta meg a Tóköz lakónegyedet tegnap hajnalban: a Duna/Dunării utca egyik panziójában gázszivárgás miatt bekövetkezett detonáció a Temes megyei Zsombolyán (Jimbolia) élő 37 éves nő halálát okozta. Két Kolozsváron dolgozó csíkmadarasi munkást pedig égési sérülésekkel szállítottak kórházba. A katasztrófavédelmi felügyelőséget 6 óra 49 perckor értesítették az 112-es sürgősségi hívószámon arról, hogy egy Duna utcai házban robbanás történt, amelynek nyomán az épület kigyulladt.

A román sajtó értesülései szerint a robbanást követő tűz miatt elszenesedett állapotban megtalált nő Kaba Gábor zsombolyai alpolgármester lánya, aki állásinterjúra jött Kolozsvárra. A robbanás következtében a szomszédos tömbház villanyáram nélkül maradt, a detonáció minden bizonnyal megrongálta a villanyvezetékeket.

Emil Boc polgármester szerint a robbanást gázfelgyülemlés okozta. Közölte, hogy a detonáció által érintett szomszédos épületek állapotát szakemberek fogják felmérni.

Péntek délelőtt a Tóközt kiszolgáló 47-es autóbuszban is erről beszélt két idősebb nő: egymásnak mesélték, ki, hogyan élte meg a hajnali órákban bekövetkezett tragédiát. „Beleremegett a tömbház, nem tudtam, mi történhetett, nagyon megijedtem. A lakásunk elég távol van a panziótól, mégis erős volt a légnyomás” – mesélte ismerősének az egyik hölgy a tömegközlekedési eszközön.

Mihelyt leszállok az autóbuszról, azonnal megkérdezem egyiküket: merre van a robbanás helyszíne. „Mindenképpen látni fogja, sok a rendőrautó, a tűzoltó, a gázművek munkatársai is sokan vannak” – mondja, s jobbra mutat. A sarokról már látni a sárga szalaggal lezárt utcarészt és a megkülönböztető fényjelzést működtető rendőrautókat. A környék háborús övezetre hasonlít. Előveszem a videókamerámat, bekapcsolom, filmezni kezdek: itt is hüledező emberek sokasága, többen keresztet vetnek.

Odébb megyek, itt a gázművek szakemberei sürögnek-forognak. A markológép ásta gödörben speciális szerkezetet pillantok meg, mondják, ideiglenesen azzal zárták el a gázt. Észreveszem, hogy a másik oldalról közelebb kerülhetek a robbanás helyszínéhez, de végül a közeli bevásárlóközpontig kell mennem, hogy bejussak a Galaţi utcába az új tömbházak között. Innen már jobban látszik a robbanás helyszíne: szétzilált tetőszerkezet, a füst miatt megfeketedett falak. A köztisztasági vállalat emberei gyorsan dolgoznak, seprik össze és teherszálló furgonokra rakják fel a robbanás következtében szétszóródott törmeléket és épületdarabokat.


A köztisztasági vállalat emberei seprik össze, és teherszállító furgonokra rakják fel a robbanás következtében szétszóródott törmeléket (A szerző felvétele)

Egy férfi a sárga rendőrszalag mögül elégedetlenkedik, nem tud kihajtani a luxuskocsijával a Galaţi utcából a Duna utcára, mert lezárták a környéket. „Odaát túl magas a járdaszegély, beütném a járgányom alját” – mondja bosszúsan, mire egy fiatal lány odaszól: „Akkor ma taxizás lesz”. Szóba elegyedek velük, mindketten a robbanásra ébredtek, el sem tudták képzeli, mi történik. „Azt hittem, meteorit csapódott be, olyan hangos volt a detonáció. Kinéztem az ablakon, s láttam, hogy ég valami. Nagyon megijedtem” – meséli a férfi, s szól, ha filmezni akarok, akkor odébb találok betört ablakot is, láthatom, milyen vastag üveget porlasztott szét a robbanás. Amikor a detonáció okáról kérdezem, akkor a gázszivárgást említi, s hozzáteszi: a napokban ő is érezte a földgáz záptojáshoz hasonlító szagát. Amikor kérdezem, miért nem hívta az 112-es sürgősségi számot, vállat von.

A csendőrök elmennek, átlépem a sárga szalagot, társulok az újságíró kollégákhoz. Szemből látszik, mekkora pusztítást végzett a robbanás: az egyemeletes épületnek csak fémváza maradt némileg épen.

A tömbházból kijövő férfi telefonbeszélgetését szakítom meg, kérdezem, mit látott, hallott. „Akkora robbanás volt, hogy a környék minden ablakát kitörte, én meg felszöktem az ágyból. Én is éreztem, s mások is mondták, hogy gázszag van a környéken, de a tulajjal senki sem volt jóban, nem szóltak neki”. Őt is megkérdezem, miért nem értesítették az illetékes hatóságokat. Ő is vállat vont…

(Borítókép: a szerző felvétele)