A tavalyi azonos időszakban 0,10 százalék volt a GDP-arányos többlet. Az államháztartás bevételei 34,9 milliárd lejt értek el, ami 1,4 százalékkal alacsonyabb 2016 első két havához mérten. A kormány az idei költségvetésben 14 százalékkal magasabb bevételt tervezett.
A bevételek csökkenését főként az általános forgalmi adóból (áfa) származó jövedelmek csaknem 16 százalékos visszaesése okozta, de a jövedéki adóból is 5,3 százalékkal kevesebb gyűlt az államkasszába. Hazánkban a tavaly óta két lépésben csökkentették az áfát 24 százalékról 19 százalékra. A pénzügyminisztérium szerint az adatokban még a tavalyi, 4 százalékpontos áfacsökkentés is érezteti hatását.
A kiadások 0,3 százalékkal mérséklődtek. A személyi kiadások 13,3 százalékkal, a szociális kiadások 9,4 százalékkal nőttek, ugyanakkor az eszköz- és szolgáltatás-beszerzésre 5,1 százalékkal kevesebbet költöttek. Beruházásokra a GDP 0,11 százalékát, 870 millió lejt fordítottak.
A Nemzetközi Valutaalap március közepén figyelmeztette a kormányt, hogy az államháztartási hiány elérheti a GDP 3,7 százalékát, ha nem változtat a költségvetés szerkezetén. Az Európai Bizottság is 3,6 százalékos deficitet vetített előre, miközben a kormány 2,98 százalékos államháztartási hiányt.