Pénteken Nicolae Bănicioiu volt egészségügyi miniszter is bejelentette, hogy kilép a PSD-ből és a Pro Romániához csatlakozik. Ő már a második volt PSD-miniszter, aki átigazolt Pontához Mircea Dobre egykori idegenforgalmi miniszter után. Rajtuk kívül a Traian Băsescu volt államfő vezette Népi Mozgalom Pártjának (PMP) egyik képviselője és a PSD másik három törvényhozója a héten közölte, hogy csatlakozik a Pro Románia párthoz.
Ponta szerdán bejelentette, hogy új pártjának már tíz képviselője van, ezért kérvényezni fogja a házbizottságnál, hogy a Pro Románia önálló frakciót alakíthasson. Mivel erre csak a választásokon indult pártoknak biztosítanak lehetőséget, Ponta rögtön jelezte, hogy elutasítás esetén az alkotmánybírósághoz fordul.
Dragnea lepatkányozta a távozókat
Liviu Dragnea PSD-elnök a "vérveszteséget" minimalizálva azt mondta, egy a PSD két volt miniszterelnökének "patkány-tempója" valójában nem ingatja meg a kormánytöbbséget. "A patkányok is rágcsálnak egy kicsit, de attól még nem dől össze a ház" - mondta Dragnea, anélkül, hogy nevesítette volna, ki másnak szól Pontán kívül a bírálat. Elemzők szerint talán a kormány éléről januárban lemondatott Mihai Tudoséra gondolhatott, aki több ízben fogalmazott meg a pártvezérétől eltérő véleményt, de nem lépett ki a PSD-ből.
Ponta: a PSD egy "Titanic"
Ponta azt válaszolta, hogy a PSD egy "Titanic", amely a fedélzetén utazóknak fényűző körülményeket biztosítva rohan vesztébe, a Pro Románia pedig egy kis mentőcsónak, amely helyet biztosít azoknak, akik meg akarják menteni a szociáldemokráciát. A volt miniszterelnök szerint Dragnea egyszemélyes uralma alá hajtotta a PSD-t, a parlamentet, valamint Románia kormányát és önös érdekei alapján fogadtat el törvényeket.
A parlamentben megszokott jelenség a képviselők átülése. Ponta is úgy került először hatalomra, hogy a PSD és a liberálisok által alapított szociálliberális szövetségnek (USL) 2012 tavaszán sikerült elegendő képviselőt átcsábítani ahhoz, hogy megbuktassák Mihai Răzvan Ungureanu jobbközép kormányát.
Ponta 2015-ben, az ellene indult bűnvádi eljárás miatt mondott le a PSD elnökségéről. Bár utódjával, Liviu Dragnea mostani szociáldemokrata pártelnökkel ápolt viszonya már akkor sem volt felhőtlen, a 2016-os választásokon még a PSD jelöltlistáján szerzett újabb képviselői mandátumot. Pontát tavaly nyáron zárták ki a PSD-ből, miután pártjával szembefordulva az akkori kegyvesztett miniszterelnök, Sorin Grindeanu mellé állt azt követően is, hogy a PSD megvonta a bizalmat Grindeanutól.