A gyerekfilmek versenyprogramja több határon túli városban is látható
A nyolcadik alkalommal megrendezett mustrán a magyarországi és külföldi diákok, valamint pályájuk elején álló alkotók rövidfilmjei mellett egész estés filmek, nemzetközi workshopok, mesterkurzusok, kiállítások és koncertek is színesítik a programot. A Primanima idén kiemelten foglalkozik a kortárs animációs dokumentumfilmekkel. A gyerekek számára összeállított gazdag mesefilm-válogatást országszerte és a határon túl is vetítik a fesztivállal egy időben, újdonságként pedig külön filmprogram várja a kamaszokat is – írja a közlemény.
A fesztiválra mintegy 700 filmet neveztek, ezek közül választott ki az előzsűri 60 animációt, amelyek a diák-, diploma- és elsőfilm kategóriákban versenyeznek. Emellett 45 animáció szerepel a gyerekfilmes és 15 kisfilm az újonnan létrehozott PrimaTeen versenyprogramban.
A fesztivál versenyprogramjában olyan sikerfilmek láthatók, mint a cseh Daria Kascejevová Diák Oscar-díjas Lány című stop-motion alkotása, Andrasev Nadja Szimbiózis című filmje, Buda Flóra Anna Entropia című, Berlinálén díjazott filmje; valamint a svájci Michael Frei videójátékából készült KIDS című fekete-fehér kisfilmje.
Az idei Primanimára rekord mennyiségű gyerekfilm érkezett, ezért a szervezők bővítették a fesztivál gyerekfilmes versenyprogramját. A gyermekeknek készült animációs kisfilmek közül kitűnik a német Julia Ocker Animanimals című websorozata, és a szlovák Martin Smatana világszerte díjazott, egy családtag elvesztéséről szóló bábfilmje, A papírsárkány (The Kite). Az innovatív kézműves technikát használó mesefilmek között van Az erdő ritmusa (Rhythm of the Woods) című szingapúri film is, amelyben egy térben kinyitható leporellón elevenedik meg az erdei vadvilág.
A fesztivál új programszekciója a kamaszoknak szóló PrimaTeen. A rövidfilm-vetítéseket a válogatás kurátora, Peer Krisztina gyermekpszichológus által vezetett beszélgetések követik.
A Primanima külön figyelmet szentel idén az animációs dokumentumfilmeknek. A DokuAnim elnevezésű nemzetközi rövidfilmes blokkban lesznek családtörténeti tematikájú kisfilmek, valamint a gender és a multikulturalizmus kérdését körbejáró alkotások is.
A 8. Primanima nemzetközi zsűrijének tagjai Milen Alempijevic, a szerb Animanima fesztivál művészeti vezetője, Lucija Mrzljak horvát animációs filmrendező és illusztrátor, valamint Maria Steinmetz orosz származású, Berlinben élő animációs rendező. A gyermekfilmes versenyprogram szakmai zsűrijének tagja Weisz Béla rajzfilmrendező, Fischer Ferenc animációs rendező, valamint Gerzsenyi Judit építészmérnök.
A Primanima fő helyszínei a budaörsi Jókai Mór Művelődési Ház, a BABtér, valamint a Városi Ifjúsági Klub. A gyerekfilmek versenyprogramját több más magyarországi nagyvárosban – Szekszárdon, Sopronban és Pécsett –, valamint határon túl – Nagyváradon, Kolozsváron, Csíkszeredában, Sepsiszentgyörgyön és Nürnbergben – is megtekinthetik az érdeklődők – olvasgató a közleményben.