Költségesebb az új Szamos-híd építése és a Tűzoltótorony felújítása
Közel egymillió euróval fog többe kerülni a Kajántói/Oaşului és Szent László/Răsăritului utcát összekötő, illetve a Kis-Szamoson átívelő híd megépítése, amelynek felújítására 2018-ban kötött szerződést a Kolozsvári Polgármesteri Hivatal. A munkálatok műszaki-gazdasági mutatóit először 2019 szeptemberében állapították meg 22,69 millió lej (plusz áfa) értékben, majd ezt utólag 24,4 millióra módosították (áfamentesen). Miután a 2021/ 15-ös számú kormányrendelet megjelent a Hivatalos Közlönyben, a kivitelező cégeknek jogukban állt árkiigazítást kérni a kedvezményezettektől a kormányrendelet érvénybe lépésétől számított 15 napon belül. A híd helyreállításán munkálkodó cég ezt meg is tette, és közel 3,38 millió lejre tartott igényt, így a híd építésének költségei 27,60 millió lejre nőttek (plusz áfa).
Az új Szamos-híd megépítésének határideje két év a munkálatok elkezdését célzó rendelettől számítva. „A híd megépítése nagyon fontos a környék forgalma és a lakók életminőségének javítása érdekében” – fogalmazott a kivitelezési szerződés aláírásakor Emil Boc polgármester. A versenytárgyalást a bukaresti Freyrom SA – Procons Grup SRL – Costin és Vlad Tevezői Iroda – Integrated Road Solutions cégtársulás nyerte meg. A fémszerkezetű híd közel 58 méter hosszú és 26 méter széles lesz. A tervekben két bicikliút és járda is szerepel. A híd megépítése és az útkereszteződések kialakítása hozzájárul a gépkocsiforgalom folyamatosabbá tételéhez, és lehetővé teszi, hogy a környező parkok hozzáférhetőbbé váljanak a gazdasági és szabadidős tevékenységet végzők számára. Jelenleg a Clujana ipari városrész és az Állomás tér közötti forgalom egymástól elég nagy távolságra fekvő hidakon vezet át, amely hozzájárul a térség közúti zsúfoltságához.
Úgy tűnik, nincs szerencséje a városi önkormányzatnak a Tűzoltótorony felújításával sem. A versenytárgyalást megnyerő kivitelező cég nem teljesítette határidőre a munkálatokat, ezért a polgármesteri hivatal kénytelen volt felbontani a szerződést. A kezdeti ár, amit még 2017-ben állapítottak meg, 10,239 millió volt, most pedig ezt 10,556 millió lejre módosították (plusz áfa), ami voltaképpen 12,544 millió lej áfával együtt.
Szintén a tegnapi tanácsülésen döntöttek 2,7 millió lejes támogatás odaítéléséről a Kolozsvári Távhőszolgáltató Vállalatnak. A pénzösszeg a rendszer veszteségeit fedezi a szeptember–december közötti időszakban. A támogatás révén a fogyasztók mentesülnek a távhőszolgáltatási rendszer veszteségeinek kifizetésétől. „Az RMDSZ mind helyi önkormányzati szinten, mind a parlamentben azon dolgozik, hogy az embereket minél kisebb mértékben terheljék meg a fűtésköltségek. A parlamentben kollégáim elérték az energiaárak befagyasztását, emellett kormányzati és önkormányzati szinten az RMDSZ hathatósan hozzájárult a fűtéstámogatási rendszer kidolgozásához. Az alpolgármesteri irodámban és a városi RMDSZ-irodában segítséget nyújtunk azoknak, akiknek a fűtéstámogatási kérelmet tartalmazó dosszié összeállítása nehézséget okoz” – mondta Oláh Emese alpolgármester.
A polgármester szerint a jövő a távfűtési vállalatoké, mivel ez a fajta fűtésszolgáltatás nem szennyezi a környezetet annyira, mint az egyéni hőközpontok. A polgármester is azt szeretné, ha minél több lakos visszatérne a távfűtési rendszerbe, a majdani Szopori negyedben pedig minden tömbháznak külön hőközpontot kellene építeni, ezáltal kiiktatva az egyéni hőközpontokat.