Liu Shaolin az elődöntőből is magabiztosan lépett a fináléba az 1500-on győztes dél-koreai Lim Hjo Dzsun mögött.
A sportvezető szerint az érem nem „akkor ment el", amikor Liu Shaolint kizárták, hanem akkor, amikor az első három kör lassabb tempója során a táv Világkupagyőztese nem ment előrébb. Azt is hozzátette, nem jött jól, hogy a végül győztes kanadai Samuel Girard továbbjuttatása miatt ötfős volt a döntő, ráadásul az MTK klasszisa a legkülső, ötös pozícióból rajtolhatott. A folytatásról úgy nyilatkozott, hogy ez olyan, mint egy könyv, ha teleírtak egy lapot, akkor lapozni kell, de ahol átütött a toll, arra oda kell figyelni. Kiemelte, még hátra van két szám a férfiaknak, abból 500 méteren Liu Shaolin 2016-ban világbajnok volt, míg a férfi váltó már döntős.
„Petra nagyszerűen versenyzett. Persze volt szerencséje a finálé elérésében, de ez ilyen, egyszer mellettünk, egyszer ellenünk. A döntőben talán kicsit megszeppent volt” – értékelte a 19 éves szegedi Jászapáti teljesítményét Bánhidi, aki hangsúlyozta, a versenyző tett is ezért a sikerért, mert feljött a B-döntős pozícióba.
A magyarok immár két pontszerző helyezést gyűjtöttek: múlt szombaton Liu Shaolin Sándor lett ötödik 1500 méteren. Egyéniben a mostani játékokat megelőzően a 2006-os, torinói olimpián sikerült a legjobb hatban zárni, akkor Huszár Erika negyedik, Knoch Viktor pedig ötödik lett 1500 méteren.
A pjongcsangi olimpián legközelebb kedden veszik birtokukba a rövidpályás gyorskorcsolyázók a kangnungi jégcsarnokot. Akkor a női 1000 és a férfi 500 méter selejtezőit, valamint a 3000 méteres női váltó fináléját és – a magyarok részvételével – kisdöntőjét bonyolítják le.
*
Liu Shaolin Sándor a táv magyar Világkupagyőztese a legrosszabb, ötös pályáról indult, ennek ellenére a bemutatásnál ugyanolyan lazának tűnt, mint mindig. A rajtnál sem idegeskedett, nem próbált azonnal előre törni. A körök fogytával egyre fokozódott a tempó, de az MTK versenyzője továbbra is az utolsó helyen korcsolyázott. Úgy tűnt, egyszer-egyszer megpróbál előbbre kerülni, de sosem nyílt meg a hely számára.
Amikor már csak két kör volt hátra, „begyújtotta a rakétákat”, az egyik kanyar bejáratánál próbált belső ívre kerülni, de nem volt meg tisztán a pozíciója, elesett, és elsodorta az egyik dél-koreait, aki honfitársával együtt földre került. Az aranyért így a szám 2016-os vb-ezüstérmese, a kanadai Samuel Girard és az amerikai John-Henry Krueger csatázott, aki a magyar színekben versenyző Cole William Krueger testvére. A papírformának megfelelően előbbi győzött, harmadikként pedig az esés után gyorsabban talpra álló Szeo Ji Ra ért célba. Az egy hete, 1500 méteren ötödik Liu Shaolint a kockázatos manőver miatt kizárták, így a B-döntő végére, a nyolcadik helyre sorolták be.
Eredmények, rövidpályás gyorskorcsolya, férfi 1000 méter: 1. Samuel Girard (Kanada) 1:24,650 perc, 2. John-Henry Krueger (Egyesült Államok) 1:24,864, 3. Szeo Ji Ra (Koreai Köztársaság) 1:31,619, ..., 8. Liu Shaolin Sándor. Liu Shaoangot kizárták a selejtezőben.
Jászapáti Petra a pontszerző hatodik helyen végzett a rövidpályás gyorskorcsolyázók 1500 méteres versenyében. A magyar sportoló a világ legjobb rövidpályás gyorskorcsolyázóival állt rajthoz a hétfős futamban, hogy harcba induljon az ötkarikás érmekért. A pjongcsangi bajnok olasz Arianna Fontana és a holland Jorien ter Mors, a világbajnok dél-koreai Csoj Min Dzsong, vagy éppen az 500 méteren bronzérmes kanadai Kim Boutin is esélyes volt a végső sikerre, de a kínai Li Csin-jüt, vagy a másik hazai gyorskorcsolyázót, Kim Alangot sem lehetett leírni.
A szegedi versenyző a négyes pozícióból rajtolt, és a hatodik helyet foglalta el az első körökben, amikor viszonylag lassú tempóban haladtak a versenyzők. Tízzel a vége előtt fokozódott az iram, Jászapáti hetedikként „vonatozott”, nem kockáztatott semmit. Akkor próbálkozott előrelépéssel, amikor az utolsó négy körre öldöklővé vált a harc az élbolyban, a tempó pedig a lehető legnagyobb volt. Jászapáti végül az erejével teljesen elkészülő Fontanát utasította maga mögé.
A győzelem Csoj Min Dzsongé lett, aki hat világbajnoki címe után ért a csúcsra, ráadásul fölényesen, mert az utolsó körben megnyugtató előnyt szerzett magának. Másodikként Li, harmadikként Boutin haladt át a célvonalon.
„Minden futamra úgy mentem fel, hogy ez lesz az utolsó, és arra gondoltam, hogy majd holnap ráérek pihenni” – mondta Jászapáti a döntő után. Hozzátette: az elődöntőben nyolc körrel a vége előtt azt hitte, hogy – a kimerültségtől – elhányja magát, „de az nagyon ciki lett volna”. A végén aztán sikerült megelőznie a kínai lányt és nagyon boldog volt, hogy meglesz a B-döntő. „Aztán szinte el se hittem, hogy a fináléban futhatok a bukás miatt” – emelte ki.
Hozzátette: a döntős szereplésre bónuszként tekintett, illetve az egész felkészülése megkoronázását látta benne.
Rövidpályás gyorskorcsolya, női 1500 méter: 1. Csoj Min Dzsong (Koreai Köztársaság) 2:24,948 perc, 2. Li Csin-jü (Kína) 2:25,703, 3. Kim Boutin (Kanada) 2:25.834, ..., 6. Jászapáti Petra 2:26,138. Bácskai Sára Lucát kizárták a selejtezőben.
A szám 31 éves világbajnoka, a japán Kodaira Nao nyerte a női gyorskorcsolyázók 500 méteres versenyét. A második helyen a címvédő, a hazai közönség kedvence, Li Szang Hva végzett, míg a harmadik a sprint Európa-bajnok cseh Karolina Erbanova lett. A román résztvevő, Alexandra Ianculescu az utolsó, 31. helyen zárt.