Összefogásból jelesre vizsgáztak a dél-erdélyi közösségek
A rendezvénysorozat egyik legfontosabb erénye a földrajzi és a strukturális sokszínűség. Nem egyetlen központú fesztiválról beszélünk, hanem egy olyan összehangolt, kiterjedt eseményhálózatról, amely a legkisebb közösségek önbecsülését is visszaadta. Szászvárosban Menyhárt Rita és Ernő szervezésében a Hunyadi-év jegyében tisztelegtek a nagy hadvezér emléke előtt a református templom és a várudvar falai között, ahol a Hunyadi János – Krisztus bajnoka című film vetítése és Arany János-versek elmondása mellett a Dévai Renaissance Zene- és Táncegyüttes korabeli muzsikája szólította meg a közönséget. Ezzel párhuzamosan Sztrigyszentgyörgyön, a kultúrház udvarán Alb Elvira, az RMDSZ helyi elnökének vezetésével valóságos népünnepély alakult ki: ötvenliteres üstben rotyogott a gulyás, a mindössze 16 éves Oprean Sebastian hetven palacsintával kedveskedett a jelenlévőknek, miközben a Csernakeresztúri Hagyományőrző Együttes bukovinai, mezőségi és szilágysági táncokkal forrósította fel a hangulatot, amelyet Domokos Balázs hajnalig tartó nótaestje koronázott meg.
Vajdahunyad: Történelem, rockzene és vasi barátság
Május 30-án Vajdahunyad vára méltó és monumentális díszletet biztosított a Vajdahunyad Napja rendezvényeinek, amelyeket a Corvin–Savaria Társaság koordinált. Az esemény nemcsak a múltról, hanem az élő emberi kapcsolatokról is szólt, hiszen a vendéglátók a Vas vármegyéből érkező küldöttségeket fogadták, akikkel immár több mint egy évtizedes, mély barátságot ápolnak. A Magyar Házban kifejezték hálájukat Marton Ferenc, Vas Vármegye Küldöttgyűlésének alelnöke felé az éveken át nyújtott önzetlen támogatásért.
A kultúra és a történelem legmélyebb rétegei a várkápolnában keltek életre, ahol Bán János (írói nevén Bán Mór) tartott teltházas, rendkívül hangulatos előadást a Hunyadi-regénysorozat legújabb kötetéről. A helyszín szakralitását növelte a tudat, hogy egykor maga Hunyadi János is e falak között imádkozott. A színpadon napközben a Hobby Band szórakoztatta a közönséget, majd Nagy Feró robbant be energikus műsorával. Az estét a szombathelyi Bad Ferro rockzenekar zárta, akiknek az előadásában a Kell még egy szó és az Itthon, vagy otthon című dalok könnyeket és libabőrt csaltak a közönség szemébe. A nap folyamán Suta Blanka, az RMDSZ helyi és Ferenczi István megyei elnökei köszöntötték az egybegyűlteket, és átadták a rangos Hunyadi János közéleti díjat Kofity Magdolna nyugalmazott pedagógusnak, a Harmónia Nyugdíjas Klub elnökének.
Déva: Főtéri forgatag és a Rákóczi-örökség
A megyeközpontban az Egyesülés téren és a Magyar Házban valóságos kulturális és kulináris kavalkád, illetve sporttevékenység fogadta a látogatókat. A helyiek és a magyarországi vendégek összesen nyolc üstben főztek, előbbiek lángossal és palacsintával is színesítették a gasztronómiai kínálatot. A színpadi produkciók sorában a Csernakeresztúri Hagyományörző Egyesület táncosai örvendeztették meg a közönséget, majd Kristóf Katalin és Milán a popzenét kedvelőknek hozott örömet, míg az esti órákban Keresztes Ildikó és Zenekara adott elementáris erejű rock koncertet, amelyet nosztalgikus, hajnalig tartó retró diszkó követett D.J. Kukkóval.
A rendezvény ünnepélyes blokkjában adták át a Barcsay Ákos közéleti díjakat Ilkei Lóránd unitárius szórványlelkésznek, Pál Judith Irén vajdahunyadi óvónőnek és Kelemen Attila államtitkárnak, míg az EMKE Kiváló Közművelő díját Lengyel Izabella tanítónak, karvezetőnek ítélték oda (a laudációt Kun-Gazda Kinga olvasta fel).
A dévai Téglás Gábor Elméleti Líceumban a hagyományos „Téglaporos napok” idén II. Rákóczi Ferenc születésének 350. évfordulójához kapcsolódtak. Szikszai Zoltán, Jurj Krisztina és Gáspár B. Réka interaktív előadásai mellett a diákok Kahoot-kvízeken mérkőztek meg, rajzpályázaton idézték meg a kuruc kort, s komoly társadalmi vitakörökön vettek részt Oprisa Szilvia és Móra Tamás vezetésével. Az alsó tagozatosok a kuruc-labanc korról szóló játékok és interaktív előadások mellett a modern Csillagsuli digitális rendszerrel ismerkedhettek meg Teodor kapitány kabalafigura jelenlétében, miközben az udvaron ifjúsági sportbajnokságok zajlottak Oprisa Melinda tanárnő, a Rákóczi Szövetség helyi elnökének koordinálásával.
Közösségi innovációk: fókuszban a jótékonyság és a párbeszéd
A Hunyad megyei rendezvénysorozat idén olyan újszerű, jövőbe mutató közösségi kezdeményezéseknek is teret adott, amelyek messze túlmutattak a hagyományos fesztiválkereteken. Lupényban május 31-én a Salvamont központban debütált a rendkívül sikeres „Fehér piknik”, amely Benedekfi Dávid elnök és Antal Amália koordinálásával valósult meg. A rendezvényen magyarok és románok egyaránt tiszta fehér ruhában foglaltak helyet a közös asztalnál, ezzel is szimbolizálva az egyenrangúságot, a nyitottságot és a hétköznapok elszigetelődésének sikeres megtörését.
A párbeszéd mellett a jótékonyság is központi szerepet kapott a Magyar Napok keretében. A Nemzeti Művelődési Intézet támogatásával működő petrozsényi és dévai kézműves szakkörök ünnepélyes évzáró kiállítással mutatkoztak be a közönségnek. A petrozsényi horgolók – Kutasi Veronika vezetésével – bájos, egyedi készítésű állatfigurákat bocsátottak áruba. Az így befolyt teljes összeget nemes célra ajánlották fel: a kolozsvári gyermekonkológiai osztály kis betegeinek vásároltak belőle fejlesztő játékokat. Ezt a nemzedékeken átívelő, egymásra figyelő közösségi szellemet tükrözte a május 30-án immár 17. alkalommal megszervezett Maderspach-túra is. A Lupényból induló, 12 kilométeres magashegyi emléktúrán harminchét elszánt természetjáró vett részt, a nyolchónapos kisbabától kezdve a közel nyolcvanéves szépkorúig. A hófoltos hegycsúcsok alatt, a lenyűgöző szépségű Buta-tóig tartó vándorlást Bodó József tanár úr történelmi előadása, közös gulyásozás és késő estig tartó gitáros éneklés tette felejthetetlenné.
Zsil-völgyi összefogás és kárpát-medencei horizont
Petrozsényban a Magyar Napok a gasztronómia és a bál jegyében teltek. A város főterén rendezett főzőversenyt a petrillaiak nyerték hagyományos csörögéjükkel, megelőzve a lupényi gulyást és a petrozsényi bográcsost. A napot a marosvásárhelyi Retro MagyarRock zenekar koncertje, a teljes rendezvénysorozatot pedig a június 5-i elegáns „Hunyadiak földjén” bál zárta a GIO teremben. A lupényi Kultúrpalotában eközben a Bekecs Táncszínház professzionális előadása varázsolt ünnepi hangulatot, ahol Talapin Tímea és Sarkady Orsolya képzőművészeti tárlata is fogadta a közönséget. A rendezvények logisztikai hátterét ingyenes buszjáratok biztosították a völgy települései között, így Lónya, Petrila, Aninósza és Vulkán magyarsága is akadálytalanul ünnepelhetett együtt.
A rendezvénysorozat súlyát és a határokon átívelő összefogást mutatta a hazai és a magyarországi elöljárók, diplomaták kiemelt jelenléte is. Az eseményeket megtisztelte jelenlétével Széll Lőrincz, Hunyad megye prefektusa, Kelemen Attila államtitkár, Ferenczi István, az RMDSZ megyei elnöke, Székely István, az RMDSZ országos ügyvezető alelnöke, Kőrösi Viktor Dávid, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának vezető konzulja, Marton Ferenc, Vas Vármegye Küldöttgyűlésének alelnöke, valamint Ioan Lucian Rus dévai és Tiberiu Iacob Ridzi petrozsényi polgármester, illetve Mesaroș Iacob lupényi alpolgármester.
A helyi közösségek vezetői, valamint a szervezői csapat munkája ékes bizonyítéka annak, hogy a Hunyad megyei szórványnak a gazdag múlt mellett elhivatott, kreatív jelene és így biztos jövője van.


