Kolozs megye és Kolozsvár közeledik a zöld zónához
Bukarestben pénteken délután oltási maraton kezdődött két helyszínen, amelyre Florin Cîţu kormányfő is ellátogatott. Pénteken egy minisztériumközi tanácskozás is zajlott, amelyen a kormánytagok különböző javaslatokat vitattak meg, amelyeket a nyári turistaszezon elején, június elsejétől vezetnének be. Az értekezletet követően Cîţucsak annyit közölt: pénteken meghaladta a 3,5 milliót azoknak a száma, akik a koronavírus-elleni oltásnak legalább az egyik adagját megkapták. Kiemelte továbbá, hogy az átoltottság növekedésével egyre közelebb kerül az ország a normalitáshoz. A legfrissebb adatok szerint Kolozs megye és Kolozsvár közeledik a zöld zónához.
Május 8-tól, szombattól bármelyik oltóközpontban, előjegyzés nélkül, a személyi igazolvány felmutatásával lehet igényelni a koronavíruselleni oltást. Az időpont-foglalással nem rendelkező embereket a központ kapacitásának és az adott napon rendelkezésre álló oltóanyag mennyiségének függvényében oltják be, ugyanis az előjegyzések előnyt élveznek. Mindemellett tudnivaló, hogy az oltóközpontokban a 60 év alattiak délután 14 órától jelentkezhetnek oltásra időpont-foglalás nélkül, a 60 év fölöttieket viszont a teljes nyitvatartási idő alatt fogadják.
Kolozsváron továbbra is működik a Horia Demian sportcsarnok parkolójában kialakított, drive-through típusú, autós oltópont, délelőtt nyolc és este nyolc óra között. A cluj24.ro hírportál tájékoztatása szerint május 11-ig időpontfoglalás nélkül oltanak a kolozsvári katonakórház járó-beteg klinikáján is.
Több mint 3 és fél millió embert oltottak be péntekig
Romániában csütörtökön első ízben haladta meg a százezret a koronavírus ellen egy nap alatt beadott oltások száma. Florin Cîţu pénteki Facebook-bejegyzésében újra arra buzdította az embereket, hogy menjenek el beoltatni magukat, mivel ezáltal az egész ország napról-napra közelebb kerül a normalitáshoz.
Mint kifejtette, péntekre meghaladta a három és fél milliót azoknak a száma, akik a koronavíruselleni oltásnak legalább az egyik adagját megkapták. Bejelentette, hogy megkezdődött az úgynevezett oltási maraton Bukarestben is. Cîţu pénteken délután el is látogatott a bukaresti maraton megnyitójára, hogy ezáltal is arra biztassa az embereket, minél előbb és többen adassák be maguknak a védőoltást.
A kormányfő csütörtökön Klaus Iohannis államfővel együtt Konstancán népszerűsítette az oltási kampányt, ahol mindketten azt hangsúlyozták: az emberek akkor térhetnek vissza normális életükhöz, ha mindenki beoltatja magát.
Újságírói kérdésre válaszolva a miniszterelnök elutasította azt a felvetést, hogy Románia is anyagi juttatásokkal bátorítsa az oltás beadatására az ingadozókat. Úgy vélekedett: nem lehet jobb ösztönzés, mint az a tudat, aki beoltatja magát, visszatérhet a megszokott életéhez, kimehet maszk nélkül a tengerpartra, beülhet vendéglőkbe, koncertekre járhat, és nem kell írásos nyilatkozattal igazolnia, hogy milyen jogon hagyta el éjszaka a lakóhelyét.
Iohannis azt emelte ki, hogy az oltási kampánynak új szakasza kezdődött: országszerte oltási maratonokat rendeznek, autós oltópontok nyílnak, és a hét végétől kezdődően bárki bárhol jelentkezhet oltásra, s megkapja a vakcinát mindenféle előjegyzés nélkül.
Az urbanizált megyékben nagyobb az átoltottság
Az oltási kampányt koordináló bizottság (CNCAV) csütörtöki jelentése szerint Romániában eddig 3 millió 491 ezer ember, vagyis a beoltható (16,1 milliós) 16 év feletti lakosság 21,7 százaléka kapott legalább egy adag koronavírus elleni oltást. Az ország 2 millió 198 ezer lakosa (13,7 százaléka) a második dózist is megkapta.
Az oltáskampány– amely eddig szinte kizárólag az országos oltásplatformon való előjegyzésen alapult – főleg a nagyvárosokban volt sikeres, a vidéken élőketmindeddig alacsony arányban tudták meggyőzni az immunizáció fontosságáról.
A CNCAV regionális rangsorából kitűnik, hogy a kétmilliós Bukarestben a legnagyobb (31,2 százalékos) az átoltottság, és az ország 41 megyéje közül csak az öt leginkább urbanizált megyében – Kolozs (28), Temes (22,5), Brassó (22), Szeben (21,8) és Konstanca (21,4) megyében – haladja meg az átoltottság az országos átlagot.A Székelyföldön az országos átlagnál alacsonyabb arányban oltatták be magukat az emberek: Maros megyében a jogosultak 17,7, Hargita megyében 14,6, Kovászna megyében pedig alig 11,8 százaléka kapta meg a védőoltást.
Borítókép: ROHONYI D. IVÁN