Valamennyi fuvarozó reméli, fellendül az élet és jobb lesz
A taxisokat elsősorban az iskolák ideiglenes bezárása, a hétvégi éjszakai élet megszűnése, illetve a repülőtér tevékenységének szinte teljes leállása, valamint a nagy tömegeket megmozgató szabadtéri rendezvényes, fesztiválok törlése vagy elhalasztása érintette a leginkább. Papp Domokossal, az első kolozsvári taxiscég, a Pritax társtulajdonosával március végén beszéltünk. Akkor azt mondta, csak az ül taxiba, akinek feltétlenül mennie kell valahova. Ez most sincs másként.- A kliensek 90 százaléka munkába vagy orvoshoz megy. Szegénység van. A Pritax márkanév alatt 250 autónak kellene forogjon a kereke, most csak 15-20-an vagyunk a volán mögött. Nincs munka: ma reggel héttől délután egy óráig öt fuvarom volt. Máskor ugyanebben az időintervallumban legalább 15 ügyfelet szállítottam a város különböző pontjára – mondta a taxis.
Próbálkozott-e átállni a különböző termékek házhoz szállítására? Mint mondja, nagyon sokan vannak a „biciklisek”, azaz a futárszolgálatok munkatársai, ezek rendszerint ki tudják szállítani a még nyitva lévő éttermektől, bisztróktól rendelő ügyfeleknek az ételt, a bevásárlóközpontok, nagyobb szaküzletek pedig saját hálózattal rendelkeznek.
Az elmúlt egy hónapban gyakran volt olyan, hogy kora reggeltől csupán 10 óráig dolgozott, mert nem volt értelme kint lenni a városban.
- Megéri egy egész napot eltölteni 50-60 lejért? Inkább ülök otthon. Nagyon sok taxis kényszerszabadságra ment, de pénzt még nem kaptak – tette hozzá.
A helyzetet nehezíti az is, hogy a rendőrség emberei elég sokszor megállítják a taxikat és kérik az utas saját felelősségre tett, vagy a munkáltatójától származó nyilatkozatát.
Elmondása szerint valamennyi taxis „reméli, hogy jobb lesz, fellendül az élet”.
Tapasztalt pilótákat bocsátott el a Wizz Air Kolozsváron
Bár korábban jelentős anyagi fedezetről és biztos pénzügyi helyzetről szóló nyilatkozatok hangzottak el a cég vezetői részéről, a magyar érdekeltségű diszkont légitársaság is jelentős leépítéseket hajtott végre, ám az általunk március végén megkérdezett pilótának sikerült megőriznie az állását.
Belső információk alapján megtudtuk: az új koronavírus okozta járvány kitörése óta a cég mind az alkalmazottak, mind pedig a közvélemény és a piaci tényezők irányába azt kommunikálta, hogy megfelelő likviditással rendelkeznek, s nem lesz szó elbocsátásokról. A helyzet azonban másképpen alakult, amint arról egy másik forrásunk értesített.
- Az április 14-i villám-bejelentés mindenkit sokkolt: a légitársaság bejelentette, hogy ezer alkalmazottjától megválik, ami 19 százalékot jelent. Az intézkedést a járvány okozta gazdasági helyzettel, a kereslet csökkenésével és a cég átszervezésével indokolták. A sajtó beszámolt a hivatalos közleményről, de arra nem tért ki, konkrétan hogyan zajlott a leépítés – tájékoztatta lapunkat a légitársaság egyik alkalmazottjának hozzátartozója.
A névtelenséget kérő személy szerint az elbocsátások „embertelenül” történtek. Egy másik forrástól megtudtuk: a kolozsvári Wizz-bázist kiszolgáló körülbelül 84 pilótából mintegy 11-et bocsátottak el.
Megtudtuk azt is, hogy az alkalmazottak emailben, telefonon igyekeztek magyarázatot találni arra, hogy a több száz alkalmazottból miért pont tőlük vált meg a cég, ám válasz mindmáig nem érkezett. Felvetették: amíg volt határozott időre kötött szerződés, miért nyúltak a nagy tapasztalattal és szakértelemmel rendelkező „régi motorosokhoz”, akik lojálisan szolgáltak és támogatták a fiatal légitársaság gyors és sikeres növekedését?
Wizz Air: az őszinte és kétirányú kommunikációban hiszünk
Az üggyel kapcsolatban a Wizz Air hivatalos sajtóközleményben tudatta: „A Wizz Air, mint minden, a munkatársai foglalkoztatását érintő kérdésben, jelen elbocsátás alkalmával is az irányadó helyi jogszabályoknak megfelelően járt el. A Wizz Airnél nincs üzemi tanács, ám a vállalatnál korábban létrehozott úgynevezett People Council - melynek tagjai a cég különböző részlegeit képviselik - közvetlen kapcsolatot biztosít a felső vezetés és a munkavállalók között. Mi a Wizz Airnél az őszinte és kétirányú kommunikációban hiszünk, és erre is bíztatjuk kollégáinkat is. Törvényi kötelezettségünknek megfelelően a csoportos létszámcsökkentéssel érintett magyarországi kollégáink esetében bejelentettük az intézkedést az illetékes munkaügyi hivataloknak.”
A légitársaság honlapján megjelent közlemény szerint a felső vezetők fizetését átlagosan 22 százalékkal, a pilótákét, légiutas-kísérőket és az irodai dolgozókét pedig átlagosan 14 százalékkal csökkenti a magyar kötődésű légitársaság. Emellett a cég a bérlési idő lejártával nem hosszabbítja meg 32 idősebb Airbus A320-asának szerződését, így azok visszakerülnek a lízingbe adóhoz.
A Váradi József vezette cégnek a közlés szerint 1,5 milliárd euró szabad készpénzállománya van, anyagi helyzete stabil. Márciusban az utasforgalom 34 százalékkal csökkent, jelenleg a társaság a korábbi kapacitásai mindössze 3 százalékán üzemel. Közölték azt is, hogy a március 31-ével zárult negyedik pénzügyi negyedévben a cég várhatóan 70-80 millió eurós veszteséget könyvel el, így a teljes pénzügyi évre várható adózott eredménye 270-280 millió euró lehet. Arról a társaságnak egyelőre nincsen becslése, hogy milyen üzleti eredmények várhatóak a 2021. március 31-ével záródó pénzügyi évben. A Wizz Air a közleményben megerősítette korábbi terveit, amelyek a pandémia utáni időszakra évenkénti átlagos 15 százalékos kapacitásbővítésről szóltak.
A cég vezérigazgatója egyébként márciusban a járvány kapcsán a probléma méretéhez képest túl nagynak érezte a médiaérdeklődést. Az index.hu portálon vele készült interjúban azt mondta, a cég készül a sokk utáni időkre, és a tervekhez képest inkább még több gépet vesz.
A Wizz Air 2019-es jelentése szerint tavaly 51 nemzetiségű munkavállaló dolgozott a Magyarország mellett leginkább Svájcban és az Egyesült Királyságban adózó légitársaságnál. A cégnél tehát nincs szakszervezet, nincs üzemi tanács, az igazgatóságban egy tag gondoskodik arról, hogy a munkavállalók hangja elérje a döntéshozó tanácstermet is. A Wizz Air Hungary Zrt. budapesti székhelyű, és legutóbbi beszámolója szerint 3746 fő volt az átlagos statisztikai állomány a cégnél tavaly márciusban. A tulajdonos Wizz Air Holdings Plc. viszont a Jersey-szigeteken van bejegyezve, a központi székhely pedig Svájcban van és a jövedelemadókat is ott fizeti.
(A szerző felvételei)