LEMONDOTT ION ŢIRIAC A TENISZSZÖVETSÉG ÉLÉRŐL
Ion Ţiriac egykori teniszező, milliárdos üzletember hétfőn bejelentette, hogy nem vállalja többet a Román Teniszszövetség (FRT) elnöki tisztségét. Ţiriacot 2019. június 19-én 32 szavazattal választották meg a szakszövetség rendkívüli közgyűlésén, akkor azt nyilatkozta, hogy csak fél évig vállalja ezt a szerepet, s ebben az időszakban célul tűzte ki az FRT statútumának megváltoztatását és a sportminisztérium által nyújtott pénzügyi támogatása helyzetének tisztázását.
BRAZÍLIA JUTOTT ELSŐKÉNT A COPA AMÉRICA DÖNTŐJÉBE
A házigazda Brazília 1–0-s győzelmet aratott Rio de Janeiróban Peru felett a Copa América elődöntőjében, ezzel bejutott a fináléba. Neymarék ellenfele a döntőben az Argentína–Kolumbia mérkőzést megnyerő válogatott lesz. A brazilok gólját Lucas Paquetá, a francia Olympique Lyon 23 éves középpályása szerezte, aki a Chile elleni negyeddöntőt is eldöntötte. A brazil válogatott sorozatban másodszor jutott a Copa América fináléjába, legutóbb, 2019-ben meg is nyerték a tornát Neymar nélkül, aki akkor sérüléssel bajlódott, így a francia Paris Saint-Germain sztárjának trófeagyűjteményéből még hiányzik a kontinensviadal kupája.
Eredmény, Copa América, elődöntő: • Brazília–Peru 1–0 (gól: Lucas Paquetá – 35. perc).
CFR 1907: JÁTÉKOS-ÜGYNÖKIGAZGATÓ AZ AKADÉMIÁNÁL
A Kolozsvári CFR 1907 labdarúgó bajnokcsapata honlapján és közösségi oldalán bejelentette, hogy erősítette az együttes akadémiájának vezetését, kinevezte Bogdan Costiceát scouting-menedzsernek, ifjú játékostehetség-keresőnek. A tapasztalt mester korábban ezt a szerepet a rivális FCSB együttesénél töltötte be öt és fél esztendőn át, évente mintegy 120 ezer kilométert utazva a tehetségek felkutatása során.
U FC: ÉLVONALBA KÖLCSÖNÖZTÉK TELCEANT
A Kolozsvári U FC másodosztályú labdarúgócsapata egy ideig megválik a 19 éves Tudor Telcean középhátvédtől, akit egy esztendeig az I. ligában szereplő Piteşti-i Argeş FC-nek kölcsönöztek. Az év leteltével az Argeş megyei gárda a játékos végleges leigazolásáról dönthet. Telcean az előző idényben 19-szer lépett pályára az U FC színeiben, és három gólpasszt adott.
SZOBOSZLAI SZÁZSZÁZALÉKOS ÁLLAPOTBAN VAN
Százszázalékos fizikai állapotban van Szoboszlai Dominik, aki makacs szeméremcsont-gyulladása miatt kihagyta a részben budapesti és bukaresti rendezésű labdarúgó Európa-bajnokságot. A 20 éves magyar középpályás hétfőn a közösségi oldalára feltöltött lipcsei fotójához azt írta: „százszázalékosan fitt”. Az RB Lipcse jövő szombaton játssza első felkészülési mérkőzését a holland AZ 67 Alkmaar ellen, a magyar válogatott pedig szeptember másodikán a kontinensviadalon elődöntős angolok ellen vívja következő találkozóját, a világbajnoki selejtezősorozat első fordulójában. Szoboszlai télen igazolt Salzburgból Lipcsébe, de új csapatában még egyetlen mérkőzést sem játszhatott sérülése miatt.
ARANYÉRMES KOLOZSVÁRI IFI DZSÚDÓS
A Kolozsvári Universitatea Sportklub két cselgáncsozója alkotta a portugáliai Coimbrában múlt hétvégén rendezett ifjúsági cselgáncs Európa Kupában részt vevő román válogatott felét. Paul Creaţă a 100 kilogrammos versenyen az első találkozón kikapott, és helyezetlenül zárt, Adrian Şulcă viszont sorozatban öt mérkőzést nyert (négyet ipponnal), s megnyerte a 73 kg-os súlycsoportot. Az ibériai vetélkedőn 27 ország 326 dzsúdósa vett részt.
VÁLTOZÁSOK A KOLOZSVÁRI KÉZILABDACSAPATOKNÁL
A férfi kézilabda Bölények Ligájába meghívást kapott Kolozsvári Universitatea Sportklub csapata az együttes honlapján három régi-új játékos leigazolását jelentette be. Adrian Dedea két évre írt alá a kolozsvári egyetemistákhoz, a 21 éves beállós 2018–2020 között még szerepelt a fekete-fehéreknél, utána pedig a Fogarasi MSC-t erősítette. Jobb átlövő poszton játszik a másik visszatérő, a 22 esztendős Cătălin Fodorean, aki a 2018–2019-es idényben volt még a csapat tagja, tavaly januárban a Temesvári Politechnika MSC-hez távozott, de az előző idényben kölcsönadták a Szucsávai ESK-nak. A harmadik érkező a rutinos Dragoş Iancu, a 32 éves játékos a „szomszédvárból”, a Tordai Potaissától érkezett, többszörös válogatott, és 12 szezonban játszott az európai kupákban.
Tömegesen távoznak a MOL Virágok Ligájából kiesett női csapatból: kilenc játékos és két vezetőségi tag sem kíséri el az együttest a másodosztályba. Nem folytatja az Universitatea Sportklubnál a lengyel Paulina Masna, a spanyol Judith Vizuete, Diana Lazăr, Rebeca Necula, Raluca Nicolae, Mădălina Ion, Florenţa Ilie, Ana Dumitraşcu, Ioana Marian, Sergiu Cacoveanu sportigazgató és Sebastian Micola edző.
FORMA–1: TÖRÖLTÉK AZ AUSZTRÁL NAGYDÍJAT
Kedden hivatalossá vált: Ausztrália a novemberi új időpontjában sem tudja vállalni az idei Forma–1-es versenyének megrendezését. Sorozatban második évben hiúsítja meg az Ausztrál Nagydíj megrendezését a világjárvány. Tavaly már a helyszínen volt a Forma–1 mezőnye, amikor a pénteki szabadedzések előtt az esemény törlése mellett döntöttek, idén már a télen eldőlt, hogy nem tudják vállalni a március közepére tervezett szezonnyitót. Futamukat november 19-e és 21-e közé ütemezték át, remélve, hogy addigra rendeződik a járványhelyzet, ám kedd reggel a szervezők megerősítették, hogy a járványügyi korlátozások, valamint a beutazással kapcsolatos nehézségek miatt az új időpontban sincs mód a versenyrendezésre, vagyis végleg törölték a 2021-es futamukat.
Stefano Domenicali, a Forma–1 olasz elnöke azt nyilatkozta, hogy a mostani újabb kieső ellenére továbbra is tartanák a 23 futamos programot.
Az Ausztrál Nagydíj szervezői néhány hete még bizakodtak a versenyrendezés kapcsán, ám a helyi politikusok már jó ideje hangoztatták, hogy az ország bezárkózása, valamint a tömeges rendezvényekkel kapcsolatos szigorú korlátozások miatt nem tűnik reálisnak a novemberi F1-es nagydíj megtartása. Az F1 pedig eközben már más helyszíneken (például Kanada) sem tudta vállalni, hogy hosszabb időre karanténra kötelezze utazó személyzetét.
Hogy ki ugrik be Ausztrália helyére, az egyelőre kérdéses. Korábban a Szingapúri Nagydíj törlése kapcsán lehetőségként emlegették a dupla amerikai versenyt (Austinban, de pletykaszinten egy indianapolisi kiruccanás is felvetődött), illetve tartalékként még mindig ott van az áprilisi versenyéről lemondó Kína, amelynek futamát hivatalosan csak halasztották, nem törölték. A helyettes kiválasztása azon is múlik, mi lesz a naptár azon felében helyet kapó többi helyszínnel.
A Forma–1 idén már sokadjára kénytelen módosítani a programján. A vietnámi, kanadai és szingapúri versenyt korábban törölték, a Kínai Nagydíjat hivatalosan csak elhalasztották, a Török Nagydíjat előbb beugrónak szánták, aztán októberi időponttal mégis visszakerült a naptárba. Több további helyszín, így Japán, Brazília és Mexikó sorsa továbbra is bizonytalan, ugyancsak a járványhelyzet és a korlátozások miatt.
JÖVŐRE ROMÁNIÁBAN IS BEVEZETIK A TAO TÁMOGATÁSI RENDSZERT
Romániában is bevezetik magyar minta alapján a TAO támogatási rendszert – jelentette be kedden Novák Károly Eduárd ifjúsági és sportminiszter.
A tárcavezető kedden tartott sajtótájékoztatót, amelyen értékelte mandátumának első hat hónapját. A miniszter a tervekről elmondta, hogy várhatóan szeptember közepére készül el a román sport stratégiájának első munkaváltozata, amelynek kidolgozását Novák vállalta fel, miután kinevezték miniszternek. Elmondta, a fő cél az, hogy a gyermekek naponta sportoljanak az iskolákban tornaórákon, emellett a sportolói állományt a jelenlegi 5 százalékról 30 százalékra növeljék, hogy a 2032-es nyári olimpián az éremtáblázaton Románia visszakerüljön az első 10-12 nemzet közé.
Rámutatott: a sportstratégiát több éven át fogják alkalmazni, egyes elemeit már a jövő évtől átültetik a gyakorlatba, így bevezetik a TAO-rendszert, amely Magyarországon működik, és amelynek köszönhetően a társasági adó egy része közvetlenül a sportnak jut. A miniszter szerint ebből a támogatásból főleg a prioritásnak örvendő sportágak fognak részesülni.
Bejelentette, hogy a fiatal sportolók számára regionális nevelőközpontokat hoznak létre, ahova összegyűjtik a minisztériumhoz tartozó sportklubok legtehetségeseb fiataljait, és szakmai fejlődési lehetőséget, anyagi stabilitást, biztonságot teremtenek számukra. Mint mondta, azért van szükség ezekre a regionális központokra, mert sok fiatal 18 éves korában hagyja abba a sportolást az anyagi biztonság hiánya miatt.
A miniszter becslése szerint Románia 4-6 érmet nyerhet a július 23-án kezdődő tokiói olimpián.