Románia visszaküldi Bécsbe a nagykövetét

Románia visszaküldi Bécsbe a nagykövetét
Klaus Iohannis államfő telefonon egyeztetett Alexander Van der Bellen osztrák elnökkel, majd Bukarest a „megoldáskereső nyitottság” jeleként úgy döntött, visszaküldi Bécsbe az ország decemberben hazarendelt nagykövetét – tudatta az elnöki hivatal.

Az Agerpres hírügynökség tudósítása szerint Iohannis csütörtökön bolgár hivatali kollégájával, Rumen Radevvel is is tárgyalt telefonon Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról, illetve a Bel- és Igazságügyi Tanács múlt decemberi ülésén kialakult patthelyzet feloldásának lehetőségeiről.

Klaus Iohannis osztrák hivatali partnerének kifejtette: a román állampolgárok csalódással fogadták Ausztria vétóját, amellyel tavaly decemberben megakadályozta Románia és Bulgária csatlakozását a schengeni övezethez, ugyanakkor megköszönte Alexander Van der Bellennek, hogy – az osztrák kormány álláspontjával szembefordulva – a maga részéről nyilvánosan szorgalmazta Románia felvételét a határellenőrzés nélküli térséghez.Az államfő kifejezte reményét, hogy a bécsi kormány is a lehető leghamarabb építő jellegű álláspontra helyezkedik a kérdésben, és együttműködésével lehetővé teszi, hogy az idei év folyamán teljesüljön a román Schengen-tagsággal kapcsolatos célkitűzés.Iohannis szerint Bukarest – az osztrák aggodalmakra válaszolva – továbbra is kész a kétoldalú, illetve európai szintű együttműködésre a balkáni útvonalat használó illegális migráció megfékezése érdekében.Az elnöki hivatal beszámolója szerint a csütörtöki telefonbeszélgetés alkalmával a bolgár és a román államfő egyaránt hangsúlyozta, a két ország továbbra is szorosan együttműködik közös céljuk, a schengeni térségbe való 2023-as belépés megvalósításáért.

 „Románia és Bulgária elnöke egyetértett abban, hogy a kérdést európai szinten aktívan napirenden kell tartani annak érdekében, hogy még ebben az évben pozitív döntés szülessen” – olvasható a közleményben.

A két államfő kifejezte nyitottságát a belügyi együttműködés elmélyítésére, hogy európai szintű megoldásokat találjanak az illegális migráció elleni fellépés folytatására és az Európai Unió külső határainak hatékony védelmére.

A bukaresti külügyminisztérium tavaly december 9-én jelentette be, Románia egyeztetésre hazarendeli bécsi nagykövetét, válaszképpen arra, hogy Ausztria vétója miatt az unió bel- és igazságügyi tanácsa december 8-án elutasította Románia csatlakozását a schengeni térséghez. Románia bécsi nagykövetségét Emil Hurezeanu nagykövet hazahívása óta ideiglenes ügyvivő vezette.

KELEMEN HUNOR: ÚJRAINDULT A PÁRBESZÉD ROMÁNIA ÉS AUSZTRIA KÖZÖTTKelemen Hunor miniszterelnök-helyettes, az RMDSZ elnöke egy pénteki nyilatkozatában kifejtette: a bécsi román nagykövet visszaküldése a Románia és Ausztria közötti párbeszéd újraindulásának jele az uniós bel-és igazságügyminiszterek decemberi tanácskozásán kifejezett osztrák vétó után. „A Schengen-csatlakozás közös ügy. Senki nem engedhet meg magának egy újabb kudarcot – sem mi, sem az Európai Bizottság, sem bármelyik másik tagállam. Éppen ezért, természetesnek tartom, hogy egy hónap elteltével újra felvette Románia és Ausztria a párbeszéd fonalát” – nyilatkozta az Agerpres hírügynökség által idézett Kelemen Hunor. Mint megjegyezte, nem valószínű, hogy egy vagy két hónap leforgása alatt egyetértésre lehet jutni Schengen-ügyben, de az idei év végére valószínűleg igen.

 

promedtudo2Hirdetés