Románia a leszállított oltások felét tudta csak felhasználni

Románia a leszállított oltások felét tudta csak felhasználni
Románia a már leszállított koronavírus elleni oltások felét tudta csak a lakosság immunizálására felhasználni, és szeretne kihátrálni a közös európai uniós vakcinabeszerzési szerződésből – közölte a news.ro hírportál az egészségügyi minisztérium adatait ismertetve.

A portál adatigénylésére válaszolva a tárca közölte: eddig 33 millió 655 ezer adag koronavírus elleni vakcina érkezett az országba, amiből az oltási kampány kezdete – 2021. december 27. – óta 16,9 millió dózist adtak be, illetve 3,7 millió már átvett, a regionális központoknak szétosztott vakcinát a beszerzési áron értékesítettek. Azt azonban, hogy ez milyen vételárat takar, a tárca nem volt hajlandó közölni, mivel a vakcinabeszerzési szerződés szerint bizalmas információnak minősül. A készleten lévő 13 millió vakcinából 3 milliónak már lejárt a szavatossági ideje, ezek megsemmisítése a tárca becslése szerint mintegy 300 ezer lejbe fog kerülni.

Az egészségügyi minisztérium azt is megerősítette, tárgyalásokat folytat az Európai Bizottsággal és a vakcinagyártókkal annak érdekében, hogy csökkentse a korábban megkötött szerződések értelmében jövőben leszállítandó oltóanyag mennyiségét. A tárca jelezte: Romániának a 2020–21-es időszakra szóló leszerződött mennyiségből 7,1 millió, a 2022–23-as időszakra szóló mennyiségből pedig 6,5 millió dózist sikerült a gyártó raktáraiból más érdekelt országokba irányítania, így ezeket nem kellett kifizetnie.

Alexandru Rafila egészségügyi miniszter keddi sajtóértekezletén burkoltan arra utalt, Románia csak akkor juthat hozzá a jelenleg terjedő vírusmutációk ellen kifejlesztett, az Omikron BA4-es és BA-5-ös alvariánsa ellen hatékonyabb új vakcinához, ha sikerül megállapodnia a gyártókkal az eredeti megállapodásban szereplő vakcinamennyiség csökkentéséről. Rafila szerint több százmillió euróról van szó: az egyik gyártótól az eredeti megállapodás szerint Romániában idén 11,2 millió dózist kellene átvennie, egy másiktól pedig még a tavalyi évre szóló szerződésben szereplő 4,5 millió adagot sem vették át.

A 19 millió lakosú országban 8 millió 139 ezer ember, a beoltható (5 év feletti) lakosság 44,9 százaléka kapott legalább egy adag koronavírus elleni oltást. Az immunizáció szinte teljesen leállt az egészségügyi veszélyhelyzet márciusi feloldása után: az azóta eltelt fél évben alig 25 ezerrel emelkedett a beoltottak száma. A május közepe óta igényelhető negyedik adagot is csak 20 ezren kérték, vagyis az ország lakosságának alig több mint egy ezreléke.

A szeptemberi tanévkezdés utáni héten bekövetkezett megtorpanás ellenére továbbra is lefelé tart a járványgörbe. Az egészségügyi minisztérium napi helyzetjelentéseiből kiderült: az utóbbi héten 20 százalékkal kevesebb új fertőzést diagnosztizáltak, mint egy héttel korábban, 500 alá csökkent az átlagos napi esetszám. A kórházakban 770 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 106-an szorulnak intenzív terápiára. A koronavírusnak tulajdonított haláleseteknél az utóbbi két hétben a napi öt áldozat számított átlagosnak.

A baltimore-i Johns Hopkins Egyetem péntek reggeli adataiból kiderül: világszerte eddig 629 526 811 ember fertőződött meg a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma pedig 6 586 818. A fertőzés 193 országban és régióban van jelen. A vírus okozta Covid-19-nek az Egyesült Államokban van a legtöbb fertőzöttje, 97 409 772. A halálos áldozatok száma 1 070 055.

MÁSFÉL MILLIÓ ADAG INFLUENZA ELLENI OLTÓANYAGOT VÁSÁROLTAK             Az egészségügyi minisztérium másfél millió dózis influenza elleni oltóanyagot vásárolt a 2022–2023-as idényre, amelyből egymillió dózist már kiosztottak a megyei egészségügyi igazgatóságoknak – közölte a héten Alexandru Rafila. Az egészségügyi miniszter elmondta: az influenza elleni oltást a krónikus betegek, a 65 éven felüliek, a várandós nők, valamint az intézményesített ellátásban részesülő gyermekek és idősek kapják meg térítésmentesen. A tárcavezető közlése szerint 2001 óta ez az első év, amikor az influenza elleni oltóanyag már szeptemberben rendelkezésre áll. Így korábban el lehet kezdeni az oltási kampányt, és nem ismétlődik meg az elmúlt évek forgatókönyve, amikor sok helyre december közepén vagy januárban jutott el a vakcina – tette hozzá. Tavaly az összesen 2,5 millió dózis vakcinából 1,5 milliót használtak fel, ezért rendeltek idén kevesebbet, a keretszerződés azonban lehetőséget biztosít az utánrendelésre – magyarázta Alexandru Rafila.