2016-ban Románia az utolsó helyen állt az Európai Unió tagállamainak sorában a begyűjtés hatékonysága tekintetében, ugyanis az áfa 35,88 százaléka nem került a költségvetésbe.
„Aggodalomra ad okot, hogy az áfabegyűjtés deficitje az előző évhez viszonyítva nőtt 2016-ban, miközben a többi tagállamban visszaesést tapasztaltunk. A legjobb teljesítményt a bolgárok regisztrálták. Az Európai Bizottság által kiadott elemzés értelmében, bár Romániában 2016-ban 24 százalékról 20 százalékra csökkent az áfa, nőtt a be nem fizetett összeg” – hívja fel a figyelmet közleményében a PwC Románia.
Emlékeztetnek, az elmúlt években egy sor európai uniós tagállam megreformálta és korszerűsítette az adórendszerét, például bevezette az online számlázást, a tranzakciók valós időben történő ellenőrzését, amelyek mind hozzájárultak az áfabegyűjtés hatékonyságának a növeléséhez.
Uniós viszonylatban különben összesen 147,1 milliárd euróra rúgott a be nem gyűjtött áfa összege, ami 12,3 százalékos deficitet jelent.
„A közép-kelet-európai térség mind a hat országa, vagyis a Cseh Köztársaság, Magyarország, Lengyelország, Románia, Észtország és Szlovákia továbbra is magas deficitet jegyzett az áfabegyűjtés terén. A legkisebb, 7 százalékos kiesést Észtországban mérték a legnagyobbat, 35,88 százalékot pedig Romániában. A térség többi országában a következőképpen alakult: 13,33% Magyarországon, 14,19% Csehországban, 20,80% Lengyelországban és 25,68% Szlovákiában” – áll az idézett dokumentumban.
Ugyanakkor uniós viszonylatban csak hat országban mélyült az áfabegyűjtés hiánya 2016-ban 2015-höz mérten, Románia mellett Finnországban, Nagy-Britanniában, Írországban, Észtországban és Franciaországban fordult elő hasonló helyzet.