Amikor Florin Cîțu miniszterelnök néhány hónappal ezelőtt arról biztosította a közvéleményt, hogy a liberálisok tisztújító kongresszusát megelőző belső pártvitákat a kormányzás, a koalíció nem sínyli meg, már sokak számára világos volt: de igen, meg fogja! És lám: az USR PLUS szerdán megvonta a támogatást a miniszterelnöktől, bizalmatlansági indítványt készül benyújtani a Cîțu-kormány ellen - amelynek mellesleg maga is tagja.
A Cîțu-kabinet hivatalba lépését követően, januárban, majd az első koalíciós csetepaté, az USR-s Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter leváltása idején, májusban készült közvélemény-kutatásokból az derült ki: a választók (is) már kezdettől fogva meglehetősen szkeptikusan tekintettek az új koalícióra. A megkérdezettek mintegy fele nem adott többet egy évnél ennek a kormánynak, a viszály legfőbb okát a PNL és az USR PLUS közti nézeteltérésekben jelölték meg. Erre még az elején, a kormányalakítási tárgyalások során fény derült: az USR PLUS – többek közt - attól tette függővé a koalícióban való részvételt, ha nem Ludovic Orban marad a miniszterelnök, hanem Florin Cîțu. Aztán megkapták, amit akartak…
A PNL és USR PLUS közt a jobboldali szavazatokért zajló versengésre, amely más értelmezhető üzenet híján többnyire egymás lejáratására korlátozódott, most rávetődik a liberálisok, illetve a Barna-Cioloș párt belső feszültségei, hatalmi harcai. Mindennek a végkifejlete a jelenlegi botrány is. Az USR PLUS ugyanis azzal vádolja a kormányfőt, hogy a 10 milliárd eurós Saligny-terv, amely szép summákat irányoz elő a helyi közösségek fejlesztésére, csak kamu, Cîțu így akarja teletömni Dragnea-módra a liberális polgármesterek zsebét, akik cserébe majd őt támogatják a pártelnök-választáson. A Cioloș-Barna vezette párt tíz módosító indítványt terjesztett elő a tervvel kapcsolatban, ezek valamiféle biztosítékot jelentenének arra, hogy a pénzeket valóban rendeltetésszerűen használják fel. Elfogadásuk nélkül nem hajlandók megszavazni a projektet, mondják. Az események azonban felpörögtek, az indítványok vitájára már/még nem került sor. Cîțu felháborodva azon, hogy az USR-s Stelian Ion igazságügyi miniszter megpróbálta ellehetetleníteni a projekt napirendre tűzését, menesztette a tárcavezetőt. (Egyes kommentárok szerint Cîțunak mindez csak ürügyként szolgált a – Klaus Iohannis számára is – kényelmetlenné vált tárcavezető félreállítására. Egy nappal a DNA és a DIICOT egyes tisztségviselőinek nevesítése előtt…)
Stelian menesztésével Cîțu nem sok választani valót hagyott az USR PLUS-nak – különösen egy hónappal a saját pártkongresszusuk előtt, ahol Barna és Ciolos közt dől el a leendő elnök személye. Az egészségügyi miniszterük leváltása után valahogy lenyelték a békát, és fenyegetőzve-sértődötten ugyan, de maradtak a kormányban. Stelian Ion menesztése azonban komoly válaszlépést követel egy magára valamit adó párt részéről. Az USR PLUS ezért most azt játssza: nem ő lép ki a kormányból, hanem Cîțut „függeszteti fel”, ezért bizalmatlansági indítványt nyújt be ellene.
Ha az USR PLUS elkezd aláírásokat gyűjteni a bizalmatlansági indítványhoz, valószínűleg el is éri célját, az ellenzéki szociáldemokratáknak és az AUR-osoknak már amúgy is viszketett a tenyere. A legvalószínűbb forgatókönyv tehát Citu menesztése, egy bukott kormányfő pedig elfelejtheti a pártelnöki tisztséggel kapcsolatos ambícióit. Hogy a kormányfő sorsa hogyan alakul, lelépése után valószínűleg senkit sem fog érdekelni. Sokkal inkább az lesz a kérdés, behódolnak-e az újraválasztásában egyre biztosabb Orbannak a Cîțu-pártiak, vagy szakítják a PNL-t? Előfordulhat tehát, hogy Ludovic Orban megnyeri a pártelnökséget, de elveszti maga alól a pártot?
Az USR PLUS is alaposan megtépázva kerül ki a dologból. Bárhogy is méltatlankodnak, a helyi közösségek pénzektől esnek el a Saligny-terv elkaszálása esetén, az ilyesmit pedig nehezen szokták megbocsátani. Különben is kilátszik a lóláb, mondják egyesek, az USR PLUS részéről ez nem több aljas zsarolásnál, a fejlesztési terv megszavazásáért cserébe akarják elérni, hogy a koalíciót szintén megosztó másik ügy, az igazságszolgáltatásban elkövetett bűncselekményeket vizsgáló ügyészség (SIIJ) felszámolásának ügye az ő elképzelésük szerint rendeződjön. Annyit berzenkedtek ezen a téren, hogy visszalépniük már nem nagyon lehet, s ha igen, csak nagy presztízsveszteség árán. Ami viszont a legkínosabb: ahhoz, hogy az USR PLUS összegyűjtse a megfelelő szavazatszámot a kormány megbuktatására, össze kell állnia a két ellenzéki párttal, a szélsőséges AUR-ral és a megvetett PSD-vel. Vagyis: egyik nap lepészédésezik Cîțut, másnap a PSD támogatását kérik a lepészédésezett Cîțu menesztéséhez…
Nem világos, milyen lépések következnek, egyelőre tart az erődemonstráció a pártok részéről. Iohannis elnök pedig csak sunyít a Cotroceni-ben. Egyelőre legalábbis. De ha majd szólásra emelkedik, annak minden bizonnyal nagy súlya lesz a koalíció sorsát illetően. Cîțut feláldozhatja, vagy akár meg is tarthatja. Ahogy érdekei megkívánják…